برخی منابع می گویند که معصوم استانکزی، رییس عمومی امنیت ملی به دستور رییس جمهور غنی جهت گفتگو با جنرال دوستم به ترکیه رفته است، اما این گفتگو نتیجه ای نداشته است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری صدای افغان(آوا)، منابع به بی.بی.سی گفته اند که آقای استانکزی خواستار کناره گیری معاون اول ریاست جمهوری از شورای عالی نجات افغانستان شده است.

منابع می گویند: رییس جمهور آماده است که در صورت انجام این کار، تمام صلاحیت های معاونت اول را به جنرال دوستم تفویض و دوسیه اتهامات احمد ایشچی را نیز بردارد.

اما گفته می شود که جنرال دوستم با لحن تند این پیشنهاد رییس جمهور را رد کرده است.

تشکیل ائتلاف شورای عالی برای نجات افغانستان با حضور جنرال دوستم، عطامحمد نور و محمد محقق در ترکیه، واکنش های زیادی در میان طیف های مختلف سیاسی در داخل کشور به خصوص در حکومت داشته است.

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، با بیان این که به هیچ کس اجازه نمی دهد در برابر حکومت کنونی بایستد و به فکر سقوط آن باشد، از تلاش برای ایجاد یک ائتلاف جدید به نام “تفاهم ملی” خبر داده که این حزب روی آن کار می کند.

برخی جریان های دیگر نیز شکل گیری ائتلاف جدید در ترکیه را غیرقانونی و برخلاف نظام خوانده اند. شورای ملی ایجاد این ائتلاف را با حضور چهره های داخل نظام، شرم آور خوانده و خواستار کنار رفتن این چهره ها شده است.

اما محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه و یکی از سه چهره تشکیل دهنده ائتلاف جدید، در پاسخ به واکنش ها، گفته که به فکر تغییر یا سقوط نظام نیستند، بلکه به دنبال اصلاح و مؤثریت آن می باشند. او در عین حال از برخی توطئه ها در داخل حکومت علیه اقوام مختلف پرده برداشته و خواسته که فعالیت های اوپراتیفی علیه اقوام متوقف شود

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

طرح جدید استانکزی در ترکیه برای دوستم و محقق

معصوم استانکزی رییس امنیت ملی به دستور حنیف اتمر عازم ترکیه شده است تا از یکطرف با جنرال دوستم و محمد محقق معامله کند و از طرق دیگر مواظبت های لازم را در رفتار های سران ازبک و هزاره و تاجیک اتخاذ نماید.

قرار اطلاعات رسیده به این شبکه ، استانکزی وظیفه دارد تا برای جنرال دوستم دو وزارت و دو ولایت و چند پست دیگر را علاوه بر صلاحیت های معاونیت اول ریاست جمهوری ، اعلام نماید تا بدینوسیله وی را از جرگه ایتلاف جدید بیرون بکشد و دوباره جذب حکومت نماید.

همچنین به محمد محققق یک وزارت و دو ولایت و دو سفارت و چندین پست دیگر را وعده خواهد داد تا بدینوسیله عطا محمد نور و همراهانش تنها بمانند.

در همین راستا قرار است معصوم استانکزی به برخی از سران اطلاعاتی دولت ترکیه مذاکراتی مبنی بر فشار های لازم بر جنرال دوستم بعمل آورد.

هنوز مشخص نیست که این توطیه جدید حکومت چقدر کارساز است و دولت ترکیه در این زمینه چه مقدار با حکومت افغانستان همنرا خواهد شد.
شبکه اطلاع رسانی افغانستان

++++++++++++++++++++++

تلاش ارگ به هدف منزوی کردن عطا محمد «نور»

بسته های پیشنهادی اتمر- غنی به جنرال دوستم برگشت خورده است. 
بربنیاد دستور رسمی غنی- اتمر، تیم ارگ در واکنش به تشکیل «ائتلاف برای نجات افغانستان» نخستین مرحله از ضد حمله های سبوتاژی خویش را شروع کرده است.
معصوم استانکزی رئیس امنیت ملی با انجام سفر شتاب زده و دیدار با جنرال دوستم در انقره، به اضافه احیای صلاحیت های معاونیت اول ریاست جمهوری، دو وزارت، دو ولایت و چند پست دیگر را وعده داده است.
وی از دادن امتیازات دولتی به محمد محقق نیز سخن رانده است که شامل یک وزارت، دو ولایت و دو سفارت و چند کرسی دیگر دولتی می باشد. هدف ازین تحرکات منزوی کردن عطا محمد «نور» و جمیعت اسلامی است.

درگزارش قید شده است که جنرال دوستم پیشنهادات معصوم استانکزی را فی المجلس مسترد کرده است. این درحالی است که شورای تازه تشکیل شده، سرگرم عملیاتی کردن اهداف خویش درکابل و شمال است. همزمان، احیای سازمان جنگی «شورای نظار» در دست انجام است که شانزده سال پیش به وسیله مارشال فهیم، یونس قانونی و دکترعبدالله در ازای گرفتن کرسی های بلند دولت وحکومت ( وزارت دفاع، خارجه، دفاع و معاونت اول رئیس جمهوری) متلاشی گشته و تمامی سازوبرگ نظامی وزرادخانه های آن بالای حکومت «موقت» و «انتخابی» به رهبری حامد کرزی درچند مرحله به فروش رفت.

گزارش های تایید شده حاکی اند که تیم غنی- اتمر درتماس با مقامات دپلوماتیک ونظامی کشورهای خارجی درکابل، نسبت به ظهور دوبارۀ شورای نظار دغدغه های خود را شریک کرده اند. اتمر و حکمتیار معتقد اند که خیزش های مدنی خیابانی در کابل که اخیراً به شدت سرکوب شدند، بخشی از پیشقراولان شورای نظار اند. قطعات سرکوب که در رأس آن گارنیزیون کابل قرار دارد طبق پیش بینی ها، پیشاپیش به همین منظور تشکیل و تجهیز شده است. همزمان خبرهایی منتشر شده است که نخستین دسته جات «مقاومت» جدید علیه طالب، گلبدین و اتمر نیز تشکیل شده است. گزارش نامه افغا نستان

 

Advertisements