تلاش مظاهره کنندگان برای پیش روی به سوی ارگ ریاست جمهوری

بر جمعیت تظاهرات بزرگ مردمی دادخواهی قربانیان و آسیب دیدگان فاجعه چهارشنبه خونین کابل که از نخستین ساعات امروز آغاز شده است، لحظه به لحظه افزوده می شود.

مظاهره کنندگان با شعار “مرگ بر رهبران حکومت وحدت ملی”، “همو کسی که در ارگ است، خودش مسئول مرگ است” تلاش دارند که پسوی دروازه ورودی ارگ ریاست جمهوری بروند.

صدها تن از اعتراض کنندگان خشمگین شهر کابل با شعار مرگ بر رهبران حکومت وحدت، ما عدالت می خواهیم و همچنین عاملین رویداد روز چهارشنبه  خونین باید به کیفر برسند، تلاش دارند که تظاهرات را در مقابل دروازه ارگ ریاست جمهوری برگزار کنند.

اعتراض کنندگان با اظهار اینکه رهبران حکومت وحدت ملی در تامین امنیت شهروندان ناکام مانده اند، تلاش دارند تا دامنه راهپیمایی را به دروازه ارگ برسانند، اما پولیس مانع نزدیگ شدن آنان می شوند.

هرچند مردم از پیشروی دست بردار نیستند، اما نیروهای امنیتی با فیرهای هوایی می خواهند مردم را متفرق بسازند تا از یک طرف جلو تظاهرات کنندگان و نزدیک شدن آنان به ارگ گرفته شود و از طرفی هم با در نظر داشت شرایط حساس کشور از تکرار حوادث مانند راهپیمایی دهمزنگ پیشگیری کنند.

اما اعتراض کنندگان که سخت خشمگین هستند از فیرهای هوایی نیز هراس ندارند و تلاش می کنند که از موانع پولیس بگذرند.

آنان با اظهار اینکه در افغانستان حق خواهی و عدالت طلبی جرم است تاکید می کنند که رهبران بی کفایت باید از قدرت کنار بروند.

هرچند مسیر تظاهرات در شهر کابل چهار راهی سرای شمالی، سرک میدان هوایی به سوی چهار راهی زنبق، دهمزنگ، چهار راهی شهید مزاری و همچنین چهار راهی عبد الحق تعیین شده بود، اما به نظر می رسد دسته های تظاهرات کننده از نواحی دیگر نیز آغاز به حرکت کرده اند.

گزارشها حاکی از این است که نیروهای امنیتی برای جلوگیری مظاهراه کنندگان از آخرین گزینه(پاشیدن گاز اشک آور) که معمولاً در حالت های خطرناک از آن کار گرفته مشود نیز استفاده کرده است.

تظاهرات جمعه، دوازدهم جوزای ۱۳۹۶ در پیوند به رویداد خونین روز چهار شنبه، به کابل منحصر نمانده است بلکه از برخی ولایات مانند پنچشیر، غزنی و… نیز صدای اعتراض بلند شده است

++++++++++++++++++++++


تظاهرات کابل به خشونت کشیده شد
احمدشاه عرفانيار
Jun 02, 2017 – 13:02
کابل(پژواک، ١۲ جوزا ٩٦): تظاهرات صدها تن در کابل که در اعتراض به حمله تروریستی اخیر در این شهر، راه اندازی شده است به خشونت کشیده شد و گفته می شود تا اکنون(ظهر)حداقل هشت تن زخمی شده اند.

+++++++++++++++++++++++++++++++

 

کشته‌شدن چندین نفر در تظاهرات امروز کابل

به گزارش ایلنا به نقل از آسوشیتد‌پرس، بیش از هزار تن از شهروندان کابل امروز-جمعه- در خیابان‌های این شهر تظاهرات کردند.

مردم افغانستان هدف از این تظاهرات را اعتراض به وضع بد امنیت در کشورشان اعلام کردند. این تظاهرات در پی بمب‌گذاری روز چهارشنبه در کابل که نزدیک به ۱۰۰ کشته و ۵۰۰ مجروح برجای گذاشت، انجام شد.

