لاری انتحاری درکجا دیزاین شده بود؟

 کلید اسرار جنایات تروریستی در سطح داخلی از نخ همین سوال آویزان است. این نخ در گردن پنج نفر است… هیچ تردیدی درین زمینه به خود راه ندهید.
 جنگ پیچیده وچند سویه درجریان است؛ مگر مشخص، این ها خبر دارند که لاری انتحاری درکجای کابل، درخانه چه کسی و چه گونه عیار، پُرکاری و دیزاین می شود.
اشرف غنی «احمدزی»
حامدکرزی
حنیف «اتمر»
معصوم «استانکزی»
گلبدین «حکمتیار» 

کمترین شبهه و ابهامی درین قضیه وجود ندارد. دست کم کرزی وگلبدین دردفاع از تروریزم آشکار، هیچ چیزی را درین باره کتمان نکرده ودر سنگر خویش محکم ایستاده اند.

نکته اصلی این است که تیم غنی- عبدالله قبل از زایش، به عنوان بخشی از پروژه داعش جهانی پس از 2014 درنظرگرفته شده بود. اما این ماشین به سنگ خورد.  رمزعبور داعش فاش شد و درسوریه به زانو نشست؛ درافغانستان نیز کاربرد قانع کننده ای برای خود نیافت.

قراربود با تروریزم طالب بندوبست شود اما آن گروه اجیر اپراتیفی با میانجیگری زیرکانه پاکستان درحیطه مدیریت نظامی روسیه، پاکستان وچین قرار گرفت واز اصل خود جدا شد. پاکستان کف دست امریکا را خوانده بود ومی دانست که دیگر با گردش حضورعملیاتی آن ها نمی تواند خودش را نگهدارد. اکنون دست امریکا و متحدان خالی مانده. پس برای مهندسی وضعیت و به هم ریزی نظم غالب که به نفع طالب و متفقین شکل گرفته، بی نظمی غالب باید جایگزین شود تا تمام ریزرف ها و امکانات به جبهه شمال منتقل شده و مقدمه یک جنگ جهانی با محوریت روسیه رقم بخورد.

اما بازهم برمی گردیم به زاویه داخلی تراژدی امروز

تجربه جنگ وزیستن درفاصله دو انفجار به ما می آموزاند که یک موتر انتحاری هرگز با عبورازتورخم یا چمن به داخل افغانستان راه نمی یابد تا مستقیم و بدون مزاحمت به قلب کابل برسد. سیستم جا سازی شده دشمن درداخل دولت خیلی با اعتماد به نفس عمل می کند. گروپ های فنی که سیستم انفجار را جا سازی می کنند، یا درقلعه زمان خان، شاه شهید، شیرپور، شهرنو و وزیراکبرخان و شاید درخانه یک وکیل پارلمان یا یک تاجر دولتی جا به جا شده و در داخل حویلی آن ها محموله های مواد انفجاری را عیار می کنند. پنج نفر بالا آدرس های دقیق گروپ وافراد را می دانند.
اثبات دیگر قضیه این است که در کشتار ریاست ده امنیت، تا قتل عام اکادمی پلیس، شاه شهید، قول اردوی شاهین وبیمارستان نظامی کابل هیچ کسی مواخذه نشد و هرگز نیز نخواهد شد. مگر ثبوت دیگری را هم باید انتظار داشت؟
راهی نمانده جز این که قیامی مهیب درجامعه شکل بگیرد؛ ورنه، این سریال را پایانی نخواهد بود. گزارش نامه افغانستان

+++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

خدا وانتحاری ها با دپلومات هاست/ بینی کسی خون نشد

دپلومات های کابل نشین، پیشاپیش روی راحتی های شان درزیر زمینی ها به شدت حفاظت شده لمیده بودند.

