چارچوب اصلاح استراتژیک وزارت دفاع باید هرچه زودتر تهیه و تطبیق شود. رهبری وزارت دفاع تغییر کرده است. علاوه بر آن دولت، وزارت اصلاح سکتور امنیتی را ایجاد کرده است. این امر به دولت امکان می‌دهد که هرچه زودتر چارچوب اصلاح استراتژیک وزارت دفاع را تهیه و تطبیق کند. آقای امرالله صالح، وزیر دولت در امور اصلاح سکتور امنیتی قبلاً گفته بود که نیروهای امنیتی افغانستان «از سر گندیده‌اند». ایشان و رهبری جدید وزارت دفاع دانش حرفه‏ای و تجربه کافی برای تهیه سند اصلاحات استراتژیک اردوی ملی دارند.
زمان نباید از دست برود. ماه حمل به پایان رسیده است و هوا روز به روز گرم‌تر می‌شود. گروه طالبان حملات بهاری خود را آغاز می‌کند. مسوولان اصلاح سکتور امنیتی و رهبری جدید وزارت دفاع بهتر از هرکس دیگر می‌دانند که طالبان امسال هم با روش‌های گوریلایی و تروریستی می‌جنگند. آنان امنیت شاهراه‌ها، فرودگاه‌ها و شهرهای بزرگ را با راه اندازی حملات انتحاری، انفجاری و موشکی برهم می‌زنند. به کاروان‌های نیروهای امنیتی و قرارگاه‌های آنان حمله می‌کنند، شخصیت‌های مشهور را ترور می‌کنند و میزان ناامنی روانی و اجتماعی را افزایش می‌دهند.
برای مقابله با این استراتژی طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی، نیروهای امنیتی باید تهاجمی عمل کنند. با حالت دفاعی مطلق، نمی‌توان با تکتیک‌ها و استراتژی گروه طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی مقابله کرد. وقتی اردوی ملی حالت تعرضی اختیار کند و جنگ را به ساحه طالبان ببرند، نیروهای امنیتی به لحاظ تکتیکی در حالت برتر قرار می‌گیرند.
نیروهای امنیتی وقتی از حالت دفاعی مطلق بیرون می‌شوند که اردوی ملی اصلاح شود. اصلاحات هم باید استراتژیک و برمبنای یک برنامه و تیوری منظم باشد. این اصلاحات باید منحصر به تبدیلی یک فرمانده از یک جا به جای دیگر نباشد. اصلاحات باید بنیادی، استراتژیک و بر مبنای یک برنامه مدون باشد.
رییس‌جمهور باید هرچه زودتر موضوع سرپرستی را در وزارت دفاع حل کند و شخصی را که به سرپرستی این وزارت برگزیده، به پارلمان معرفی کند. سرپرست با خیال راحت کار کرده نمی‌تواند. اگر رییس‌جمهور شخص دیگری را برای وزارت دفاع مد نظر دارد و نمی‌خواهد سرپرست کنونی این وزارت را وزیر بسازد، باید هرچه زودتر اقدام کند، تا روند اصلاحات راه افتد.
حکومت وحدت ملی زمستان را ضایع کرد. فرماندهان ناتو منتظر بودند که در فصل زمستان اصلاحات لازم در رهبری نیروهای امنیتی افغانستان بیاید، اما نیامد. افسوس که زمان دیگر بر نمی‌گردد. شورای امنیت ملی، وزارتخانه‌های قوای مسلح و وزارت اصلاح سکتور امنیتی، باید هرچه زودتر سند اصلاح استراتژیک اردوی ملی را ترتیب کنند و خبر آن را به اطلاع مردم افغانستان برسانند. نباید در آخر سال، بار دیگر سازمان‌های بین‌المللی در مورد فساد در وزارت گزارش دهند. آشفته‌گی و بی‌نظمی در صفوف و رهبری نیروهای نظامی کشور، به ویژه وزارت دفاع باید کنترول شود. این وزارت باید ضریب کارایی‌اش بلند برود. حمله ۴۰۰ بستر و قول اردوی شاهین باید آخرین رسوایی‌هایی باشد که برای اردوی ملی کشور اتفاق می‌افتد. مردم منتظر اصلاحات اند و دولت باید به انتظار مردم پاسخ مثبت بدهد8 صبح.