امین کریم» عضو ارشد حزب اسلامی در حالی از تهیه فهرست سه هزار و ۵۰۰ نفره این حزب برای جذب در نهادهای امنیتی خبر می‌دهد که به نظر می‌رسد این راهکار جدید دولت برای خلع سلاح یاران حکمتیار است.
به گزارش  سایت همایون بنقل ازالوقت، «امین کریم»، یکی از اعضای ارشد حزب اسلامی اعلام کرده که حزب اسلامی فهرستی سه هزار و 500 نفره برای جذب در نهادهای امنیتی آماده کرده است.
وی افزود: در مرحله نخست فهرستی 100 نفره از اعضای وابسته به حزب اسلامی را به کمیسیون مشترک توافقنامه صلح ارائه داده‌ایم که بیش از 50 نفر آنها دارای مقام عالی‌رتبه نظامی هستند.
این عضو ارشد حزب اسلامی عنوان کرد: از میان این فهرست 100 نفره، 80 نفر آنها برای جذب در وزارت دفاع معرفی شده‌اند.
این در حالیست که کمیسیون اجرایی توافقنامه صلح اعلام کرده که صلاحیت و سابقه کاری 80 نفر معرفی شده در مرحله نخست در حال بررسی بوده اما آنچه تاکنون مشخص شده این است که این افراد دو دهه قبل در وزارت دفاع سمت داشته‌اند.
جذب اعضای وابسته به حزب اسلامی واکنش‌های متفاوتی از مخالفان را در پی داشته است، اما «دولت وزیری» سخنگوی وزارت دفاع اعلام کرده است که این افراد افغان بوده و مشکلی برای جذب آنها وجود ندارد، البته نحوه استخدام این افراد وابسته به راهبرد دولت است.
هرچند برخی مخالفان می‌گویند که جذب اعضای وابسته به حزب اسلامی در نهادهای دفاعی و امنیتی با غیرفعال شدن شاخه نظامی این حزب منافات دارد اما به نظر می‌رسد حکومت افغانستان به دنبال خلع سلاح نظامیان حزب اسلامی از طریق جذب آنها در نهادهای امنیتی و دفاعی است.

Advertisements