کابل- به گزارش سایت همایون بنقل از( پژواک، ۴ثور ۹۶): وزیر دفاع امریکا که کابل سفر کرده است، گفته است که این کشور متعهد به حمایت دراز مدت از افغانستان است و” شانه به شانه” در کنار افغان ها می ایستد.

جیمز متیس امروز در یک نشست مشترک خبری با جنرال جان نیکلسون قوماندان امریکایی نیروهای حمایت قاطع سازمان ناتو در افغانستان، گفت که امریکا به حمایت خود از افغانستان ادامه خواهد داد.

وی با اشاره به حمله های اخیر مخالفان مسلح در افغانستان گفت که سال جاری(۲۰۱۷) سال پرچالش دیگری برای نیروهای امنیتی افغان خواهد بود.

متیس خاطر نشان کرد که به منظور بررسی اوضاع افغانستان به کابل سفر کرده است و تلاش خواهد کرد در دیدار با رهبران حکومت افغانستان، اوضاع این کشور را ارزیابی کرده و در این زمینه به دونالد ترامپ مشورت بدهد.

وی مخالفان مسلح دولت افغانستان را “دشمن وحشی” خواند و گفت کارهای این گروه ها دلیل واضحی است که باید بخاطر شکست شان به شکل مشترک کار شود.

وزیر دفاع امریکا و هیئت همراه امروز با محمد اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی دیدار کرد.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به دسترس پژواک قرار گرفته، گفته است که در این دیدار هر دو طرف روی مسایل امنیتی افغانستان و منطقه، مبارزه با تروریزم و همکاری ها میان دو کشور در عرصه های مختلف بحث و تبادل نظر کرده اند.

وزیر دفاع امریکا با اشاره به حمله چهار روز پیش طالبان به قول اردوی شاهین و قربانی شدن شماری زیادی از سربازان، گفته است که امریکا تعهد دراز مدت با افغانستان دارد و این حمله بزدلانه را که بر سربازان در حال عبادت صورت گرفت، نمایانگر روحیه ضعیف و عدم پایبندی تروریستان به انسانیت می داند.

جنرال متیس گفت:” ماموریت ما در افغانستان به پایان نرسیده و ما در کنار دولت و مردم افغانستان باقی خواهیم ماند و بنابر اهمیتی که افغانستان برای ما دارد، ما افراد با تجربه خود را به این کشور اعزام کرده ایم.”

وزیر دفاع امریکا افزود:” حضور ما در افغانستان برای هدف نیک است و ما باید دیپلوماسی و امور نظامی خود را با همدیگر هماهنگ و مرتبط بسازیم.”

جنرال متیس در ادامه این دیدار گفت که مشکلات افغانستان را درک می کند و اقدامات حکومت افغانستان در زمینه اصلاحات، حکومت داری خوب و مبارزه با فساد محسوس است.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور ضمن تشکر از حمایت امریکا از افغانستان، از تروریزم، مواد مخدر و فساد اداری به عنوان سه چالش عمده فراروی افغانستان نام برده است و گفت است که جنگ افغانستان، جنگ داخلی نیست بلکه نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در خط مقدم مبارزه با تروریزم بین المللی قرار دارند.

رئیس جمهور با بیان این که تلفات طالبان و سایر گروه های تروریستی در شش ماه اخیر نسبت به ۱۵ سال گذشته بیشتر بوده، خاطر نشان کرد که گروه های تروریستی می خواهند از افغانستان به عنوان تخته خیز و هجوم به دیگر کشورها استفاده کنند.

اشرف غنی تاکید کرد که حکومت افغانستان، آوردن اصلاحات و مبارزه با فساد را به عنوان یک مکلفیت و تعهد پیش می برد و درعین حال به این باور است که تروریزیم باید به عنوان یک خطر مشترک جهانی پذیرفته شود و علیه ان به شکل مشترک کار شود.

وزیر دفاع امریکا در پایان این دیدار با نیک و حسنه خواندن روابط این کشور با افغانستان، گفته است که امریکا متعهد است تا این روابط را گسترش دهد و تقویت کند.