خبرگزاری های پیشگام بین المللی پیوسته با طمطراق تیتر زده اند که انفجار بزرگ در محله دپلوماتیک کابل به وقوع پیوسته است. البته که نشانی را درست می نویسند؛ ولی «طبق معمول» راز کثیفی را کش می روند. این تنها بازی با مغز ها از طریق نصب سرخط های خبری نیست؛ چیز دیگری هم در عناوین درجه دوم خوابیده است که تیتر سازان قصداً از ذکر خیرش تحاشی می جویند: درمحله دپلومات نشین کابل بینی هیچ دپلوماتی خون نشده است! گزارشنامه افغانستان

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ایستاده در کنار افغانستان یا تروریزم؟

انفجاری مهیب یکبار دیگر پایتخت را لرزاند و بیش از 300 کشته و زخمی برجای گذاشت. افزایش نا امنی ها در پایتخت و ولایات کشور در حالی رو به افزایش نهاده است که سران دولتی همچنان بفکر صلح با مخالفان مسلح هستند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رسانی افغانستان ، وزیر دفاع امریکا دومین مقام بلندپایه امنیتی این کشور می باشد که در دولت ترامپ به افغانستان سفر و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و گفتگو کرد و در حالی است که جمعه گذشته قتل عام سربازن قول اردوی بلخ چنان برای کشور تکان دهنده بود که موجی از اعتراض های به راه افتاد و وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش استعفا داد.

چندی قبل نیز انفجار بزرگترین بمب غیرهسته ای امریکا در ننگرهار هرچند از سوی این کشور برای نابودی پایگاه های زیرزمینی داعش عنوان شد و ارگ از آن پشتیبانی کرد اما اطلاعات ضد و نقیض این احتمال را قوت بخشید که منطقه ایچن برای آزمایش این بمب انتخاب و با توجه به شدت انفجار، تلفات انسانی و حیوانی بسیار داشته و به محیط زیست آسیب رسانده است.

جیمز متیس در نشست خبری، دیدار با رهبران و بررسی اوضاع افغانستان را هدف سفر خود اعلام کرد و گفت: “برای آینده افغانستان شانه به شانه در کنار افغان ها حرکت خواهیم کرد”.

این در حالی می باشد که به مانند مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تیمی برای بررسی و تهیه گزارش کامل از اوضاع افغانستان برای ارایه به ترامپ، وزیر دفاع امریکا را همراهی می کند که می تواند تعیین کننده سیاست اصلی واشنگتن برای افغانستان باشد.

هرچند حمله نظامی امریکا در سال 2001 به کشور برای نابودی طالبان بوده است اما هیچ گاه آنان از سوی این کشور در لیست گروه های تروریستی قرار نگرفت و چند تن از رهبران این گروه شامل این لیست شدند که به باور منتقدان دلیل بقای طالبان در افغانستان می باشد.

دولت اوباما که با مصالحه در پی ادغام طالبان در روند حکومت و قدرت بوده است با شکست های پی در پی در مقابل نفوذ گسترده این گروه در جای جای افغانستان مواجه و زمینه برای ورود داعش به برخی مناطق کشور چون ولایت ننگرهار فراهم شد، تاکنون سیاست خارجی دولت ترامپ نسبت به طالبان و بخصوص افغانستان در هاله ای از ابهام وجود دارد.

نقش آفرینی دشمن دیرینه این کشور در مناسبات افغانستان روی دیگری از رقابت قدرت های بزرگ جهان در کشور و تداوم جنگ می باشد، روسیه در گفتگو با طالبان چندین نشست صلح افغانستان را میزانی و امریکا را شکست خورده جنگ با تروریزم عنوان کرده است.

بمب مادر در ننگرهار برای کشتار گروه های چند ده نفری داعش بیش از اینکه گروه های تروریستی را هراسان کند زنگ خطری برای رقبای کاخ سفید در افغانستان بود و این پیام را داشت که ترامپ به مانند اوباما اعتقادی به روابط دیپلماتیک ندارد و حاضر به ترک افغانستان برای ورود روسیه نیست.

سردرگمی حکومت کرزی و غنی نسبت به طالبان از سیاست گنگ امریکا نشات میگیرد که هیچ گاه به روشنی طالبان را دشمن خطاب نکرد، طالبان برای این کشور ابرازی هراس افکن در منطقه بوده و روسای جمهور افغانستان نیز با نگاه قومیتی به این گروه، ناامنی و جنگ را بر مردم تحمیل کردند.

این در حالی است که بیش از یک و نیم دهه از حضور نظامی قدرتمندترین کشورهای جهان در افغانستان می گذرد اما همچنان گروه های تروریستی با حمله های پراکنده به عنوان طالبان هر روز قدرتمند تر و بر جغرافیای بیشتر مسلط می شوند که نشان می دهد منفعتی که چنین کشورهای از وجود تروریست در افغانستان می برند، بسیار چشم گیرتر از محو آن است.

