ملک ستیز

فردا، سخن‌ران اصلی و مهم نشست کلان جهان اسلام در ریاض را دونالد ترامپ می‌سازد. ترامپ که بستهء ۱۸۰ ملیارد دالری سلاح مدرن را به عربستان می‌فروشد، می‌آید تا پیش از معامله، حاکمیت قدرت غرب را بر جهان اسلام ضمانت کند. سپس ترامپ به دو پایتخت مهم دینی جهان تل‌آویو و واتیکان می‌رود. ترامپ در‌آن‌جا نیز همین پیام را به‌گونهء ملیح‌تر بیان می‌دارد. ترامپ به جهان اسلام خواهد گفت که رادیکالیزم (تندروی) و هراس‌افگنی کلان‌ترین خطر در برابر جامعهء جهانی است. اما او هیچ‌گاهی نخواهد گفت که این خطر را کی، چه‌زمانی و چرا ایجاد کرده است. من مطمین هستم که رهبران دولت‌های اسلامی به نماینده از ۱،۵ ملیارد مسلمان به‌پا خواهند شد و به رهبر اصلی خود کف خواهند زد.

حالا نباید انتظار بهبود وضعیت جهان اسلام را داشت. واشنگتن و ریاض روی برنامهء تقویت نظامی صحبت خواهند کرد. مسلح‌سازی جهان اسلام، سیاسی‌سازی دین اسلام را گسترش خواهد داد و رادیکالیزم به‌گونهء خودکار در ساختار های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعهء اسلامی ترویج خواهد شد. هر قدری‌که جهان اسلام مسلح‌تر شود به همان پیمانه مسلمانان بیش‌تر در جهان به‌قتل خواهد رسید و کشورهای اسلامی ویران‌تر خواهند شد. زیرا مسلمانان این جنگ‌افزارهای مدرن را در برابر هم‌دیگر استفاده خواهند کرد.

قربانی اصلی این معاملات کلان، کشورهای فقیر جهان اسلام است. افغانستان برای سپردن این قربانی میدان مناسبی است. فکر رادیکالیزم، جغرافیای مساعد ترور پرور (ماورای دیورند) و حمایت دولت تروریست‌پرور پاکستان این فضا را برای مانورهای جدید بیش‌تر از همیش مساعد گردانیده‌است.

این روی‌کرد خبر خوشی برای هواداران اسلام سیاسی به‌ویژه احزابی‌است که پس‌وند اسلامی دارند. اسلامیزمِ سیاسیِ آن‌ها توجه بیش‌تر غرب را جلب خواهد کرد زیرا اسلام سیاسی بهترین ابزار برای هژمونی امریکا بر جهان اسلام است. اما این روی‌کرد خبر بدی به مسلمانان اعتدال‌گرا یا مسلمانان واقعی است. زیرا چنین معاملهء غرب با رهبران سیاسی جهانِ اسلام، ارزش‌های دینی و یا رابطهء مسلمان متعادل با خدا را خدشه‌دار می‌سازد.