«ابو حافظ منصور» یکی از اعضای پارلمان افغانستان اعلام کرد دست‌کم ۸ تن از معترضان توسط نیرو‌های دولتی کشته شدند.

یکی از اعضای پلیس کایل نیز گفت که چهار تن از نیرو‌های پلیس مجروح شده و پرتاب سنگ توسط مردم ادامه دارد

++++++++++++++++++++++++++

.

 

خبر تازه:هفت کشته و بیش از ۲۰ زخمی’ در درگیری پلیس با معترضان در کابل

29

دقیقه پیش

سانه‌های محلی و شاهدان عینی از کشته شدن دست کم ۷ تظاهرکننده در درگیری میان تظاهرکنندگان و پلیس در کابل گزارش داده‌اند.

براساس این گزارش‌ها در این درگیری‌ بیش از ۲۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بی‌بی‌سی تا کنون کشته شدن یک نفر را می‌تواند تایید کند

.

خبرگزاری رویترز از کشته شدن ۴ نفر در این تظاهرات خبر داده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرده که در مورد جان باختن و زخمی شدن شماری از شهروندان در اثر تظاهرات امروز کابل متاثر است.

در خبرنامه ارگ آمده: “رهبری دولت افغانستان خود را متعهد به استماع خواست‌های مشروع مردم می‌داند و پس از دریافت این خواست‌های معقول، مطابق با قوانين نافذۀ كشور به آن رسیدگی می‌شود.”

صدها تن از شهروندان افغانستان در اعتراض به آنچه که “بی‌کفایتی دولت در حفظ امنیت” می‌خوانند، امروز، جمعه ١٢ جوزا/خرداد در کابل تظاهرات کرده‌اند.

معترضان تلاش دارند خود را به چهار راه ‘زنبق’ برسانند اما نیروهای امنیتی با شلیک هوایی می‌کوشند از حرکت آنان جلوگیری کنند.

روز چهارشنبه در این محل انفجار شدیدی روی داد که بیش از ۱۰۰ کشته و ۴۶۰ زخمی برجای گذاشت.

معترضان خواهان کناره‌گیری دولت به رهبری اشرف غنی، رئیس جمهوری، و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی هستند

هارون نجفی‌زاده، گزارشگر بی‌بی‌سی در محل می‌گوید که شمار تظاهرکنندگان در حال افزایش است و اوضاع تنش‌آلودی بر فضای کابل حاکم است.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید که پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از شلیک هوایی، خودروهای آب‌پاش و گاز‌ اشک‌آور استفاده کرده است و در مواردی هم تظاهرکنندگان به سوی پلیس سنگ پرتاب کرده‌اند

او می‌گوید که تظاهرکنندگان گفته‌اند که تا شب به اعتراضات‌شان ادامه خواهند داد.

این تظاهرات در پی حمله خونین چهارشنبه از سوی شماری از فعالان مدنی، شهروندان کابل و گروه‌های سیاسی راه‌اندازی شده است.

به گفته گزارشگر بی‌بی‌سی حمله روز چهارشنبه خشم زیاد مردم را برانگیخته و تظاهرات ابتدا از طریق شبکه‌های اجتماعی و با اعتراض به آنچه “بی‌کفایتی حکومت در تامین امنیت” خوانده شده، آغاز شد ولی حالا خواسته معترضان تغییر کرده و آنها خواهان کناره‌گیری رهبران دولت وحدت ملی هستند.

گزارش‌گر بی‌بی‌سی همچنین می‌گوید که ادعاهای وجود دارد مبنی براینکه شماری از گروه‌های سیاسی مخالف دولت آقای غنی نیز در سازماندهی این تظاهرات دخیل هستند.

واقف حکیمی، سخنگوی حزب جمعیت اسلامی به ‌بی‌بی‌سی گفته که این حزب اوضاع را بررسی دارد و موقف رسمی خود به زودی اعلام می‌کند

حسیب عمار، بی‌بی‌سی

تظاهرات امروز کابل شاید جدی‌ترین تظاهرات ضد دولتی در سال‌های اخیر است. ظاهرا این بار اول است که دست کم در جریان یک تظاهرات، که تظاهر کننده‌ها در درگیری با پلیس افغانستان زخمی می‌شوند.

