عطا محمد نور، سرپرست ولایت بلخ می‌گوید هیچ مانعی برای سفر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رییس جمهور به کشور وجود ندارد.

رسانه‌ها خبرهایی نشر کردند مبنی بر این‌که شب گذشته از فرود هواپیمای حامل جنرال عبدالرشید دوستم در فرودگاه بین‌المللی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی توسط نیروهای آلمانی در مزار شریف جلوگیری شده‌است.

در واکنش به این مسئله، دفتر معاون اول با رد آن اعلام کرد که معاون اول رییس جمهور هنوز در انقره است و تصمیمی برای برگشت ندارد.

در همین پیوند، عطا محمد نور والی بلخ نیز گفته‌است که این هواپیما مربوط جنرال دوستم نبود، بل قرار بود شام روز دوشنبه شماری از مسؤولان و مهندسان موسسۀ تیکای ترکیه به عنوان مهمانان خاص آقای نور وارد مزار شوند.

در خبرنامه‌یی که از سوی دفتر والی بلخ به نشر رسیده گفته شده که این افراد قرار بود به خاطر افتتاح کار خانقاه سلطان العلما بهاءالدین ولد، پدر مولانا جلال‌الدین محمد بلخی وارد مزار شوند که به دلیل فنی هواپیمای‌شان نتوانسته در فرودگاه بنشیند.

والی بلخ می‌گوید آن‌چه در مورد برگشت هواپیمای جنرال دوستم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نشر شده دور از حقیقت است.

به گفتۀ آقای نور، معاون اول ریاست جمهوری در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد و هرگاه قصد سفر به کشور را داشته باشد، هیچ ممانعت قانونی برای سفرش وجود ندارد.

این در حالی‌ست که اخیرا آقای نور با جنرال دوستم و محمد محقق از آدرس احزاب‌شان ایتلافی را تشکیل داده‌اند و دفتر معاون اول رییس جمهور می‌گوید به زودی به خاطر اعلام این ایتلاف از ترکیه به کابل خواهد آمد

+++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط


Abdul Rashid Dostum, The King Maker
جنرال عبدالرشید دوستم ، کینگ میکر

شرایط خاص افغانستان ، جنرال عبدالرشید دوستم را در یک موقف استثنایی قرار داده است . این شخصیت سیاسی یک نوع مقام تاج گذار را کسب نموده است . این مقام خاص را بزبان انگلیسی بنام ((کینگ میکر))

King Maker

یاد میکنند .

از هر شخصیت سیاسی افغانستان که جنرال دوستم و حامیانش حمایت و طرفداری کنند ، آن شخصیت رئیس جمهور آینده افغانستان خواهد شد . این امر ، در شرایط مسالمت آمیزو همچنان در شرایط جنگی صدق میکند . در شرایط مسالمت آمیز ، از طریق انتخابات و در شرایط جنگی از طریق نیرو های چریکی طرفدار جنرال دوستم . در هر دو حالت رهبر آینده افغانستان یا به رای طرفداران عبدالرشید دوستم که به صند وق های رای انداخته شوند و یا به نیروی تفنگ نیرو های چریکی او نیاز خواهند داشت.

تمام رهبران سیاسی افغانستان این حقیقت را بخوبی می فهمند اما قدرت های خارجی این واقعیت افغانستان را درک نمی میکنند .

اخبارافغانستان

Advertisements