آغاز حرکت اعتراضی “جنبش رستاخیز تغییر” با صدای هارن موترها در شهر کابل

آفرين تان باد!
اينكه به مدنى ترين شكل راه اندازى نموديد و اينكه حتا از بوق (هارن) براى جلوگيرى از آلودگى صوتى، منصرف شديد.
درود بر شما باد!

عملکرد طفلانه و یا احمقانه
عکس العمل های دولت دیکتاتوری غنی و اتمر در برابر جنبش رستاخیز تغییر آهسته آهسته به بازی های کودکانه و احمقانه مبدل گردیده است.
دولت توتالیتر غنی با کوچک ترین اعتراض مدنی جوانان جنبش رستاخیز تغییر چنان پطلون های خود را چتل مینمایند ، تو گویی که لشکر صدهزار نفری فوج پاکستان بر ارگ حملور گردیده اند.
امروز هم سگهای پاچه گیر غنی موش ، به دستور اتمر فاشیست راه ها را بر روی جوانان کشور که فقط با بوق زدن میخواستند اعتراض خود را بگوش مردم برسانند بستند ، دولتی که از بوق موتر جوانانش در هراس گردد ، هیچ جایگاهی در میآن مردمش ندارد ! جوانان رستاخیز تغییر این موفقیت را برایتان تبریک میگویم، صدای شما اگرچه خاموش ساخته میشود ولی حتی این صدا خاموش تان چنان سهمگین و غران است که پشت دیکتاتوران بی آزرم دولت دست نشانده غنی را به لرزه آورده است و مانند موش غار میپالند ، این بزرگترین دستآورد و موفقیت برای شماست. هراس از صدای مردم یکی از مشخصه های سردمداران خودکامه و دیکتاتور است. به راه تان ادامه دهید و بکوشید تا تحت تاثیر هیچ گروه و احزاب سیاسی که امتحان خود را در طول تاریخ داده اند نروید . راه تان پر نور باد دیگر اندیش.

در حالی که از دقایقی قبل تظاهرات جنبش رستا خیز تغییر در کابل آغاز شده بیشتر جاده‌های منتهی به مرکز شهر مسدود می باشند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا، بر اساس گزارش های میدانی، نیروهای پولیس در نزدیکی مراکز مهم دولتی در مرکز شهر مستقر شده اند و با موانع و کانتینر جاده‌های منتهی به منطقه سبز و دیپلماتیک نیشین وزیر اکبر خان را مسدود نموده اند.

“جنبش رستاخیز تغییر” از مردم خواسته بود امروز با موترهایشان به سرک ها آمده و با هارن اعتراض خود را اعلام نمایند.

گارنیزیون شهرکابل به عنوان مسوول تامین امنیت این شهر شب گذشته طی اطلاعیه اعلام کرد: “در تظاهرات و اعتصابات اخیر مواردی که در قوانین نافذه کشور تسجیل یافته رعایت نگردید و باعث خسارات فراوان جانی و مالی شد.”

این نهاد مسوول تصریح کرده است، راه‌اندازی اجتماع‌ها، اعتصاب‌ها و تظاهرات از حقوق اساسی شهروندان است ولی زمانیکه این کار باعث مسدود شدن راه‌ها و متوقف شدن فعالیت‌های اقتصادی شود به حقوق شهروندان آسیب رسانده و مغایر با قانون است.

گارنیزیون کابل از سازمان ‌دهندگان و اشتراک‌کنندگان در تجمع اعتراضی خواسته که به مناطق ممنوعه همانند ریاست‌جمهوری، محله‌های دیپلماتیک وزیر محمد اکبرخان، مراکز و نهادی نظامی، شفاخانه‌ها، مکاتب، کودکستان‌ها، محلات مهم تجاری و محلات محافظت شده وارد، نشوند.

این نهاد هشدار داده که در صورت نقض موارد قانونی، سازمان دهندگان تظاهرات که هویت آنها نزد نهادهای امنیتی مشخص شده، پاسخگو خواهند بود.

