یک رسانه آمریکایی نوشت که با توجه به شرایط حاکم بر افغانستان، حملات اخیر و متعدد طالبان، موضوع تبعید دوستم به ترکیه و نارضایتی گسترده طیف‌های مردمی و سیاسی همچنین بازگشت احتمالی حکمتیار، همه نشان از سال سختی برای اشرف غنی است.

به گزارش  سایت همایون بنقل از«نیویورک تایمز»، یکی از نشانه‌های سال سخت پیش روی اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، تظاهرات گسترده روز گذشته حامیان آماده نبرد ژنرال دوستم معاون رئیس جمهور این کشور در شبرغان است.

حامیان دوستم در برابر آنچه آنها “به حاشیه راندن جناح خود” خواندند علیه حکومت دست به اعتراض زدند.

ژنرال دوستم معاون رئیس جمهور افغانستان به خاطر پرونده جنایی علیه وی و محافظانش تحت بازداشت خانگی به سر می‌برد. دوستم متهم است که یکی از حریفان سیاسی‌اش را دزدیده و محافظانش او را مورد تجاوز قرار داده‌اند.

با این حال به نظر می‌رسد ژنرال دوستم می‌خواهد از آسیب پذیری کنونی غنی سوء استفاده کند و با به خیابان کشیدن هواداران خود قصد دارد تا این موضوع را نه در دادگاه، بلکه در خیابان‌ها حل و فصل کند.

مقامات نزدیک به اشرف غنی اعلام می‌کنند وی چالش‌های بزرگی را در چند ماه آینده پیش رو دارد.

اخیرا مخالفان مسلح دولت و داعش حملات خونینی را در سراسر افغانستان انجام داده‌اند و به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده نیز در پی محک زدن نیروهای امنیتی افغان باشند.

بازگشت حکمتیار به افغانستان

این در حالی است با توجه به منزوی شدن وی توسط بسیاری از متحدان زمان انتخابات، اشرف غنی با تحولات سیاسی جدیدی نیز مواجه است. بازگشت قریب الوقوع گلبدین حکمتیار نیز این فضای پرآشوب سیاسی را تشدید می‌کند.

بازگشت حکمتیار، بسیاری از جناح‌ها را ناراحت می‌کند؛ گزارش‌ها حاکی از آن است که حکمتیار در روز آینده ظاهر می‌شود.

صادقی‌زاده نیلی یکی از نمایندگان پارلمان اظهار داشت: گام‌های اشتباهی که آقای غنی برداشته برای وی ایجاد مشکل خواهد کرد.

این نماینده پارلمان افغانستان گفت که غنی سعی بر متمرکز کردن قدرت و تصمیم‌‌گیری به افراد نزدیک به وی و گروه کوچکی داشته که در نهایت به منزوی شدن او حتی توسط نزدیکترین حامیانش انجامیده است.

نیلی افزود: اگر اوضاع همینطور ادامه یابد زمانی می‌رسد که قادر به کنترل اوضاع نیست.

مسعوده عمری، یکی از مشاوران ژنرال دوستم اظهار داشت: ما برای دریافت حق خود و برای کسب اجازه ورود معاون اول رئیس جمهور به دفترش صدای خود را بلند کرده‌ایم و درخواست اعاده حق داریم، حقی که به ما داده نشده است.

دولت افغانستان به دنبال حذف فیزیکی ژنرال دوستم

از سوی دیگر، عنایت الله بابر فرهمند، رئیس دفتر دوستم به تظاهرات کنندگان گفت: حکومت می‌خواهد تا رهبر شما را حذف فیزیکی کند.

همراهان ژنرال در سال گذشته چند بار در ولایت فاریاب هدف حمله قرار گرفت و دستیاران دوستم نقش عاملان حکومتی را در این حملات موثر می‌دانند.

اشرف غنی به دنبال راهی برای سرنوشت دوستم

دولت اشرف غنی در تلاش یافتن راهی است که در رابطه با ژنرال دوستم چه تصمیمی اتخاذ کند.

دادستان افغانستان یک پرونده قضایی علیه ژنرال دوستم و 9 محافظ وی تهیه کرده بود و بسیاری از مردم امید داشتند پس از سال‌ها قانون شکنی عدالت در موردش اجرا شود. اما روند این محاکمه چندین ماه طول کشید و بسیاری بعید می‌دانند که دوستم محاکمه شود.

تبعید دوستم به ترکیه

به گفته یکی از مقامات ارشد افغان، حکومت افغانستان به عنوان راه حلی آبرومندانه در حال بررسی تبعید دوباره دوستم به ترکیه است.

این مقام ارشد گفت: اشرف غنی دو بار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه درباره تبعید دوستم صحبت کرده است و حتی یک بار هواپیمای ترکیه در کابل فرود آمده بود تا ژنرال را با خود ببرد اما دوستم از رفتن ممانعت کرد.

این در حالی است که فشارها علیه حکومت غنی به خاطر حمله اخیر طالبان به سپاه 209 شاهین به شدت افزایش یافته است.

از لحاظ سیاسی نیز تنش‌ها افزایش یافته است. هفته گذشته احمد ضیا مسعود که یکی از حامیان دوران کمپین ریاست جمهوری اشرف غنی بود نیز اخراج شد..

مسعود یکی از برجسته‌ترین چهره‌های تاجیک در کمپین غنی بود.

به گفته بعضی تحلیلگران و مقامات، حضور حکمتیار نیز ممکن است برای غنی مشکلاتی را در پی داشته باشد.

نیلی نیز در این باره گفت: رئیس جمهور افغانستان در پی آوردن حکمتیار برای پیوستن به حکومت خود است، اما با توجه به توانایی و حمایت مردمی که حکمتیار دارد فکر نمی‌کنم اشرف غنی قادر باشد وی را تحت کنترل خود داشته باشد.تسنیم