هفتۀ گذشته، بحثِ گُل کرده در رسانه‌های کشور، فروش زمین‌های شرقِ میدان هوایی بین‌المللی کابل به شرکت تجارتی الکوزی در بدلِ نرخی بسیار ناچیز بوده است. این شرکت توانست هر متر مربع زمین را به بهای ۱۶۷ افغانی که معادل ۲٫۵ دالر است، به‌دست بیاورد. این فروش با این نرخِ ارزان زمانی مسأله‌دار می‌شود که باخبر می‌شویم شخصِ آقای غنی به عنوان رییس حکومت وحدت ملی، در این قرارداد علناً حضور داشته است.
وقتی‌ فروش تقریباً رایگانِ این زمین‌ها به شرکت الکوزی، به کمک‌ها و حمایت‌هایِ میلیون‌دالریِ این شرکت از آقای غنی در کمپاین انتخاباتی ارجاع می‌یابد، می‌توان دریافت که این زمین‌ها در واقع هدیه‌یی به یک هم‌پیمانِ انتخاباتی بوده است. این نوع حاتم‌بخشی از دارایی عامه، نشان می‌دهد که فسـاد در بلندترین ردۀ حکومت نیز رسوخ کرده. سعدی علیه‌الرحمه قرن‌ها پیش گفته بود:
“اگر ز باغ رعیت ملک خورد سیبی
برآورند غلامانِ او درخت از بیخ”
حالا وقتی فروشِ این ۱۴۴ جریب زمین، قرار هر متر مربع ۲٫۵ دالر را با بدهی‌هایِ انتخاباتیِ او جمع بزنیم، به این نتیجه می‌رسیم که آقای غنی فقط سیبی از درختِ رعیت یا شهروندان نچیده، بلکه آن درخت را تماماً از بیخ کنده است. و حالا که مَلک درخت را از ریشه برداشته، غلامانِ او در این مُلک چه‌ها خواهند کرد!
با این حساب، دیگر راه و چاره‌یی برای این ملت نمی‌ماند جز آن‌که داد بزنند و عدالت طلب کنند. تا اکنون تنها مرجعی که این مسأله را بسـیار جدی گرفته، مجلس نماینده‌گان است. اما این ظاهرِ سادۀ قضیه است؛ زیرا در همین مجلس نیز برخی از کسانی‌که در برابر فروشِ این زمین‌ها به قیمتِ ناچیز اعتراض کرده‌اند، خود از جمله مافیای زمین و شرکای زمین‌خوری‌هایِ وحشتناک در کابل و ولایت‌ها اند. بنابرین در این مجلس، قبل از این‌که بحث انتقاد از فروشِ غیراصولیِ این زمین‌ها به شرکت الکوزی به خاطر منافع عامه مطرح باشد، یک بازیِ تجاری و مافیاییِ دیگر مطرح است.
اگرچه برخی از نماینده‌گان مانند همیشه فقط از روی صداقت و وطن‌دوستی این مسأله را مطرح کرده‌اند، اما ای کاش تمامِ اعضای مجلس روسفید بودند و می‌توانستند به گونۀ متفق با اخلاص و جدیتِ کامل قضیه را پی‌گیر شده و به مقصدِ مطلوب برسانند.
با این همه، موضع‌گیری مجلس نماینده‌گان بعد از رسانه‌یی شدنِ مسأله سبب شد که مردم واضح‌تر در جریان یکی از فسـادهای کلانی قرار بگیرند که این‌بار دامنش از ارگ بالا می‌شود. البته در این مورد آقای غنی به عنوان مسوولِ اول، به‌تنهایی مقصر نیست، بلکه همۀ کسانی که در تنظیم و زمینه‌سازیِ این عملِ غیرقانونی کوشیده‌اند، شامل اند. این برخورد آقای غنی نشان داد که او هیچ صداقتی در زمینۀ مبارزه با فساد نداشته و اگر هم موردی بوده، بیشتر جنبۀ سیاسی ـ نمایشی داشته است.
حالا اگر آقای غنی درک کرده که این کارش خلافِ قانون و ارزش‌هایی‌ست که یک مسوول و دولت‌مدار باید به آن‌ها پای‌بند باشد، باید روی فیصلۀ صادر شده خط بطلان بکشـد و اجازه دهد که رو‌یه‌های قانونی و اصولِ منطقی در این‌باره حکم صادر کنند.
آقای غنی نباید فکر کند که مردم و رسانه‌ها چیزی را نمی‌فهمند و می‌توان زیر نامِ حمایت از سرمایه‌گذاری، اراضی دولت یعنی زمین‌های مردم را به دوستان و رفقایِ انتخاباتی هدیه داد. حمایت از سرمایه‌گذاری، کاری پسـندیده است که باید مطابقِ قانون و منطقِ اقتصاد و در برابرِ چشمِ رسانه‌ها انجام گیرد.ماندگار

مطلب مرتبط:

