کابوس واقعی ترامپ
تازه به خواب اروپائی ها آمده

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

اتحادیه اروپا هنوز مشغول مشاوره در باره اقدامات متقابل در برابر تحریم های تازه واشنگتن – علیه سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی- است. تحریم هائی که موسسات اروپائی را از پای خواهند انداخت. خانم سیپریس وزیر اقتصاد آلمان، تحریم ها را گامی خلاف قوانین بین المللی و حاصل پیروی ازسیاست » اول امریکا» دانست.
سنای امریکا با اکثریت قاطع تحریم هایی تازه علیه روسیه، کره شمالی و ایران را تصویب کرد. اینک تحریم های مصوبه باید به امضاء پرزیدنت ترامپ برسد. ترامپ اعلام کرده که این مصوبه را امضاء خواهد کرد. سیپریس وزیر اقتصاد آلمان گفت که تحریم هائی که امریکا در نظردارد علیه روسیه به اجرا بگذارد » ناقض قوانین بین المللی » هستند:
«بنظر ما این کار، صاف و ساده، ناقض قوانین بین المللی است. امریکائی ها نمی توانند موسسات آلمانی را به این دلیل مجازات کنند که در کشوری دیگر فعالیت اقتصادی دارند».
از نظر او اقدامات متقابل اتحادیه اروپا کاری است درست . از نظر اروپائی ها امریکائی های در پی امنیت اقتصادی خود هستند.
«اوست اوسشوس» ( کمسیون شرق)، کانون سازمان های اقتصادی فعال درآلمان، که عرصه فعالیتش بویژه در روسیه است، شرائط مساعد اقتصادی برای صنایع کوچک و متوسط آلمانی را در روسیه مورد ستایش قرار داده است، صنایعی که در مالکیت خانوادگی هستند. وزیر اقتصاد تصریح کرد که این صنایع مقررات تحریم ها را بشدت رعایت کرده اند.
تحریم ها فقط شامل پروژه مشترک» نورد استریم 2″ نیست . روسیه و اتحادیه اروپا در اجرای این پروژه که برای تامین نیاز اروپا به انرژی حائز اهمیت است سهیم هستند و سرمایه ضروری برای انجام آن نیز پرداخت شده است. افزون بر این نتیجه منفی دیگر آن از بین رفتن مشاغلی زیاد در اروپا و انتقال آنها به امریکاست.
این امر عبارتست از مداخله ای بنیادین در تامین انرژی مورد نیاز اروپا که موجب افزایش بهای انرژی و در نتیجه کاهش توان رقابت اقتصاد اروپا خواهد شد.
استدلالی که امریکا برای تحریم ها علیه روسیه مطرح می کرد نبرد مشترک روسیه و ارتش سوریه علیه داعش و نیز حمایت فرضی روسیه از شورشیان در اوکرائین بود. بهانه ظاهری امریکا برای تحریم های اخیر نیز این ادعای فرضی است که گویا روسیه در انتخابات امریکا دخالت کرده است.
زیگمار گابریل، وزیرخارجه آلمان، در مورد تحریم ها گفت: تحریم ابزار مناسبی برای افزایش صادرات و ارتقاء مرتبه صنعت انرژی ملی نیست.
نخستین واکنش متقابل روسیه به سیاست تازه ضد روسی امریکا اخراج 755 دیپلمات امریکا از این کشور است. روسیه مدت ها امیدوار به بهبود مناسبات خود با واشنگتن بود.

 

https://deutsch.rt.com/inland/54965-berlin-sieht-sanktionen-gegen-russland/

مطالب مرتبط

اروپا زیر فشار اقتصادی

برای همسوئی سیاسی با امریکا

سایت اسپوتنیک

تحریم‌های امریکا علیه روسیه  به بهانه مسائل مرتبط با بحران اوکراین و مشخصا مسئله شبه جزیره کریمه و دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده تصویب شده که عمدتا بخش انرژی این کشور را هدف گرفته است.

طرح‌های انرژی‌ اتحادیه اروپا که تحت تاثیر این تحریم واقع خواهند شد عبارتند از طرح نورت استریم 2، نیروگاه گاز طبیعی بالتیک در خلیج فنلاند، خط لوله استریم بولو که مربوط است به صادرات گاز روسیه به ترکیه و خط لوله سی پی سی مربوط به انتقال نفت قزاقستان به دریای سیاه از طریق روسیه، که شرکت انگلیسی آلمانی شِل، شرکت ایتالیایی اِنی و هندلینگ بین المللی بی جی از سرمایه گذاران و مجریان آنها محسوب می‌شوند. ضمن آنکه همکاری‌های اکثر شرکت‌های اروپایی مانند بی پی با شرکت روس نفت و به تبع آن تن ان کی نیز تحت الشعاع این تحریم به طور کامل قطع خواهد شد.

از سوی دیگر تحریم‌های جدید می‌توانند روابط واشنگتن با مسکو و تهران، روابط ایالات متحده با چین و روابط ایالات متحده با اروپا را تحت تاثیر قرار دهد. این تحریم ها بخش انرژی اتحادیه اروپا را در معرض خطر قرار میدهد.

تحریم ها پیش از آنکه موجب تنبیه روسیه شود، بدلیل نیاز اروپا به تامین انرژی به تنبیه اتحادیه اروپا بدل خواهد شد.

با توجه به اشارات بالا می‌توان اینگونه ادعا کرد که تحریم‌های مصوب از سوی مجلس نمایندگان ایالات متحده ممکن است پیش از هدف قرار دادن سه کشور روسیه، ایران و کره شمالی، علیه اتحادیه اروپا و فشار به اروپائی ها برای همسوئی سیاسی با امریکا باشد.

Advertisements