بسیاری از مردم افغانستان شاید با معترضان هم نظر باشند که دولت وحدت ملی درتامین امنیت ناتوان بوده. ولی تظاهرکننده که متشکل از فعالان مدنی، شهروندان کابل و گروه‌های سیاسی اند، فاقد رهبری اند و از انسجام و سازماندهی واحد برخوردار نیستند. متفاوت بودن خواسته‌های معترضان، نشانه‌ای از این عدم انسجام است. برخی معترضان خواستار استعفای اشرف غنی وعبدالله عبدالله هستند، اما طرحی پیشنهاد نکرده‌اند که جای‌گزین دولت وحدت ملی چه خواهد بود

.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری رویترز حدود هزار نفر در محل نزدیک به انفجار روز چهارشنبه جمع شده‌اند و در شعارهای خود، رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان را مسئول ناتوانی در جلوگیری از این حمله می‌خوانند. معترضان تصاویری از کودکان کشته شده و دیگر قربانیان حمله اخیر کابل را با خود حمل می‌کنند و شعار می

‎دهند: “غنی! عبدالله! استعفا! استعفا!”.

معترضان همچنین خواهان اعدام زندانیان مرتبط با شبکه حقانی در زندان‌های افغانستان هستند

.

تصاویر رسانه‌های محلی حضور سنگین پلیس در محل را نشان می‌دهد و صدای شلیک هوایی پلیس همچنان شنیده می‌شود. هنوز از آسیب احتمالی به تظاهرکنندگان گزارش دریافت نشده است

.

برخورد نیروهای امنیتی با معترضان؛ 6 کشته و بیش از 10 زخمی

صدها تن از شهروندان افغانستان در اعتراض به رویداد خونین روز چهارشنبه و آن‌چه بی‌کفایتی حکومت در تأمین امنیت عنوان می‌کنند، امروز (جمعه) به خیابان‌ها ریختند. به گفتۀ معترضان، با افزایش شمار معترضان نیروهای امنیتی دست به شلیک زده‌اند. 

گواهان رویداد می‌گویند، در این رویداد تاکنون حدود 10 تن کشته شده و بیش از 20 تن دیگر زخم برداشته‌اند. بر بنیاد گزارش‌های ابتدایی، سالم ایزدیار، فرزند محمدعلم ایزدیار، معاون نخست سنا نیز شامل کشته‌شده‌ها است.

ما آثار حکیمی، یک‌ تن از معترضان در گفت‌وگو با سلام‌وطندار می‌گوید، آمار دقیق تلفات تظاهرات امروز روشن نیست و بر پایۀ آمارهای ابتدایی تا حال 6 تن کشته و بیش از 10 تن زخمی شده‌اند.

راهپیمایان خواهان کناره‌گیری محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی اند.

معترضان همچنان در محل رویداد دیروز خیمۀ اعتراضی برپا کرده‌اند. آنان با حمل تصاویر کودکان کشته‌شده و دیگر قربانیان رویداد اخیر کابل، خواهان اعدام زندانیان شبکۀ حقانی اند.

روز چهارشنبه کابل شاهد انفجاری مهیب بود؛ در این رویداد بیش از 100 تن کشته و دست‌کم 460 تن دیگر زخمی شدند

+++++++++++++++++++++++++

آمار کشته شدگان تظاهرات امروز در کابل به هفت تن رسید

تظاهرات امروز در پیوند به حمله تروریستی روزچهارشنبه در وزیر اکبرخان کابل، به خشونت کشیده شد که تاکنون بر اثر آن هفت تن جان باخته و بیش از ده تن دیگر زخمی شده‌اند.

پسر محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنای کشور نیز شامل کشته شدگان این رویداد است.

تیراندازی پولیس به سوی معترضان زمانی آغاز شد که آنان می‌خواستند از چهار راهی زنبق به سوی ارگ بی‌روند.

