بیش از ۴۷ میلیون رای دهنده ی فرانسوی امروز بین ماکرون نماینده نئولیبرالیسم و مارین لوپن، نماینده قدرتمند‌ترین حزب راست‌گرای اروپا و رهبر جبهه ملی فرانسه یکی را برای ریاست جمهوری انتخاب می کنند

اگرچه همه نظرسنجی ها پیش بینی کرده اند امانوئل ماکرون در پایان روز یکشنبه کلید ورورد به کاخ الیزه را در دست خواهد گرفت، اما همه در داخل و خارج از فرانسه دوئل انتخاباتی ریاست جمهوری را با حساسیت دنبال می کنند.
براساس آخرین ‌نظرسنجی‌ها، ماکرون با حدود ٦٠ درصد آرا، لوپن را با ٤٠ درصد آرا شکست خواهد داد و پیروز نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه خواهد شد. برتری ماکرون به این دلیل است که دو حزب سنتی فرانسه؛ یعنی حزب جمهوری‌خواه و سوسیالیست در دور اول از رقابت انتخاباتی حذف شده اند و پس از آن هر دو جریان تصمیم گرفتند به جای حمایت از ملانشون کاندیدای چپ گرای ریاست جمهوری، از امانوئل ماکرون نماینده ی نئولیبرالیسم پشتیبانی کنند. آرای جان لوک ملانشون، نامزد چپ‌گرای انتخابات فرانسه، در دور اول از آمون و فیون بیشتر بود و در واقع رای دهندگان به وی نیروی سوم در فرانسه به شمار می روند که برنامه ی اقتصادی و سیاسی ماکرون و لوپن هیچ قرابتی با خواسته های این نیرو ندارد و به همین دلیل ملانشون رسما از کسی حمایت نکرده و مشخص نیست که هواداران وی امروز در دور دوم انتخابات شرکت می‌کنند یا نه.
رای دهندگان به ماکرون از دو طیف راست و سوسیال دمکرات حاکم اگرچه بر اهمیت تاریخی انتخابات ریاست جمهوری و ضرورت شرکت گسترده ی مردم در این انتخابات تاکید می کنند چرا که مشارکت کمتر صاحبان حق رای خطر پیروزی لوپن را جدی تر می کند، با این همه آنان نخواستند در قبال نیروی چپ انعطاف به خرج دهند و امکان ادامه حضور این نیرو را در پروسه انتخابات حفظ کنند. ماکرون نماینده نئولیبرالیسم و سوسیال دمکرات های حامی وی ریسک شکست در برابر لوپن و سپردن کرسی ریاست جمهوری به شاخص ترین چهره راست افراطی اروپا را، بر جلب حمایت نیروی چپ فرانسه ترجیح دادند.

بی‌کاری، حقوق کارگران، بازنشستگی و بیمه، امنیت، اقتصاد، جهانی‌شدن، یورو و ادامه عضویت در اتحادیه اروپا، مهاجرت، پناهندگان، سکولاریسم، از موضوعات داغ مبارزات انتخاباتی تا دور اول انتخابات بود، سپس همه ی این مسائل به انتخاب بین ماکرون و لوپن تقلیل پیدا کرد. دو کاندیدایی که از نگاه تظاهر کنندگان در روز جمعه هیچ کدام مناسب نیستند.

مارین لوپن کاندیدای راست افراطی فرانسه در آستانه رای گیری دور دوم انتخابات، در مصاحبه‌ای اعلام کرد، چه در انتخابات ریاست جمهوری روز یکشنبه پیروز شود و یا شکست بخورد، او و موج پوپولیستی‌اش باعث شده‌اند تا دورنمای سیاسی فرانسه تغییر کند. وی افزود: ما اصطلاحات خود را وارد این انتخابات کردیم. حالا همه در مورد ناسیونالیسم صحبت می‌کنند. قدرت ما این است که زیرساخت‌های زندگی سیاسی را مدیریت کرده‌ایم. لوپن گفت:ممکن است در نتایج انتخابات با یک شگفتی روبه‌رو شویم

اخبارروز.

Advertisements