در بیانیه‌ای که در وب‌سایت طالبان منتشر شده، آمده که این گروه عملیات جدید بهاری خود را با عنوان عملیات «منصوری» به نام رهبر کشته شده این گروه آغاز کرده است.

به گزارش الوقت، «الاماره» وبسایت رسمی طالبان با اعلام آغاز عملیات بهاری جدید، این عملیات را به نام دومین رهبر خود «ملا اخترمحمد منصور» نام‌گذاری کرده‌اند.

طالبان در بیانیه‌ای که منتشر کرده‌اند، دلیل نام‌گذاری این عملیات را به اسم اخترمحمد منصور، موفقیت‌های گسترده میدانی این گروه و تلفات بر نیروهای امنیتی افغان در دوران رهبری ملا اختر منصور اعلام کردند.

این گروه مدعی شد که عملیات منصوری سبب خروج نیروهای خارجی از افغانستان شده و راه تاسیس حکومت اسلامی در این کشور را فراهم می‌کند.

در این بیانیه آمده است که بر اثر تلاش‌های این گروه در سال‌های گذشته، بخش عمده‌ای از نظامیان آمریکایی و ناتو از افغانستان خارج شده و کشورهای غربی نیز بر شکست خود در افغانستان اعتراف کرده‌اند.

بر اساس این بیانیه طالبان مدعی شد که در عملیات جدید بهاری خود علاوه بر عملیات‌های نظامی، در راستای کمک‌رسانی و ارائه خدمات به غیرنظامیان نیز تلاش می‌کند.

این گروه تاکید کرده است که در این عملیات بر روی جلب و جذب نیروهای امنیتی افغان برای پیوستن به این گروه نیز تمرکز صورت می‌گیرد.

عملیات بهاری سال گذشته این گروه نیز به «ملاعمر» رهبر و بنیان‌گذار این گروه نام‌گذاری شده بود.

با این وجود کم‌تر از یک ماه پیش نیز «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان به خبرگزاری «دی‌.پی‌.ای» آلمان گفته بود که گروه طالبان در نظر دارد تا در ولایت‌هایی که حضور پررنگی دارند با حملات تهاجمی به تصرف اراضی بیشتری بپردازد.

وی مدعی شده بود که طالبان استراتژی جدیدی را در دست دارند که براساس آن تلاش می‌کند تا به جای واحدهای متعدد که به صورت پراکنده عملیات‌ می‌کنند فرماندهی ولایتی تشکیل دهند.

وزارت دفاع افغانستان در واکنش به اظهارات ذبیح‌الله مجاهد گفته بود که نیروهای امنیتی افغان نیز تلاش می‌کنند تا با آغاز عملیات‌های گسترده نظامی مناطق از دست رفته را از تسلط طالبان خارج کنند.

این در حالی است که روز گذشته «ملا هیبت‌الله» رهبر طالبان در پیامی از این گروه خواسته بود تا با مسلمانان برخورد ملایم‌تری اتخاذ کنند ولی با کافران برخورد شدیدتری داشته باشند.