در اعتراض‌های چند هفته قبل به دلیل وقوع درگیری میان تظاهرکنندگان و پولیس ۵ نفر از معترضان در تیراندازی کشته و نزدیک به ۲۰ نفر دیگر زخمی شدند.

“جنبش رستاخیز تغییر” اعتراضاتی را به خاطر ناامنی سازمان داده است. این معترضان در پی انفجار مرگبار روز ۱۰ جوزا/خرداد در کابل دست به تظاهرات زدند و در کابل خیمه برپا کردند.

معترضان خواهان برکناری مقامات ارشد امنیتی به شمول حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی رئیس جمهور غنی هستند

+++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

 

رمز گشایی از نوار صوتی دستور شلیک به معترضین کابل

اخیرا نوار صوتی در شبکه های اجتماعی و منابع خبری دست به دست می شود که در آن مقامات امنیتی کابل دستور شلیک به معترضین جنبش رستاخیز تغییر را صادر کرده است.

این نوار صوتی گفتگوی «گل نبی احمدزی»، فرمانده تعلیق شده گارنیزیون کابل و «حسن شاه فروغ»، فرمانده تعلیق شده پلیس پایتخت است و آقای احمدزی صراحتا دستور می دهد اگر معترضان در برابر نیروهای امنیتی مقاومت کردند به آن ها شلیک کنند.
حسن شاه فروغ، فرمانده تعلیق شدۀ پلیس کابل نیز در این نوار صوتی آمر حوزۀ دهم امنیتی شهر کابل را تهدید می کند که اگر معترضان را دستگیر و خیمه هایشان را جمع آوری نکند دیگر آمر این حوزه نیست و برکنار خواهد شد.

لحن این مقامات تعلیق شده به خوبی نشان می دهد آنها نیز تحت فشار مقامات بالاتر قرار دارند و احتمالا دستور برخورد خشونت آمیز با معترضین مستقیما توسط ارگ نشینان صادر گردیده است.

فرماندهان گارنیزیون و پلیس کابل در واکنش به انتشار این نوار صوتی گفته اند که این نوار جعلی است؛ گل نبی احمدزی اظهار داشته است که نمی داند این صدا چگونه ثبت شده‌ و صحت این نوار را تأیید نمی کند. حسن شاه فروغ نیز با تاکید بر جعلی بودن آن گفته است: نشر چنین نوارهایی از لحاظ سیاسی مناسب نیست!

ماجرای اولین برخورد خشونت آمیز نیروهای امنیتی علیه مردم از آنجا شروع شد که روز چهارشنبه (10 جوزا) انفجار مهیبی کابل را لرزاند. این رویداد حدود 150 کشته و دست‌کم 500 زخمی بر جا گذاشت.
انفجار خونین کابل سبب شد تا یک روز پس از آن ده ها تن از شهروندان کابل در اعتراض به بی کفایتی مقامات امنیتی به جاده ها بیایند و خواستار برکناری حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی و دیگر مقام های ارشد امنیتی شوند. اما در کمال ناباوری اعتراض مسالمت آمیز مردم به خشونت گرایید و نیروهای امنیتی به روی راهپیمایان آتش گشودند؛ در نتیجه این راهپیمایی 6 تن از معترضین کشته و حدود 10 تن دیگر زخمی شدند.
داستان به اینجا نیز ختم نشد؛ یکی از معترضین کشته شده «سالم ایزدیار»، فرزند علم ایزدیار، معاون نخست مجلس سنا بود. فردای آن روز نیز در مراسم تشییع جنازۀ سالم ایزدیار که مقام های ارشد حکومتی در آن حضور داشتند، چندین حملۀ انفجاری رخ داد که منجر به کشته شدن 6 نفر و زخمی شدن 87 تن دیگر انجامید.
به دنبال آن، معترضین با برپایی خیمه های تحصن در شهر کابل نسبت به این رویدادها اعتراض کردند. سرانجام نیروهای امنیتی شب 29 جوزا در یک حمله غافلگیرانه برای برچیدن خیمه های تحصن به معترضان حمله کردند که 2 نفر دیگر از معترضین کشته و 8 تن آنان زخمی شدند.