دفاع مسلمیار رییس سنا( چریک قوماندان در دوران جهاد!) از شرکت الکوزی

رییس مجلس سنا، برخورد نماینده‌گان مجلس با شرکت الکوزی را در مورد فروش ۱۴۳ جریب زمین دولتی به این شرکت، سیاسی و برخلاف منافع اقتصادی کشور خواند.
فضل‌هادی مسلم یار رییس مجلس سنا که در نشست روز یکشنبه (۷ جوزا) این مجلس صحبت می‌کرد، گفت: “شماری از مافیا در مجلس
می خواهد از طریق مانع شدن فروش زمین به شرکت الکوزی جیب خود را پر کنند”.
آقای مسلم‌یار افزود که از تطبیق قرارداد فروش زمین به شرکت الکوزی نظارت می‌کند؛ در برابر معامله‌گری‌های شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان خاموش نمی‌نشیند و برای تشویق سرمایه‌گذاری در کشور در برابر این موضوع ایستادگی می‌کند.
مسلم یار افزود که مردم هزاران جریب زمین در کابل غصب کرده اند و کسی چیزی نمی‌گوید؛ اما شرکت الکوزی می‌خواهد بالای ۱۴۳ جریب زمین کارخانه تولیدی درست کند، مانع این طرح اقتصادی می‌شوند، حتماً کاسه‌یی زیر نیم کاسه است.
به گفته او، در کشورهای دیگر به این گونه سرمایه گذاران زمین رایگان می‌دهند ولی در افغانستان یک تعداد “جاسوسان” با این مساله سیاسی برخورد کرده و باعث فرار سرمایه از کشور می‌شوند.
فرهاد سخی دیگر عضو مجلس سنا نیز گفت: “برخی غاصبان زمین، نمی‌گذارند تاجرانی را که می‌خواهند صادقانه برای ملت خدمت کنند، سرمایه‌گذاری نمایند و به زمین‌هایی که به شرکت الکوزی داده شده نیز چشم دوخته اند”.
آقای سخی افزود، در کشورهای دیگر زمین رایگان در اختیار سرمایه گذاران قرار می گیرد ولی در افغانستان، برخی افراد مغرض مانع فروش زمین که قرار است بالای آن سرمایه گذاری شود، می شوند.
برخی دیگر از سناتوران در مجلس سنا تاکید ورزیدند که طرفدار سرمایه‌گذاری در کشور هستند و از تصمیم رییس جمهور مبنی بر فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی حمایت می‌کنند.
مجلس نماینده‌گان روز چهارشنبه هفته گذشته، چهار مقام حکومتی را در مورد چگونگی فروش ۱۴۳ جریب زمین به شرکت الکوزی، فراخواند.
اعضای مجلس نماینده‌گان می‌گویند که حکومت در فروش این زمین قانون را رعایت نکرده و این زمین را بدون داوطلبی به شرکت الکوزی فروخته است، در حالی که بر بنیاد ماده ۶۶ قانون اساسی، رییس جمهور حق ندارد بدون حکم قانون املاک دولتی را به فروش برساند و یا هدیه دهد.
مقام‌های حکومتی در مجلس نماینده‌گان گفت که هدف رییس جمهور از فروش این زمین به شرکت الکوزی تشویق سرمایه گذاری جهت رشد اقتصادی در کشور است؛ اما نماینده‌گان مجلس می گویند که شرکت الکوزی در کمپاین‌های رییس جمهور غنی کمک مالی کرده و هم اکنون آقای غنی در بدل مصارف شرکت الکوزی زمین‌های هوانوردی ملکی را به قیمت ناچیز به این شرکت هدیه داده است.
هر جریب زمین هوانواردی ملکی که در جوار پارک‌های صنعتی قرار دارند به قیمت ۵هزار دالر به شرکت الکوزی فروخته شده در حالی که قیمت هرجریب زمین یاده شده ۲۵۰ هزار دالر برآورد شده است.ماندگار

++++++++++++++++++++++++++++

وزیر مالیه در نقش سخنگوی شرکت الکوزی

“شرکت الکوزی” تعهد سپرده است که با سرمایه گذاری ۳۴۸ میلیون دالری، ضمن رشد تولیدات داخلی، به صورت مستقیم برای ۲۰۰۰ تن و غیر مستقیم برای ۱۵۰۰۰ تن فرصت های کاری را فراهم نماید.

اکلیل حکیمی اما در نقش سخنگوی شرکت الکوزی قرار دارد. فساد بزرگی که در فروش ۱۴۴ جریب زمین از سوی ارگ و وزارت مالیه صورت گرفته است را توجیح می کند.

جناب سخنگو صاحب اگر شرکت الکوزی بجای ۳۴۸ میلیون دالر ۷۰۰ میلیون دالر و بجای ۳۵۰۰ نفر برای ۷۰۰۰ نفر کاریابی کند، این نمی تواند توجیح بر فساد شما باشد، زیرا فروش ۱۴۴ جریب زمین ملکیت دولت فی متر مربع ۱۶۷ افغانی آنهم در یک ساحه تجارتی خلاف قانون و در یک معامله صورت گرفته است.

بنابراین شما به عنوان مسوولین در قدم نخست این فروش را لغو ساخته و بعدا باید در نتیجه حاتم بخشی، فساد و معامله ی را که در قسمت ملکیت دولتی نموده اید در محکمه برای مردم افغانستان یکجا با شریک تان آقای غنی جواب بدهید

خبرگزاری رشد.

.