رئیس دفتر سابق ریاست جمهوری افغانستان

آمریکا برای آنارشیسم در افغانستان تلاش می‌کند/ دولت کابل با حمایت آمریکا معترضان را سرکوب کرد

رئیس دفتر ریاست جمهوری سابق افغانستان تاکید کرد که حکومت وحدت ملی با حمایت آمریکا به کشتار معترضان کابل پرداخته و آمریکا نیز با ایجاد آشوب و ترویج قانون شکنی بدنبال تبدیل افغانستان به مرکز تروریسم است.

به گزارش سایت همایون بنقل ز خبرگزاری تسنیم، «عبدالکریم خرم» وزیر سابق اطلاعات و فرهنگ و رئیس دفتر ریاست جمهوری سابق افغانستان گفت که حکومت با پیش گرفتن شیوه‌های استکباری گاهی تظاهرات‌کنندگان را به رگبار می‌بندد و گاهی با اعمال خشونت و کشتار، تحصن مسالمت‌آمیز معترضان را به هم می‌زند.

وی به روزنامه «ویسا» گفت که دولت کابل توانایی دفاع از مردم را در برابر داعش و مخالفان مسلح ندارد و زمانی هم که تعدادی از شهرواندان به رسم اعتراض تحصن می‌کنند توسط نیروهای امنیتی کشته و زخمی می‌شوند.

کریم خرم تاکید کرد: برخی از شعارهای معترضان غیرقابل قبول هستند اما کشتار آنها تحت هیچ شرایطی قابل توجیه نیست.

وی معتقد است: ساختار حکومت وحدت ملی غیرقانونی است و همچنان مرتکب اقداماتی می‌شود که متضاد با قانون است و باعث نقض حقوق شهروندی افغان‌ها می‌شود.

رئیس دفتر سابق حامد کرزی گفت: این رفتار حکومت وحدت ملی در سایه حمایت آمریکا صورت می‌گیرد زیرا آمریکا می‌خواهد تا از افغانستان به عنوان یک پایگاه آموزشی برای گروه‌های تروریستی استفاده کند.

خرم اظهارداشت که آمریکا برای دست یافتن به اهداف خود نیاز دارد تا حاکمیت قانون هرچه بیشتر تضعیف شود و افغانستان به مناطقی شبیه وزیرستان پاکستان تبدیل شود.

مقام افغان همچنان مدعی شد: در صورتی که به پارلمان افغانستان حمله‌ شود این نیز بخشی از نقشه آمریکا برای ایجاد آشوب و ناامنی بیشتر در این کشور تلقی خواهد شد.

حکومت افغانستان پس از حمله سه‌شنبه شب نیروهای امنیتی به معترضان کابل که دو کشته و 17 زخمی بر جا گذاشت با موج وسیعی از اعتراضات و محکومیت‌های نهادهای حامی حقوق بشر و چهره‌های افغان مواجه شد.

همچنین چند روز قبل رئیس پارلمان افغانستان و هیئت اداری این مجلس از امکان حمله تروریستی به پارلمان این کشور خبر دادند. به گفته آنها یک نماینده پارلمان و برادر سنای افغانستان برای انتقال مهاجمان انتحاری به داخل صحن مجلس تلاش دارند.

Advertisements