چرا معمرقذافی به سرعت کشته شد؟

مجله فارین پالیسی
 
ایمیل‌های هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه اسبق آمریکا که در پایان سال گذشته منتشر شدند از اسرار بیشتری پرده برمی‌دارند که در یکی از این ایمیل‌ها به‌دلیل تلاش ناتو برای سرنگونی معمر قذافی رهبر سابق این کشور در لیبی اشاره شده است.
مجله فارین پالیسی در این‌باره نوشت: ایمیل مذکور بیان می‌دارد که اهداف نیکولا سارکوزی رئیس جمهور اسبق فرانسه که حمله به لیبی را رهبری می‌کرد عبارت بودند از: کنترل بر نفت لیبی، تضمین حفظ نفوذ فرانسه در منطقه، بهبود وجهه سارکوزی در داخل کشور، اثبات قدرت نظامی‌ فرانسه و جلوگیری از گسترش نفوذ قذافی در کشورهای افریقایی فرانسوی زبان.
این ایمیل، با تحلیل خطر بزرگی که ذخایر طلا و نقره قذافی (۱۴۳ تن طلا و مقدار مشابهی نقره) برای ارزش پول فرانسه داشته، تأکید کرده است: این پول برای ایجاد پول واحد آفریقایی براساس دینار طلای لیبی تخصیص داده شده بود. قرار بود این واحد پول به جای فرانک فرانسه در کلیه کشورهای افریقایی فرانسوی زبان به گردش درآید.
یک روزنامه فرانسوی در این‌باره نوشته بود: دستگاه اطلاعاتی فرانسه پس از آنکه از تصمیم قذافی برای ایجاد دینار طلای لیبی اطلاع یافت، تصمیم به آغاز حمله علیه وی گرفت. گزارش نامه افغا نستان