و اینک، سفر بلندپایه ترین مقام های امنیتی کاخ سفید به افغانستان برای بررسی اوضاع امنیتی کشور است تا استراتژی مقابله با تروریزم را شکل دهد یا در جستجوی مناطق دیگر برای تسلیحات جدید و انجام آزمایش می باشد تا دریابند گروه های ترویستی تا چه میزان می تواند برای منافع امریکا سودمند باشند؟

امنیت افغانستان در استراتیژی جدید امریکا جایی ندارد

شماری از آگاهان امور نظامی از سیاست‌های امریکا در قبال امنیت افغانستان سخت انتقاد کرده می‌گویند که امریکا به فکر تامین امنیت افغانستان نیست ، بلکه به دنبال تامین منافع خود است.
به گزارش خبرگزای جمهور؛ جنرال جان مک کین سناتور ارشد سنای امریکا در مصاحبه با یک رسانه استرالیایی گفته است که استراتیژی جدید امریکا در افغانستان موفق خواهد شد.
این سناتور امریکای از استراتیژی باراک اوباما رییس جمهور پیشین امریکا انتقاد کرده و گفته که اوباما همیشه در فکر جلوگیری از شکست بود و روی روند خروج نیروهای امریکای تمرکز داشت در حالی‌که استراتیژی جدید امریکا بر کامیابی در جنگ و افزایش نیروهای امنیتی در افغانستان گفتگو می‌کند.
گفته می شود که دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا به زودی استراتیژی جدید نظامی کشورش در افغانستان را اعلام خواهد کرد.
در همین حال عتیق الله امرخیل آگاه امور نظامی در مصاحبه با خبرگزاری جمهور می‌گوید که هیچ گونه تفاوتی میان استراتیژی‌های امریکا در قبال افغانستان وجود ندارد.
آقای امرخیل افزود، هر استراتیژی که از سوی امریکا طرح می‌شود مفکوره یک شخص نیست. وی تصریح نمود:” من هیچ تفاوتی را میان هیچ امریکایی نمی‌بینم ….امریکا هر استراتیژی را که طرح می‌کند سنا، جنرالان کارکشته، اداره امنیت ملی در آن اشتراک دارد، این مفکوره یک شخص نیست، استراتیژی مفکوره یک شخص شده نمی‌تواند بلکه استراتیژی مفکوره چندین شخص است که طرح می‌کند و هردو ( اوباما و ترامپ ) به خاطر منافع امریکا تلاش می‌کنند “.
به باور آقای امرخیل امنیت افغانستان در استراتیژی‌های امریکا جایی نداشته بلکه امریکا به دنبال تطبیق اهداف خود در منطقه می باشد.
وی تاکید می کند که امریکا تنها می خواهد با افزایش نیروهای خود در افغانستان، حکومت وحدت ملی را حفظ کند.
وی افزود:” این سربازان فقط به خاطری است که حکومت را نگاه کند و حکومت چپه نشود، اگرنه، پنج هزار سرباز در ۲۸ ولایت ناامن افغانستان چه کرده می‌تواند؟”.
وی از حکومت و مردم افغانستان می‌خواهد که نباید به گفته‌های مقام های امریکا خوشبین باشند و خود مردم و حکومت افغانستان برای تامین امنیت و ثبات در کشور یکجا متحدانه و با جدیت کار کنند.
در حالی کارشناسان امور نظامی تاکید دارند که امنیت افغانستان در استراتیژی جدید امریکا جایی ندارد که امروز (چهارشنبه ۱۰ جوزا) شهر کابل شاهد یک حمله تروریستی خونین بود که در نتیجه آن ۸۰ نفر کشته و بیش از ۳۴۰ تن دیگر زخمی شدند.
عبدالاحد فقیری- خبرگزاری جمهور

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تا به کی این قتل و کشتار تا به کی ..؟
تا به کی این همه انفجار تا به کی ..؟
تا به کی این ظلم ظالم تا به کی ..؟
کشتن این مردم مظلوم تا به کی ..؟
نیست رحمی بر دل این کافر دل هان ..!
تا به کی این ظلم دشمن تا به کی ..؟
تابه کی این کفر مطلق تا به کی ..؟؟
Advertisements