گفته می‌شود که دو تن بر اثر شلیک پولیس بر سینه شان جان باخته اند.

همچنان نیروهای امنیتی برای متفرق کردن معترضان، از موتر آب پاش، گاز اشک‌آور و اسلحه پلاستیکی استفاده کرده اند.

متعرضان نیز بالای نیروهای امنیتی سنگ پرتاپ کرده که در نتیجه چندین پولیس زخمی شده اند.

معترضان با شعار دادن بر ضد دولت، خواهان کناره گیری رییس جمهور غنی و رییس اجرایی از حکومت هستند.

این تظاهرات در پیوند به حمله روزچهارشنبه کابل راه اندازی شد که حدود ۱۰۰ کشته و صدها زخمی برجاگذاشت

+++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش‌های جهانی به انفجار مرگبار در کابل

در پی وقوع یک انفجار مهیب صبح امروز در شهر کابل نزدیک به ۱۰۰ تن کشته و بیش از ۴۰۰ تن دیگر زخمی شدند. بر اساس گزارش‌ها این انفجار در حوزه دهم امنیتی بین سرک پانزدهم وزیر محمد اکبرخان و چهارراهی زنبق شهر کابل رخ داده‌است. گفته می‌شود که تروریستان در این رویداد یک تانکر حاوی مواد انفجاری را در میان مردم انفجار دادند.
این حمله واکنش‌های مختلفی در پی داشته است. علاوه بر رهبران سیاسی افغانستان شمار زیادی از مقامات کشورهای مختلف وقوع این رویداد مرگبار را نکوهش کردند.
نارندرا مودی نخست وزیر هندوستان حمله تروریستی امروز کابل را محکوم کرده و گفته است که همواره برای مبارزه با هر گونه عملیات تروریستی در کنار افغانستان خواهند ماند. آقای مودی در تویتر خود نوشته است که مراکز حمایتی تروریسم باید از بین برده شوند.
وزارت خارجه ایران نیز با انتشار بیانیه‌ای از عدم برخورد قاطع با افراطیت انتقاد کرده و از هم‌پیمانان خود خواسته تا در خیزشی بزرگ موضوع افرط‌گرایی را بررسی کنند. در بیانه وزارت خارجه این کشور آمده است: “حملات تروریستی در هر کجا و از جانب هر گروه و تحت هر بهانه‌ای، اقدامی سبعانه، مذوم و مردود است.”
پاکستان هم حمله تروریستی امروز کابل را محکوم کرده و گفته است که درد مردم افغانستان را می‌فهمد، چون خود یکی از قربانیان تروریسم است.
در همین حال سازمان عفو بین‌الملل حمله امروز را حمله عمدی به غیرنظامیان خوانده و از حکومت افغانستان به دلیل تعلل در حفظ جان مردم سخت انتقاد کرده است. عفو بین‌الملل خواستار تحقیق بی‌طرفانه این رویداد و مجازات عاملان آن شده است.
ماموریت حمایت قاطع ناتو نیز حمله امروز در کابل را نشانه “دو رنگی” دشمن خوانده و گفته است که تروریستان هیچ ارزشی به جان انسان‌ها قایل نیستند.
تا اکنون هیچ گروهی مسوولیت این حمله مرگبار در کابل را بر عهده نگرفته، اما طالبان دست داشتن در این رویداد را رد کرده و گفته‌اند که به افراد زیر فرمان خود اجازه حملات بی‌هدف را نخواهند داد.
این حادثه ساعت ۸:۲۲۲ صبح امروز زمانی اتفاق افتاد که شمار زیادی از کارکنان نهادهای دولتی و غیر دولتی به محل کار خود می‌رفتند. در افغانستان نیز ریاست جمهوری، ریاست اجرایی، وزارت داخله و چندین سفارت و نهاد بین‌المللی، این رویداد را به‌شدت محکوم کرده‌اند.
این حمله در پنجمین روز ماه رمضان اتفاق افتاده و به همین دلیل موجی از محکومیت را نیز در میان مردم و کاربران شبکه‌های اجتماعی در پی داشته‌است.

Advertisements