به گزارش سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب: فرمانده امنیتی ولایت بغلان گفت که ده ها مشاور نظامی روسی، پاکستانی، مصری و چچنی وارد این ولایت شده اند و در عملیات طالبان علیه نیروهای دولتی به آنان مشورت می دهند.
فرمانده امنیتی ولایت بغلان گفت که ده ها مشاور نظامی روسی، پاکستانی، مصری و چچنی وارد این ولایت شده اند و در عملیات طالبان علیه نیروهای دولتی به آنان مشورت می دهند.
«اکرام الدین سریع» به خبرگزاری پژواک گفته است که این مشاوران از خارج از کشور همراه صدها تن از افراد گروه طالبان به ولسوالی های «دهنه غوری»، «تاله و برفک»، «برکه»، «دوشی» و مناطق دندغوری و دند شهاب الدین، مستقر شده اند.
گروه طالبان در یک سال گذشته بارها عملیات سنگینی را برای تصرف ولایت بغلان به عنوان یکی از ولایت های راهبردی و بزرگراهی که کابل را به شمال افغانستان وصل می کند، تدارک دیدند، اما ناکام ماندند.
برخی از مناطق شماری از ولسوالی های این ولایت در تصرف طالبان قرار دارد و هم اکنون نیز درگیری سنگینی میان نظامیان افغان و گروه طالبان جریان دارد.
منابع محلی به نقل از ساکنان بغلان گزارش داده اند که از چندین ماه قبل، بزرگراه های بغلان – کابل، بغلان – قندوز و بغلان – مزار شریف، در اغلب مقاطع به روی موترها مسدود است.
این فرمانده امنیتی گفته است که گروه طالبان از سه روز قبل حملات گسترده ای را برای تصرف ولسوالی برکه اغاز کرده اند، اما نیروهای افغان ضربات سنگینی به آنان وارد کرده اند و از 20 روز گذشته دست کم 64 طالب در ولایت بغلان کشته و نزدیک 50 تن زخمی شده اند.
گروه طالبان ار بهار امسال عملیات موسوم به «منصوری» را در شمال، جنوب، غرب و برخی مناطق مرکزی افغانستان آغاز کرده اند و چندین ولسوالی را به تصرف خود درآوردند، اما نظامیان افغان برخی از این ولسوالی ها را از آنان بازپس گرفتند.
نیروهای دولتی دو روز قبل ولسوالی «قلعه زال» ولایت قندوز واقع در شمال شرق افغانستان را از گروه طالبان بازپس گرفتند. این ولسوالی هفته گذشته به تصرف این گروه درآمده بود

++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

.

والی سرپل:
سرپل به مرکز تجهیز و آموزش تروریست‌های منطقه و جهان مبدل شده است

در حالیکه در برخی از ولسوالی‌های ولایت سرپل عملیات‌های نظامی جریان دارد اما مقام‌های محلی نسبت به بدتر شدن وضعیت امنیتی در این ولایت ابراز نگرانی می‌کنند. مقامات تأکید می‌کنند که اگر حکومت مرکزی و جامعه جهانی توجهی به سرپل نکنند، این ولایت سقوط خواهند کرد

به گزارش سایت همایون بنقل از پیام آفتاب، محمد ظاهر وحدت والی ولایت سرپل که در یک نشست خبری در شهر مزارشریف مرکز ولایت بلخ صحبت می‌کرد، گفت: «از دو سال به این طرف ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل در اختیار طالبان است که به پایگاه نظامی طالبان تبدیل شده است.»
وی با بیان اینکه علاوه بر این ولسوالی، در پنج ساحهٔ دیگر از جمله ولسوالی‌های صیاد، گوسفندی، سانچارک، سوزمه قلعه و شرق مرکز ولایت سرپل نیروهای امنیتی در حال نبرد با طالبان هستند، افزود: «طالبان تلاش‌های زیادی انجام می‌دهند.»
نامبرده تصریح کرد: «در دو سال گذشته جنگ‌های شدیدی در این ولایت صورت گرفته و در این مدت سه بار مخالفان مسلح دولت تلاش کردند که کنترول شهر سرپل و شماری از ولسوالی‌های این ولایت را بدست بگیرند اما موفق نشدند.»
آقای وحدت هشدار می‌دهد که سرپل به مرکز تجهیز و آموزش تروریست‌های افغانستان، منطقه و جهان تبدیل شده است و اگر جامعه جهانی و دولت افغانستان [به این مسئله] توجه نکنند، وضعیت امنیتی سرپل بیشتر از این دچار مشکل گردیده و احتمال سقوط آن می‌رود.
موصوف می‌افزاید که راپورهای امنیتی از وضعیت سرپل را به ارگان‌های امنیتی در مرکز و دفتر ریاست جمهوری به گونه رسمی فرستاده است اما تاهنوز به دلایل نامعلوم توجهی جدی به اوضاع این ولایت نشده که این امر سبب نگرانی مردم است.

کشمکش‌های سیاسی در حال شکل گیری می‌باشد
والی ولایت سرپل علاوه بر اینکه از مشکلات امنیتی در ولایت ابراز نگرانی می‌کند در عین حال از شکل گیری چالش‌ها و کشمکش‌های سیاسی نیز شکایت کرد. وی بیان داشت: «مانند برخی دیگر از ولایات، چالش‌های سیاسی نیز [در سرپل] در حال شکل گیری است.»
آقای وحدت ضمن اینکه به جریان سیاسی مشخصی اشاره نمی‌کند اما از حکومت مرکزی افغانستان می‌خواهد تا به این وضعیت توجه کنند تا جلوی نابسمانی‌های سیاسی گرفته شود.
محمد ظاهر وحدت تأیید می‌کند که چرخبال‌های مشکوکی شبانه در ساحهٔ تحت تسلط گروه طالبان در ساحهٔ پشت باغ ولسوالی صیاد ولایت سرپل نشست کرده است، اما تاهنوز از جزئیات این چرخبال‌ها اطلاعاتی در دست نمی‌باشد.
قابل ذکر است که سرپل از ولایت‌های نسبتاً ناآرام در شمال افغانستان است که در برخی از ولسوالی‌های این ولایت مخالفان مسلح دولت حضور دارند و هم اکنون در بخش‌های از آن درگیری نظامی میان نظامیان افغان و گروه طالبان جریان دارد.
– سید حبیب‌الله نجفی زاده / خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان (مزارشریف)

.