حمله نیروهای امنیتی به خیمه های تحصن و شلیک به معترضین نکته جالب دیگری نیز دارد و آن اینکه این دو مقام امنیتی کابل قبل از واقعه حمله به خیمه ها از سمت خود تعلیق شده بودند!
اکنون جدا از اینکه این نوار نشان می دهد که مقامات امنیتی کابل در سرکوب معترضین و تحصن کنندگان و حتی کشتن آنها ‌هیچ ترس و ابایی نداشته اند، این سوال را نیز مطرح می سازد که چگونه این دو فرمانده که روزها قبل از این اقدام از وظایف شان توسط دادستانی کُل کشور تعلیق شده بودند، توانایی انجام این کارها را یافته اند؟

روشن است که امری بالاتر از دادستانی یا لوی سارنوالی کشور وجود داشته است که آنان در عین تعلیق وظیفه توانسته اند به این اقدام مبادرت ورزند. در چنین صورتی می توان حکم کرد که ارگ ریاست جمهوری خود مسئول مستقیم حمله به مردم می باشد و اگرچه از تعلیق ظاهری این دو مقاما امنیتی حمایت کرده است اما در حقیقت گارنیزیون و پلیس کابل مجری دستور ارگ بوده اند پیام آفتاب

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش گارنیزیون کابل به تظاهرات امروز جنبش رستاخیز
فرماندهی گارنیزیون کابل در واکنش به تظاهرات امروز جنبش “رستاخیز برای تغییر” از تظاهرات کنندگان خواسته تا از نزدیک شدن به ساحات ریاست جمهوری و محلات دیپلوماتیک وزیر محمد اکبر خان خودداری کنند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ اعضای جنبش رستاخیز برای تغییر اعلام کرده اند که آنان دوباره حرکت‌های مدنی و عدالت خواهانه خود را از امروز دوشنبه (۱۲ سرطان) از سر می گیرند.
اعضای این جنبش تاکید کرده اند که آنان تا تحقق خواسته های شان میدان های عدالتخواهانه را ترک نخواهند کرد و تظاهرات و حرکت های مدنی آنان ادامه خواهد داشت.
در همین حال گارنیزیون کابل با نشر اعلامیه ای گفته است که سازمان‌دهندگان اجتماعات، اعتصابات و یا تظاهرات مکلفیت دارند در صورت راه ‌اندازی تظاهرات و اجتماعات مطابق ماده هفتم قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات، موضوع را از قبل به پولیس اطلاع داده تا نیروهای امنیتی در تفاهم با سازمان دهندگان اجتماعات و تظاهرات تدابیر مؤثر امنیتی مسیر و محلات اجتماعات را تأمین نمایند.
در اعلامیه آمده که از سازمان ‌دهندگان و اشتراک‌کنندگان توقع به عمل می آید تا با نظرداشت ماده هشتم قانون اجتماعات، اعتصابات و تظاهرات از نزدیک شدن به ساحات ممنوعه (ریاست‌جمهوری، محلات دیپلوماتیک وزیر محمد اکبرخان، مراکز و تأسیسات نظامی، شفاخانه‌ها، مکاتب، کودکستان‌ها، محلات مهم تجاری و محلات محافظت شده) جلوگیری به عمل آورند.
اعلامیه افزوده، با درنظرداشت سطح تهدیدات امنیتی، قوماندانی عمومی گارنیزیون کابل از سازمان دهندگان تظاهرات و اجتماعات مطالبه به عمل می آورد تا قبل از آغاز تظاهرات در قسمت اتخاذ تدابیر امنیتی با این قوماندانی تفاهم نمایند.
گارنیزیون کابل تاکید کرده که در صورت نقض موارد قانونی، سازمان دهندگان تظاهرات، که هویت آنها نزد ارگانهای امنیتی تثبیت است پاسخگو خواهند بود.
خبرگزاری جمهور- کابل

.

Advertisements