دفتر نخست وزیری پاکستان، روز جمعه 28 ژوئیه 2017، از استعفای نواز شریف نخست وزیر این کشور از مقام خود، خبر داد.

استعفای نواز شریف پس از تصمیم دیوان عالی پاکستان به برکناری وی از مقام نخست وزیری صورت گرفت.

دفتر نخست وزیری پاکستان در بیانیه‌ای اعلام کرد که نواز شریف برغم داشتن شک و تردیدهای زیاد نسبت به روند بررسی پرونده قضایی وی در دیوان عالی کشور، از پست خود کناره‌گیری می‌کند.

دیوان عالی پاکستان، روز جمعه نواز شریف نخست وزیر این کشور را به اتهام ارتباط با پرونده فساد سلب صلاحیت کرد.

این حکم پس از تحقیقات صورت گرفته در باره اتهام‌ فساد علیه نخست وزیر این کشور، صادر شده است.

دیوان عالی پاکستان، نواز شریف را برای همیشه از فعالیت سیاسی یا مشارکت در حکومت ممنوع کرده است.

این نهاد قضایی روز جمعه با تشکیل جلسه‌ای در دادگاه عالی پاکستان حکم صادره در حق نواز شریف را قرائت کرد.
انحلال کابینه دولت پاکستان

در پی سلب صلاحیت از نواز شریف نخست وزیر سابق پاکستان، توسط دادگاه عالی این کشور، سخنگوی دفتر نخست وزیری از منحل شدن کابینه خبر داد و گفت که نواز شریف پس از صدور حکم دادگاه، رسما دست از تمام مسئولیت‌های نخست وزیری کشید.

سخنگوی دفتر نخست‌وزیر گفت که با وجود مخالفت نواز شریف با روند پرونده قضایی اما وی به حکم صادره از سوی دیوان عالی احترام می‌گذارد.
تعیین نخست وزیر جدید

طبق قانون اساسی پاکستان در صورت سلب صلاحیت از نخست وزیر، کابینه وی نیز منحل می‌شود و پس از آن رئیس جمهوری کشور به منظور برگزاری نشست مجلس ملی برای تعیین نامزد حزب حاکم و جناح مخالف از میان نمایندگان این مجلس برای تصدی کرسی نخست وزیری، فراخوان می‌دهد. در پاکستان در صورت برکناری نخست وزیر از سمت خود، نخست وزیر جدید توسط «مجلس ملی» انتخاب می‌شود.

کارشناسان می‌گویند با توجه به اینکه اکثریت کرسی‌های مجلس ملی پاکستان در اختیار “حزب مسلم لیگ”، حزب حاکم به رهبری نواز شریف است، به طور طبیعی نخست وزیر بعدی نیز از میان اعضای این حزب انتخاب خواهد شد و احزاب مخالف شانسی برای تصاحب کرسی نخست وزیری ندارند.

اتهامات دادگاه عالی پاکستان به نواز شریف در رابطه با دست داشتن فرزندانش در معاملات چند شرکت ثبت شده در خارج است که به اسناد «پاناما»، معروف شده است.

از زمان استقلال پاکستان یعنی از 70 سال پیش این دومین بار است که دیوان عالی این کشور اقدام به صدور حکم سلب صلاحیت از نخست وزیر و برکناری او می‌کند.

دیوان عالی پاکستان اولین بار در سال 2012 یوسف رضا گیلانی را به اتهام «زد و بند و اعمال نفوذ» با هدف جلوگیری از روند تحقیقات قضایی پرونده فساد علیه آصف علی زرداری رئیس جمهوری وقت پاکستان، از پست نخست وزیری برکنار کرد.

ایجاز افضل خان قاضی پرونده گفت: «نواز شریف دیگر واجد شرایط برای عضویت در پارلمان نیست و شرایط تصدی پست نخست وزیری را ندارد».

به گزارش خبرگزاری رویترز، رای دیوان عالی پاکستان به اتفاق آرا توسط 5 قاضی عضو آن صادر شده است.

پیشتر برخی رسانه‌های پاکستانی نام سه تن از فرزندان نواز شریف را در ارتباط با این پرونده فساد ذکر کردند. نواز شریف اما همواره این اتهامات را رد کرده است.