شورای نوخاسته‌‌ی کشور موسوم به “شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان”  با پخش فیصله‌ نامه‌اش برنامه‌هایش را تعیین و خواست‌هایش را از حکومت وحدت ملی و جامعه‌ی جهانی مطرح کرده است.

این شورای در ۱۲ اولویت کاری‌اش از اعلامیه‌ی حزب جمعیت اسلامی افغانستان – که یکی از سه عضو بزرگ این شورا است – و روند صلح کشور حمایت کرده است.

در ماده‌ی ششم این فیصله نامه آمده است: “تلاش براى اعاده‌ی صلاحيت‌هاى معاون اول رياست جمهورى و وزیران مطابق قانون اساسى و تشكيلات اساسى مصوبه‌ی پارلمان كشور و اجرای صلاحيتهاى رييس و معاونان رياست اجرایی مطابق چارچوب توافقنامه‌ی حكومت وحدت ملى.”

این شورای خود را حامی سیاست “سنتى وتاريخى افغانستان” خوانده و از امریکا، متحدانش و روسیه و متفقانش خواسته است که “با رعايت اين اصل و احترام گذاشتن به استقلال و بى‌طرفى افغانستان، به خاطر امنيت جهانى و مهار هراس‎‌افگنی بين المللى با مردم افغانستان همكارى کنند”.

خواست‌های شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان از حکومت وحدت ملی متمرکز بر تامین امنیت سراسری، رسیدگی به خانواده‌های قربانیان جنگ، برگزرای انتخابات، “بی‌کفایت مسوولان ارشد امنیتی” و سایر موضوع‌ها است.

این شورا از حکومت خواسته است که به گونه‌ی “شفاف و بی طرفانه” رخداد ولسوالى غورماچ – سوی قصد برضد جان جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری – بررسی و عاملان “برخورد خشونت‌آمیز” با اعتراض‌کنندگان کابل، حمله‌های انتحاری در جریان مراسم خاکسپاری سالم ایزدیار و مسجد الزهرا و “محاصره‌ی خانه‌ی جنرال دوست در کابل” را شناسایی و مجازات کند.

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان به رهبری محمد محقق، حزب جمعیت اسلامی افغانستان به سرپرستی صلاح الدین ربانی و حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم دیروز “پنجشنبه، هشم سرطان” توافق کردند که ” شوراى عالى ايتلاف براى نجات افغانستان” را تشکیل بدهند.

این شورا که هدفش را “مديريت بحران کنونی كشور” گفته، از سه حزب یادشده تشکیل شده است که در قدم نخست دارای ۳۰ عضو است.

شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری بر موقف پیشین ریاست جمهوری در قبال این فیصله‌ نامه، تاکید کرد.

آقای مرتضوی دیروز گفت: “ما از هر گام که در راستای منافع ملی برداشته می‌شود، استقبال می کنیم. مردم ما در حافظه تاریخی خود شرایط و وضعیت سخت گذشته را به یاد دارند. حالا وقت آنست که ما با اجماع سیاسی و اتفاق هم بتوانیم در برابر دشمن مشترک مبارزه کنیم.”

Advertisements