گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان چند ساعت پس از انتشار خبر اعلام موجودیت «شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان»، اعلام کرد که به احدی اجازه تضعیف نظام و تشدید هرج و مرج را نخواهد داد و استوار در مقابل آن خواهد ایستاد

به گزارش سایت همایون بنقل از ایرنا، رهبر حزب اسلامی گفت که ما از هر طرح و اقدامی که باعث اصلاح و تقویت نظام و تأمین امنیت و عدالت در کشور باشد، مجدانه و مخلصانه حمایت می کنیم، اما از تصمیم ها و تلاش هایی که با هدف تضعیف هرچه بیشتر نظام و تشدید هرج و مرج صورت می گیرد، نه تنها حمایت نمی کنیم و اجازه چنین کاری را به احدی نمی دهیم، بلکه همراه ملت خود در برابر آن استوار می ایستیم.
«شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان»، متشکل از احزاب «جمعیت اسلامی» به رهبری «صلاح الدین ربانی»، «جنبش ملی – اسلامی»، به رهبری «عبدالرشید دوستم»، و «وحدت اسلامی»، به رهبری «محمد محقق»، اعلام موجودیت کرد و در اولین گام گفت که برای جلوگیری از فروپاشی نظام و هرج و مرج سیاسی در کشور بزودی اجلاسی با حضور جریان های همسو برای تصمیم های مقتضی برگزار خواهد کرد.
«شاه حسین مرتضوی»، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز به دنبال اعلام موجودیت این ائتلاف سیاسی، اعلام کرد که طرح بدیل مناسب می تواند به عبور از مشکلات کمک کند، اما نسخه های کهنه، شفا بخش نیست.
وی، در صفحه اجتماعی خود نوشت که ما از هر گامی که در راستای منافع ملی و آبادانی کشور باشد، استقبال می کنیم، مردم کشور با حافظه تاریخی که دارند وضعیت دشوار گذشته را به یاد دارند و شرایط جاری کشور ایجاب می کند تا با اجماع سیاسی، از یک سو به اصلاحات و بهبود امور کمک نموده و ازطرف دیگر به اتفاق هم با دشمن مشترک مقابله کنیم.
ائتلاف احزاب قدرتمند جمعیت اسلامی و جنبش ملی – اسلامی در کنار حزب وحدت اسلامی پس از گسترش ناامنی ها و حمله انتحاری مرگبار روز دهم خرداد گذشته در کابل که به کشته شدن 150 تن انجامید، سرچشمه گرفت.
هزاران تن از شهروندان کابل در اعتراض به ناامنی ها دو روز بعد از این انفجار مهیب دست به تظاهرات زدند که این تظاهرات به خشونت کشیده شد و 6 تن از تظاهرکنندگان کشته شدند و سپس سه حمله انتحاری در مراسم خاکسپاری یکی از کشته شدگان این تظاهرات روی داد که شرکت کنندگان در این مراسم، دولت را به دست داشتن در این حمله های انتحاری متهم کردند.
سران حزب جمعیت اسلامی در این مراسم حضور داشتند و بعد از این حادثه، «عطامحمد نور»، استاندار بلخ و دبیر اجرائی جمعیت اسلامی افغانستان با حمایت از خواسته های تظاهرکنندگان، گفت که عده ای درصدد حذف دسته جمعی سران این جمعیت برآمده اند و مسئولان بلندپایه امنیتی باید برکنار شوند.
پس از آن که ریاست جمهوری به خواسته های حزب جمعیت اسلامی و معترضانی که پس از برگزاری تظاهرات روز جمعه 12 خرداد، دست به تحصن زده بودند، پاسخ منفی داد و گفت که مشاور امنیت ملی با صداقت به کار خود ادامه می دهد، دیدارها بین سران احزاب و گروه های سیاسی اغاز شد و سرانجام این ائتلاف شکل گرفت.
پیشتر برخی از تشکیل های دیگر سیاسی نیز طرح انتخابات زودهنگام را مطرح کرده بودند.
«گلبدین حکمتیار»، رهبر حزب اسلامی افغانستان، پس از حدود دو دهه زندگی مخفیانه، اردیبهشت ماه امسال پس از ورود به این کشور در اولین سخنرانی عمومی خود خواستار از خودگذشتگی «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری یا «عبدالله عبدالله»، رئیس اجرائی دولت شد و از رهبران دولت وحدت ملی خواست تا یکی به نفع دیگری کنار برود؛ زیرا به گفته وی مدیریت دوگانه، فساد و ناکامی، به بار می آورد..

Advertisements