یک کمیته ملل متحد، قوماندان امنیه کندهار را به ارتکاب شکنجه متهم کرد

قوماندان امنیه ولایت کندهار از سوی کمیته ضد شکنجۀ سازمان ملل متحد به ارتکاب شکنجه متهم شده‌است.

در گزارشی که امروز “جمعه” نشر شد، آمده‌است که جنرال عبدالرازق باید به محاکمه کشانده شود.

سخنگوی قوماندان امنیه ولایت کندهار می‌گوید که جنرال رازق واکنش‌اش را به زودی در این مورد ابراز خواهد کرد.

کمیته ضد شکنجه که زیر اداره سازمان ملل متحد کار می‌کند و مقرش در جنوا سویس است، ابراز نگرانی کرده که در ولایت کندهار تا هنوز مواردی از شکنجه وجود دارد.

خفه کردن، ضربه زدن به اعضای تناسلی و بیضه ها، فشار دادن بطن توسط آبپاش‌های قوی و شوک دادن برقی از مواردی اند که به گفته کمیته ضد شکنجه در کندهار صورت می‌گیرند.

پیش از این هم رسانه‌های غربی گزارش‌های را در مورد دست داشتن جنرال رازق در مواری از نقض حقوق بشر نیز نشر کرده بودند. اما وی در سال ۲۰۱۴ میلادی در صحبت با رادیو آزادی چنین ادعا‌ها را بی‌اساس دانسته بود:
این حرف‌های مردم است. ما نمی‌توانیم به سربازان خود بگوئیم که کشور خود را برای دشمن بگذارید و برگردید. اگر ولسوالی را می‌گذاریم و به ولایت بر می‌گردیم بعداً کجا برویم. بالاخره ما چه خواهیم کرد، باید از کشور خود دفاع کنیم.”

در مورد گزارش تازه کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد، تلاش زیاد کردیم تا جنرال رازق را در یابیم. اما ضیا درانی سخنگوی قوماندانی امنیه کندهار به رادیو آزادی گفت، جنرال عبدالرازق به زودی در این مورد به رسانه‌ها معلومات خواهد داد.

در گزارشی که روز جمعه نشر شد، پولیس ملی افغان در ولایت کندهار مسئول دستگیری‌ها، ناپدید شدن اجباری، بازداشت‌های گروهی و سلیقه‌یی و کشتار‌های بدون فرمان قضایی در جریان عملیات‌های نظامی متهم شده‌است.

در ادامه گزارش آمده که کمیته ضد شکنجه سازمان ملل به صورت خاص از عملکرد جنرال عبدالرازق قوماندان امنیه کندهار نگرانی دارد.

این کمیته می‌گوید، ادعا‌های معتبر در دست دارد که جنرال رازق را به نقض حقوق بشر، قتل‌های بدون محاکمه و نگهداری افراد در زندان‌های پنهانی متهم می‌کند.

ینس مودویگ رئیس کمیته ضد شکنجه ملل متحد می‌گوید، گزارش‌های وجود دارند که جنرال عبدالرازق مستیقماً در مواردی دخیل بوده‌است.

یک گزارش دیگر سازمان ملل متحد که ماه گذشته نشر شد، نشان می‌دهد که نیرو‌های امنیتی افغان در برخی موارد به شکنجه متوسل می‌شوند.

گفته می‌شود که محکمه جرایم بین‌المللی در هاگ، بررسی جداگانه را در مورد شکنجه در افغانستان آغاز کرده‌است.

کمیته ضد شکنجه سازمان ملل متحد از حکومت افغانستان خواسته تا اطمینان بدهد که تحقیق همه جانبه و بی‌طرفانه در مورد اتهام‌های وارد شده صورت می‌گیرد و جنرال رزاق و سایر کسانی که عامل شکنجه دانسته می‌شوند، به محاکمه کشانده خواهند شد.

گزارش: جاوید نعیمی

.

Advertisements