محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، روز دوشنبه 1 می 2017 فرمان رهایی 70 زندانی حزب اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار را صادر کرد.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری “جمهور”، حکومت افغانستان اعلام کرده که تنها متعهد به رهایی زندانیان سیاسی است و کسانی که در ارتباط به اعمال تبه‌کارانه زندانی شده‌اند، پرونده‌های‌شان جریان خواهد داشت.

براساس توافق صلح میان گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی و دولت افغانستان، حکومت تعهد کرده بود که علاوه بر رهایی زندانیان این حزب اعضا و فرماندهان این حزب از تعقیب عدلی و قضایی نیز معاف خواهند بود.

روز جمعه 28 اپریل، گلبدین حکمتیار برای نخستین بار در ولایت لغمان در میان مردم ظاهر شد و در نشست‌های جداگانه با حضور مقام‌های حکومتی در ولایت های لغمان و ننگرهار حضور یافت.

براساس این گزارش، قرار است چندین زندانی دیگر این حزب نیز در دو مرحله دیگر از زندان آزاد شوند.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، به نقل از سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان، افراد وابسته به حزب اسلامی از سوی دولت افغانستان خلع سلاح می‌شوند و فرماندهان این حزب پس از این درچوکات نیروهای امنیتی افغانستان فعالیت خواهند کرد.

در همین حال یوناما یا دفتر نمایند‌گی سازمان ملل متحد در افغانستان، دوشنبه در اعلامیه‌ای از برگشت صلح‌آمیز گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی به افغانستان استقبال کرد.

Advertisements