به نظر می سد سخنان تاریخی والی بلخ در برابر یک ارتش خاموش تراشیده از سنگ وآهک ایراد شده است و سودا گران «مقاومت» برای عدالت دود شده اند. 
 
استاد عطا محمد «نور» درمراسم عید سعید فطر چنین گفت:
« این طالبانی که چند رنگ ( به خود) گرفته، به پنج شش دسته تقسیم شده؛ حتی یک دسطالبان حکومتی داریم؛ به یاد تان باشه مه گپ مفت نمی زنم؛ گپ مفت را خوش هم ندارم. تا که مطالعه من دقیق نشود تا که استخوانم به خاطر درد مردم به خاطر زنده ماندن مردم به جوش نیاید، مثل آتش نسوزه… من حرف به زبان نمی آورم. هرکس خوش داره که آرام باشه به موتر کروزین بشینه و زیر کولر خواب کند و چوکی هم داشته باشد. این حرف ها وموضع گیری به خاطر حمایت مردم دل شیر می خواهد هر بزدل نمی تواند موضع بگیره هر بزدل و معاش بگیر نمی تواند حکومته بگوید که پایته اصلاح کو و پایته به راه راست بمان.»
عطا نور افزود:
مهاجمان انتحاری که بر مراسم جنازه شهید سالم ایزد یار حمله کردند، از مهمان خانه هاي ارگ آمدند و ياهم توسط هلیکوپتر انتقال داده شدند. گزارش نامه افغانستان
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

در برابر بی‌کفایتی حکومت دست به قوی‌ترین و خطرناک‌ترین حرکت‌های مدنی خواهیم زد

عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی، هشدار می‎دهد که اگر حکومت اصلاحات در بخش‌های گوناگون نظامی و ملکی بوجود نیاورد، صدها هزار نفر را بسیج خواهد کرد. آقای نور که روز یکشنبه ( چهارم سرطان) در مراسم ادای نماز عید سعید فطر در بلخ سخنرانی می‏کرد، تأکید کرد که رهبران حکومت وحدت ملی در برابر مردم باید پاسخ‎ گو باشند و به مشکلات امنیتی مردم رسیدگی کنند. آقای نور بیان داشت:”مشکل کشور حل شود ما مشکل شخصی نداریم در غیر آن ما مجبور استیم که به قوی‌ترین و خطرناک‌ترین حرکت‌های مدنی دست بزنیم”.
والی بلخ افزود:” خود ما، ملت ما و متحدین ما مجبور استیم که حرکت صدها هزار نفری به کابل راه بیندازیم”.
رییس شورای اجرایی جمعیت اسلامی، بر آوردن اصلاحات و تحقق خواست های جمعیت اسلامی که در اعلامیه آن حزب مطرح شده بود، تاکید نمود.
آقای نور از فساد گسترده، نا امنی و بی ثباتی در کشور به شدت انتقاد کرد و نا امنی های اخیر را ضعف گسترده و غیر قابل انکار در نهاد های امنیتی و کشفی خوانده، یکبار دیگر به عملی شدن خواست های مردم و معترضین مبنی بر آوردن اصلاحات در حکومت، تاکید و اذعان داشت که از داد خواهی خون شهدای رویداد های اخیر و خون مقدس جوانان معترض و عدالت خواه که از سوی دسته های معین بر آنان دستور شلیک داده شد، نمی گذرد.
عطا محمد نور؛ راه برون رفت از وضعیت موجود را، وسعت بخشیدن حکومت، حضور فعال و‌گسترده احزاب و شخصیت های سیاسی در تصمیم گیری های ملی، حضور متعادل اقوام در حکومت، احترام و رعایت آزادی های مدنی و بیان، دموکراسی و مردم سالاری و ایجاد رابطه نزدیک میان حکومت و مردم و‌در عین حال توجه حکومت به صدای مردم و پاسخ دهی به خواست های برحق آنان، عنوان کرد و تصریح نمود که بدون توجه به این مسایل، کشور دچار بحران خواهد شد.
وی یکبار دیگر تاکید کرد که اگر خواست های مردم و جمعیت اسلامی عملی نشود، حرکت های مدنی وسیعی را راه خواهند انداخت.

خبرگزاری جمهور