اگر در هر خیابان این سرزمین انتحاری رخ دهد و مردم قتل عام شوند، تباهی برای افغانستان رقم نمی خورد اما زمانیکه قانونگذاران خود انتحاری باشند و منبع تغذیه تروریستان یعنی

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان ، اگر انتحاری در امنیتی ترین منطقه کابل دست به قتل عام گروهی مردم می زند تنها مربوط به تروریستان می شود یا اینکه در جای جای این سرزمین و حتی در میان قانون گذاران تفکر بنیادگرایی بلند می شود و به اشاره ای دست به انتحاری می زند.

افغانستان در دوران جدید تلاش کرد با قانون اساسی و برگزاری انتخابات، خشونت ها کاهش یابد و به سوی ثبات پیش برود اما زمانی که نمایندگان مجلس و سنا بارها دست به قانون شکنی زده و حتی از انتحاری به عنوان اعتراض استفاده می کند چگونه می توان امید به امنیت داشت.

به تازگی نیلوفر ابراهیمی، نماینده بدخشان در مجلس گفت: “اطلاعاتی وجود دارد که یک نماینده و یک سناتور قصد دارند تا خود را درون مجلس انتحاری کنند” و اگرچه به مانند تمامی نمایندگان و مقام های حکومت از افشای نام خودداری کرده است خواستار افشار هویت این دو تن از سوی رییس مجلس شد.

در همین راستا رییس مجلس این اطلاعات را تایید کرد اما گفت که به دلیل وضعیت تهدیدهای موجود، نهادهایی امنیتی در حال بررسی می باشد، حال بماند که در خصوص بزرگترین حمله پایتخت تاکنون هیچ اقدام موثری در رابطه با چگونگی انجام و عوامل آن صورت نگرفته است.

هرچند این خبر برای کشوری که در جنگ گسترده با تروریستان به سر می برد و خیابان های کابل در ناامنی انتحاری و حمله است چنین گفته ای شوک آور می باشد، با وجود اینکه بارها از این مجلس خبرهای تبانی با مخالفان مسلح، دست داشتن در قاچاق مواد مخدر و بی قانونی ها به نشر رسید اما انتحاری آنهم توسط دو نماینده قابل هضم نیست.

به این دلیل که هزینه های هنگفت مالی و جانی صرف به سرانجام رسیدن انتخابات شد تا از نقاط مختلف کشور نماینده ای برای قانون گذاری و پاسداری از حقوق مردم به کرسی مجلس برسد اما همین نمایندگان در صف تروریستان عاملان قتل عام مردم، جنگ و کشتار هستند.

زمانیکه یک نماینده دست به افشای اطلاعات امنیتی می زند و فضای پر تنش کشور را متشنج تر می کند باید نام نمایندگان را نیز ذکر می کرد تا به مانند بیشمار از اینگونه سخنان پس از مدتی به فراموشی سپرده نشود.

اگر این مجلس همچنان پس از دو سال برقرار می باشد به دلیل هماهنگی بی چون و چرا با حکومت است و وجود نمایندگان معامله گر و امتیاز طلب.

چندی قبل نیز برخی خبرها حاکی از دست داشتن نمایندگان برای ایجاد فضای ورود طالبان به ولایت بدخشان بوده که توسط این گروه تروریستی از مزایای قاچاق مواد مخدر و غارت معادن بهرمند می شدند.

آن هنگام که نماینده ای در مجلس فریاد زد که اگر قانون اساسی تغییر کند خودم را انتحار می کنم، همان مشروعیت بخشدن به کشتار مردم به وسیله انتحار می باشد که از دل مجلس به گوش رسید.

مساله مهم برای نرسیدن به ثبات و امنیت در افغانستان نه پاکستان است و نه قدرتی چون امریکا و یا هر کشور دیگری بلکه از درون این کشور و از میان توده های مختلفی می باشد که همچنان غرق افراط گری هستند و با توسل به هر معامله و زد و بندی به رده های بالای حکومتی رسیده و طالب و داعش را قدرتمند می سازد و حال پاسخ دادن به این سوال چه آسان شده است: چگونه تروریستان به سادگی می توانند به امنیتی ترین مناطق وارد شده و کشتار دسته جمعی به راه اندازند؟

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مردم پای حقوق سیاسی خود بایستند

