دشمن امریکا درافغانستان، اردوگاه ضد طالبان است

جیمز متیس پرت گپ میزند. مگر نمی گوید که دشمن کیست؟ دشمن را نام نمی گیرد. چون درافغانستان برای امریکا، دشمنی وجود ندارد. داعش وجود ندارد، القاعده یک پسورد است، ما طالب هم درمذاکره هستی و حزب اسلامی را هم به مهمانسرا آوردی، پس دشمن کی است؟
پس دشمن، در سطح اردوگاه ضد طالبان و حکمتیار و درسطح منطقه روسیه و ایران است. مگر جیمزخان متیس برای سترقضیه، یکی از کوه می گوید؛ یکی از دشت؛ بدین شرح:
جیمز متیس وزیر دفاع امریکا که دیروز در کوپنهاگن با همتای دنمارکی‌اش کلاوس یورت فریدریکسن در یک کنفرانس خبری صحبت می‌کرد، در اشاره به فعالیت‌های داعش و القاعده در افغانستان گفت:
“نخست از همه در افغانستان، ما در مقابل یک دشمن مصمم قرار داریم. چنان چه گفتم، داعش در آنجا عقب زده شده‌است، القاعده توانسته حملاتی را از افغانستان انجام بدهد. حکومت افغانستان به رهبری رئیس جمهور غنی و رئیس اجرائیه عبدالله متعهد است که به گونه پاسخگو به اتباع این‌کشور، کار کند و به جلو در حرکت اند. زمانی که یک حکومت محبت، احترام و حمایت مردم خود را به دست بیاورد، هیچ دشمنی با آن مقابله کرده نمی‌تواند.” گزارش نامه افغانستان
+++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

امریکا با کدام بخش طالب وارد جنگ می شود؟

اشاره: سربازان تازه نفس امریکا در قرارگاه های اصلی در واقع قطعات منتظر خواهند بود و رهبری جنگ درشمال را پوشش خواهند داد. مأموریت امریکا شکستن استخوان طالبان نیست.
ترجمه شده در رادیو آزادی: روزنامه امریکایی واشنگتن پست در عنوان مقاله‎اش در این مورد می‎نویسد:
“ایالات متحده آماده‎است تا تلاش‎های نظامی اش را علیه طالبان در افغانستان بیشتر سازد.”
روزنامه در آغاز به این اشاره کرده که مشاورین ارشد نظامی و پالیسی خارجی رئیس جمهور امریکا پیشنهاد بزرگی را برای تغییر ستراتیژی در افغانستان مطرح کرده‎اند تا در نتیجه ایالات متحده دوباره با طالبان وارد جنگ شود.
به نوشته واشنگتن پست مقام‎های امریکایی گفته‎اند پلان جدید که خواهان اعزام نیروهای اضافی این کشور جهت فشار بیشتر علیه طالبان بخاطر کشاندن آن‎ها به میز مذاکره صورت می‎گیرد، به تصویب رئیس جمهور دونالد ترمپ نیاز دارد.
ستراتیژی تازه امریکا از سوی مقام‎های ارشد کابینه دونالد ترمپ مورد حمایت قرار دارد و در نتیجه تصویب نهایی آن، پنتاگون یعنی وزارت دفاع امریکا خواهد توانست تا شمار نیروها را در افغانستان تعیین کند و در نتیجه، این نظامیان اجازه یابند تا شورشیان طالبان را هدف حملات هوایی قرار دهند.
واشنگتن پست می‎نویسد انتظار می‎رود رئیس جمهور ترمپ، پیش از اجلاس سران ناتو در بیست و پنجم ماه می در بروکسل، ستراتیژی افغانستان را اعلان کند.
روزنامه اظهارات اندریو ویلدر متخصص افغانستان در انستیتوت صلح امریکا را نقل کرده که می‎گوید بررسی ستراتیژی، یک فرصت است تا پیام بدهد که امریکا نیروهای بیشتری را به افغانستان میفرستد اما این بحران نه به وسیله نظامی بلکه با مذاکره پایان می‎یابد.گزارش نامه افغانستان
++++++++++++++++++++++

اما نیویورک تایمز از تشویق طالبان به مذاکره می گوید!!

نیویارک تایمز به نقل از مقام‎های امریکایی می‎نویسد از سه تا پنج هزار نیروی اضافی به شمول صدها نظامی خاص عملیاتی شاید به افغانستان فرستاده شوند.
به نوشته روزنامه شاید از کشورهای عضو ناتو هم خواسته شود تا آن‎ها نیز سهم شان را ادا کنند و هزاران نیروی نظامی به افغانستان بفرستند.
نیویارک تایمز در اینجا به نکته دیگری اشاره کرده و می‎نویسد ایالات متحده هنگامی که یک صد هزار نیروی نظامی در افغانستان داشت، نتوانست طالبان را برای انجام مذاکره موفقانه!! تشویق کند.گزارش نامه افغانستان
++++++++++++++++++++++++++++++++++++

غیرنظامیان بدخشان به خط نخست نبرد رفتند

غیرنظامیان بدخشان برای تامین امنیت ولایت شان جنگ افزار برداشتند و به خطوط نخست نبرد رفتند.

