در دیدار وزیر خارجه روسیه

با ترامپ در کاخ سفید چه گذشت!

روسیه امروز – ترجمه رضا نافعی

لاوروف وزیر خارجه روسیه، برای نخستین بار پس از ملاقاتی که با ترامپ در کاخ سفید داشت، پیرامون مسائل مطرح شده در این دیدار گفت: موضوع مذاکرات او با دونالد ترامپ در هفته گذشته در درجه اول برای ایجاد و گسترش مناطق امن و کاهش تنش ها در سوریه بوده است. لاوروف گفت ضرورت ایجاب می کند که مناطق امن در سراسر خاک سوریه گام بگام گسترش یابد. روز چهارشنبه هفته گذشته ترامپ و لاوروف در کاخ سفید با یکدیگر ملاقات و گفتگو کردند.
لاوروف گفت ابتکار روسیه برای ایجاد مناطق امن در سوریه متکی بر پیشنهاد ترامپ بوده است. بنظر مسکو استراتژی گسترش مناطق امن در سوریه و کاستن از تنش ها ادامه خواهد یافت.
لاوروف در برابر کانال اول تلویزیون روسیه گفت محور مذاکرات ما اندیشه ای بود که پرزیدنت ترامپ در مراحل اولیه زمامداری خود بیان کرده بود: مناطق امن یا مناطق کاهش تنش مناطقی است که در آنها نبردی صورت نگیرد مگر علیه تروریست ها و برای متواری ساختن آنان.
لاوروف گفت شرکت کنندگان در مذاکرات صلح آستانه ابتکار ایجاد مناطق امن را پذیرفتند، روسیه و نیز دیگر شرکت کنندگان در کنفرانس براین نظر بودند که این استراتژی به بقیه خاک سوریه نیز توسعه یابد.
تنش زدائی باید گام بگام گسترش یابد
تنش زدائی و ایجاد مناطق امن که از روز 5 ماه مه به اجرا در آمد، فعلا به مدت شش ماه ادامه خواهد یافت. این امکان هست که پس از سپری شدن 6 ماهه نخست این توافق 6 ماه دیگر نیز تمدید شود. هم اکنون مناطق امن در استان های ادلیب، در بخش هائی از لاذقیه، حلب، حما در شمال حمص، در غوطه شرقی که بخشی از دمشق است و در مناطق مرزی با اردن بوجود آمده است.
کشورهای تضمین کننده صلح در آستانه که عبارت بودند از روسیه، ایران و ترکیه برای ایجاد مناطق امن به توافق رسیدند. کلیه شرکت کنندگان در کنفرانس ابراز امیدواری کردند که این ابتکار سبب گردد تا چالش خونین در سوریه پایان یابد.
لاوروف اظهار داشت: واشنگتن و مسکو در سوریه اهداف مشترکی دارند. اینک کلیه نیروهای ذی دخل باید برای پایان یافتن جنگ داخلی در سوریه با یکدیگر همکاری کنند.
وزیر خارجه روسیه گفت بر این اساس روسیه و امریکا همراه با دیگر کشورهای مهم ذی دخل باید بکوشند تا با اعمال نفوذ برشرکت کنندگان در جنگ اعتماد آنها را بر تحقق مصوبات شورای امنیت سازمان ملل افزایش دهند. طبق مصوبات شورای امنیت سازمان ملل دستور کار تدوین قانون اساسی جدید و نیز اجرای انتخابات در سوریه است. این امر مورد تایید مسکو و واشنگتن قرار دارد.
بدلیل تعداد زیاد بازیگران در چالش سوریه یافتن نقاط مشترک میان آنها و نیز اجرائی کردن توافق ها کاری است دشوار.
لاوروف گفت برای دست یافتن به صلح در سوریه دولت امریکا باید اشتباهات خود را تصحیح کند. تروریست ها را از مخالفان مسلح که واشنگتن آنها را «میانه روها» خطاب می کند، جدا سازد.
لاوروف گفت: «در سوریه بازیگران فراوانند: نخست و در صدر همه احزاب سوریه قرار دارند، داعش، جبهه النصر و همچنین آنها که با آنان همکاری می کنند. از این رو جدا کردن (گروههای شورشی) اهمیت ویژه دارد، یعنی همان قراری که ما با دولت اوباما گذاشته بودیم که به اجرا در نیاورد.»
لاوروف در مورد مناسبات دولت ترامپ با روسیه نیز گفت :» از رفتار ترامپ چنین بر می اید که می خواهد مناسبات با روسیه بر اساس احترام متقابل و بر پایه علائق مشترک استوار گردد. پرزیدنت ترامپ هیچگاه نگفته است که می خواهد مناسبات با روسیه بد باشد- نه در جریان مبارزات انتخاباتی و نه بعنوان رئیس جمهور امریکا. برعکس او گفته است که خواستار مناسبات عادی و محترمانه با تمام کشورها از جمله با روسیه است، که به درستی مبتنی بر علائق مشترک هستند. البته در میان این علائق مشترک مبارزه با تروریسم در صدر قرار دارد.
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه امریکا نیز روز یکشنبه گفت مناسبات کنونی میان روسیه و ایالات متحده امریکا » سالم » نیست.
تیلرسون در برابر تلویزیون ان.بی.سی. گفت بنظر من تا حدود زیادی مناسبات کنونی امریکا و روسیه برای جهان نا سالم است» آنچه مسلم است این است که برای مردم امریکا، برای علائق امنیتی ملی ما ناسالم است. این که آیا ما موفق به بهبود بخشیدن به آن خواهیم شد یا نه ، هنوز روشن نیست».

