امرالله صالح می‌گوید که برای او عبدالهادی ارغندیوال به عنوان رهبر حزب اسلامی رسمیت دارد. در کنار آن عطا محمد نور می‌گوید که چندین کشور در افغانستان از جنگ نیابتی توسط طالبان سود می‌برند.

امروز شنبه اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان و برخی دیگر از همقطاران جنرال داوود، ششمین سالگرد جان باختن جنرال داوود داوود و جنرال شاه جهان نوری را گرامی داشتند.
اما، برخی سیاست گران، در اینجا حرف ها سیاسی داشتند.
امرالله صالح، وزیر دولت در بخش اصلاحات در نهادهای امنیتی و رییس بورد نظارت بر تعیینات افسران عالی رتبه‌ی نیروهای دفاعی و امنیتی، به نحوی گلبدین حکمتیار را نشانه گرفته و ظاهرن او آقای حکمتیار را به عنوان رهبر حزب اسلامی نمی‌شناسد.
آقای صالح در این نشست گفت: “آقای عبدالهادی ارغندیوال از دید ما رهبر رسمی، مشروع، اصلی و ثبت شده‌ی حزب اسلامی است.”
عطا محمد نور نیز در اینجا از وضعیت جنگی کشور ابراز نگرانی گفت: “من به تشویش استم. از وضعیت جنگی فعلی که هم جغرافیا آن تبدیل شده و هم نوعیت جنگ و هم نیروها تغییر کرده است. همین حالا، چندین کشور طالب دارد، چندین کشور جنگ نیابتی در افغانستان را به نفع خود می‌داند”.
آقای نور در اینجا بزرگ ترین مشکلی را که مانع پیروزی نیروهای امنیتی در برابر هراس افگنان شده چنین عنوان کرد: “مشکل اصلی که نمی‌توانیم در برابر چند هزار مزدور و خود فروخته پیروز شویم، دوکان داران قومی استند که همه چیز را برای منافع شخصی خودشان به حراج می‌گذارند و می‌فرشند.”

در اینجا عطا محمد نور تاکید دارد که تشکیل هیات رهبری موقت برای حزب جمعیت اسلامی، مرحله‌ی گذار است برای این حزب و هدف اصلی این کار، تشکیل کنگره است.
به گفته‌ی آقای نور، کنگره هم در یک انتخابات تشکیل خواهد شد.
طارق ثاقب – مختار سار

Advertisements