این حکومت از لحاظ محتوایی کاملا سقوط کرده و از لحاظ شکل و شمایل به شعارها و لاف های دمکراسی سرگرم است و اگر فکر می کنند، اعمال شان قابل دفاع است آنها را به مذاکره در پیشگاه مردم دعوت می کنیم

آخرین خیمه تحصن کنندگان پایتخت با توسل به زور، کشته شدن 2 تن، زخمی شدن 27 تن و زندانی شدن 11 تن به شمول 3 عضو جنبش رستاخیز و 8 شهروند برچیده شد.
به گزارش  سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان، آصف آشنا، عضو رهبری جنبش رستاخیز تغییر در گفتگو با “محور” در خصوص توسل حکومت به خشونت برای برچیدن آخرین خیمه معترضان گفت: حقیقت امر این است که این یک اقدام شوک دهنده برای مردم بود و حکومت بی کفایتی های خود را پشت سرکوب و خشونت می پوشانند.این حکومت از لحاظ محتوایی عملا سقوط کرده است و از لحاظ شکل و شمایل در شعارها و لاف های دمکراسی سرگرم است.

آشنا می گوید: وقتی که اعتراض ها به گلوله بسته شد، تمام شلیک ها به صورت معترضان بود که موضوع هدفگیری های آگاهانه را ثابت می کند. بخشی از حقایق از این دست و اینکه به آشوب کشیدن جریان تظاهرات کار چه کسی بوده است، در گفتگوی گل نبی احمد زی با بی بی سی آمده است.

عضو رهبری جنبش رستاخیز، درخصوص اینکه چرا معترضان با حکومت به تفاهم نرسیدند، اظهار می کند: ما هم همانند مردم اعتماد خود از غنی و عبدالله از دست داده ایم. از پیش شرط ها این بود که برای اعتماد سازی یکی از مشکوک ترین چهره ها که دفتردار شورای امنیت است ، برکنار شود و مذاکرات به صورت مستقیم پخش شود که هیچکدام پذیرفته نشد.

وی بیان می کند: به پروسه تعلیق وظایف گل نبی احمد زی و حسن شاه فروغ مطمین نیستیم و این پروسه نیز مانند تشکیل کمیسیون های حقیقت یاب یک حقه است و خواهان تصفیه نهادهای امنیتی از افراد مشکوک و نفوذی هستیم و باور داریم که جدی ترین و مشکوک ترین چهره مشاور شورای امنیت ملی است.

آشنا به اظهارات ظاهر قدیر، معاون پارلمان که ادعا می کرد پشت پروژه داعش افغانستان، مشاور شورای امنیت است و ادعای احمد بهزاد که بیان می کرد، داعش نام مستعار شورای امنیت است اشاره کرد و افزود: لازم است که یک دادگاهی برای بررسی این پرونده ها تشکیل شود.

این فعال مدنی، توسل به زور و تانک زرهی در جمع آوری آخرین خیمه معترضان وحشی گری تمام عیار غنی گفت و افزود: سخنگوی وزارت داخله اعلام کرد که این دستور از سطح رهبری نیروهای امنیتی و شورای امنیت بوده است که نشان می دهد غنی آگاهانه برای سرکوب حقوق مدنی مردم اقدام می کند.

عضو رهبری جنبش رستاخیز تغییر ، درخصوص چگونگی ماجرا بیان کرد: نیروهای امنیتی شب هنگام خیمه ها را جمع کردند و یک شهروند را هم زیر تانک کشتند و صبح زود به ساحه آمدند و تمام شواهد جرم را شستند و پاک کردند. رویکرد اینها اینطور است.

وی افزود: انتظار از شهروندان این است که پای حقوق مدنی و سیاسی خود بایستند و به این سامانه نامشروع و مجموعه ای که به هیچ چیز باور و اعتقاد ندارند، نقطه پایان بگذارند.

آشنا خاطر نشان کرد: دو پرونده جرمی (شلیک به معترضان روز جمعه و برچیدن آخرین خیمه معترضین) به آدرس حکومت موجود شده است. جنبش برای اصلاحات در نهادها و پاکسازی چهره های مشکوک مقاومت می کند و اگر فکر می کنند، اعمال شان قابل دفاع است آنها را به مذاکره در پیشگاه مردم دعوت می کنیم.

 

Advertisements