به گزارش سایت همایون به نقل از طلوع، محمد نیازی، فرمانده خیزش های مردمی بدخشان می گوید که اجنبی های پاکستانی و روسی و خارجی به خاک کشور آمدند و دست به اعمال ناروا می زنند و ما قدم به قدم با آنان مبارزه می کنیم.

بسیاری از این خیزش کنندگان، آموزگاران، کسبه کاران و جهادی های پیشین هستند که از بخش های گوناگون در فیض آباد گرد هم آمدند و راهی خط نخست نبرد در ولسوالی زیباک شدند.

پس از اوج گرفتن نبردها در گوشه و کنار بدخشان و سقوط ولسوالی زیباک، شدت نبردها در حوزه ششم امنیتی شهر فیض آباد و ولسوالی تگاپ بالا گرفته است.

آمارها نشان می د هد که تلفات نیروهای خیزش مردمی در جنگ با طالبان بیشتر از نیروهای دولتی است اما این نیروها از امتیازات کمتر برخوردار هستند

+++++++++++++++++++++++++

نظامیان افغانستانی در محاصره طالبان در قندوز

.بیش از ۱۰۰ نظامی افغانستانی توسط طالبان در حومه این ولایت محاصره شده اند.

محاصره بیش از ۱۰۰نظامی افغانستانی توسط طالبان، «جاوید سلیم» سخنگوی نیروهای ویژه ارتش افغانستان اعلام کرد که بیش از ۱۰۰ نظامی افغانستانی در مناطق «قبرحاجی»، «کته خیل» و «ملرغی» واقع در حومه ولایت قندوز این کشور توسط طالبان محاصره شده اند.

خبر محاصره این نظامیان در حالی اعلام می شود که از ۲ روز گذشته برخی از نظامیانی که در حلقه محاصره طالبان گیر افتاده اند، با ارسال پیام‌های پی در پی در شبکه‌های اجتماعی از جمله فیسبوک، خواستار رسیدگی فوری به وضعیت شان شده‌اند.

این نظامیان در پیام های خود نوشته اند که آنها از یک هفته گذشته تا به حال در محاصره کامل به سر می‌برند و در صورتی‌که مهمات و نیروهای کمکی برای شکستن حلقه محاصره در اطراف شهر قندوز فرستاده نشود، این شهر برای بارسوم سقوط خواهد کرد و نزدیک به ۱۰۰ نیرو نیز با اتمام مهمات کشته خواهند شد

+++++++++++++++++++++++++++

ناتو:
در افغانستان نخواهیم جنگید

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید این نهاد در حال بررسی درخواستی برای اعزام نیروهای بیشتر به افغانستان است و تأکید کرد که نیروهای ناتو به انجام عملیات‌ نظامی در افغانستان متوسل نمی‌شوند.
به گزارش خبرگزاری جمهور به نقل از بی بی سی؛ دبیرکل ناتو در دیدار با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا همچنین گفت در مورد دامنه و مقیاس اعزام سربازان ناتو تا چند هفته دیگر تصمیم گرفته می‌شود.
قرار است که تصمیم نهایی در این مورد در ٢٥ می (حدود دو هفته دیگر) در جریان نشست ناتو در بروکسل گرفته شود.
منابعی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که ناتو از بریتانیا خواسته تعداد نیروهای خود در افغانستان را افزیش دهد. این اقدام بخشی از طرح افزایش نیروهای ناتو در افغانستان است.
گزارش‌ها حاکی است که نخست وزیر بریتانیا در نظر دارد حدود ۱۵۰ نیروی تازه نفس بریتانیایی به افغانستان بفرستد.
ناتو که در حال حاضر ۱۳ هزار نیرو در افغانستان دارد، ماموریت رزمی خود را در ۱ جنوری ۲۰۱۵ پایان داده، و پس از آن وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان بوده است.
وزارت دفاع بریتانیا می‌گوید بریتانیا به صورت منظم سهم خود را در ماموریت حمایت قاطع ناتو بررسی می‌کند تا اطمینان حاصل شود که نیازمندی‌های این ماموریت به درستی تأمین شود.
جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا، در واکنش به این اظهارات گفته که او میخواهد که معضل افغانستان از طریق توافق صلح حل و فصل شود.
او افزود: “من مخالف فرستادن نیروهای بریتانیایی به افغانستان بودم و به این باورم که جنگ باید از طریق سیاسی حل و فصل شود. نیروهای بریتانیا در جنگ افغانستان رنج فراوانی را متحمل شدند.”
بریتانیا در حال حاضر ۵۰۰ نیرو در افغانستان دارد که وظیفه اصلی آن آموزش و مشورت‌دهی به نیروهای امنیتی افغانستان است.
ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای امریکایی و ناتو در افغانستان در ماه فبروری سال جاری به کنگره امریکا گفت که برای خروج از “بن‌بست” کنونی در جنگ افغانستان، به اعزام نیروی بیشتری نیاز است.
مقام‌های ناتو و امریکایی در افغانستان می‌گویند که ۶۲ درصد نفوس و ۵۷ درصد خاک افغانستان در کنترل دولت این کشور است وحضور شورشیان مخالف دولت در سایر مناطق مانع از اعمال کامل حاکمیت دولت بر تمامی خاک و جمعیت این کشور شده است.
خبرگزاری جمهور- کابل