 

https://deutsch.rt.com/international/50620-treffen-von-trump-und-lawrow/

 ++++++++++++++++++++++++++++++++++

دیدار ترامپ با وزیر خارجۀ روسیه در کاخ سفید

بر اساس اعلام کاخ سفید، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، قرار است روز چهارشنبه با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجۀ روسیه در واشنگتن دیدار کند.

این بالاترین سطح تماس میان واشنگتن و مسکو از زمان تشکیل دولت جدید امریکا محسوب می‌شود.

 دیدار ترامپ با لاوروف پس از نشست دیپلمات روس با همتای امریکایی خود، رکس تیلرسون، انجام خواهد شد.

طرح روسیه برای بازگرداندن ثبات به سوریه در پی شش سال جنگ داخلی از مهم‌ترین اولویت‌‌های دستور کار سیاست خارجی است. اما موضوع دخالت احتمالی کرملین در انتخابات ریاست‌جمهوری سال گذشتۀ امریکا که با تحقیق و تفحص پلیس فدرال امریکا (اف‌بی‌آی) و کنگره دربارۀ تبانی احتمالی میان عواملی از ستاد ترامپ با مسکو همزمان شده است، بر این دیدار سایه افکنده است.

دستگاه‌های اطلاعاتی امریکا مسکو را متهم می‌کنند که در پیروزی ترامپ در انتخابات نقش داشته‌ است.

ترامپ با رد این اتهام از هرگونه مشارکت دستیارانش با روس‌ها برای دخالت در انتخابات اظهار ناآگاهی کرده است. روسیه نیز این اتهامات را رد کرده است

تیرگی مناسبات میان مسکو و واشنگتن در ماه گذشته نیز بر سر حمله شیمیایی در سوریه که امریکا آن را به متحد مسکو دولت بشار اسد نسبت داد و متعاقب آن شصت موشک کروز به پایگاهی هوایی در سوریه شلیک کرد، تشدید شد.

در تاریخ 14 اردیبهشت، ایران، روسیه و ترکیه به‌منظور ایجاد چهار منطقه تنش‌زدا در شمال، مرکز و جنوب سوریه توافقنامه امضا کردند. این مناطق ازجمله کانون‌های اصلی درگیری شدید میان دولت سوریه و گروه‌های مسلح مختلف ازجمله داعش است. این طرح از نیمه‌شب جمعه به اجرا درآمده است.

یک روز پس از امضای این توافق، لاوروف طی مذاکره تلفنی با تیلرسون بر سر برقراری آتش‌بس باثبات در سوریه که از اواخر سال گذشته میلادی به اجرا درآمده است با همتای امریکایی خود رایزنی کرد.

این اولین دیدار لاوروف از واشنگتن از سال 2013 تاکنون است.

 

Advertisements