++++++++++++++++++++++++++.

غنی استعفای وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش را پذیرفت

دفتر رسانه‌های حکومت تأیید کرده است که اشرف غنی رییس‎

جمهور کشور به روز دوشنبه استعفای جنرال عبدالله خان حبیبی، وزیر دفاع و جنرال قدم شاه شهیم، رییس ستاد ارتش را پذیرفته است.

Thumbnail

عبدالله خان حبیبی، وزیر دفاع کشور و جنرال قدم شاه شهیم، رییس ستاد ارتش از مقام شان استعفا دادند. گفته می‌شود که رییس‌جمهور اشرف غنی استعفاد این دو مقام را پذیرفته است.

ظاهرأ این تصمیم پس از حملۀ اخیر بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین که چهار روز پیش صورت گرفت و در بیش از ۱۵۰ سرباز ارتش کشته شدند، صورت گرفته است.

منابع می‌گویند که طارق شاه بهرامی، معین وزارت داخله به حیث سر پرست وزارت دفاع و جنرال شریف یفتلی به حیث رییس ستاد ارتش گماشته شده‌اند.

عبدالله خان حدود یک سال پیش و جنرال شهیم حدود دو سال پیش به حیث وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش، گماشته شده بودند.

به روز یک‌شنبه، شماری از مقام‌های پیشین امنیتی و اعضای شورای ملی، مسؤولان نهادهای امنیتی به ویژه فرمانده قول اردوی ۲۰۹  شاهین، وزیر دفاع ملی و رییس ستاد ارتش را مسؤول جان باختن سربازان و افسران این قول اردوی اعلام کردند.

این مقام‌های پیشین، رییس‎جمهور را نیز در گماشتن چنین چهره‎هایی در مقام‎های بلند و کلیدی، به مصلحت گرایی متهم می‎سازند و می‎گویند که رییس‎جمهورغنی، فرمانده قول اردوی ۲۰۹ شاهین را که یک سال پیش به علت سال خورده‌گی باز نشسته شده بود، به فرماندهی این قول اردو گماشت.

از سوی هم، ریاست جمهوری در خبرنامۀ گفته است که رییس‎جمهور غنی بامداد امروز (۴ ثور) یک نشست امنیتی را با حضور داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع ملی و رییس ستاد ارتش برگزار کرده است.

در خبرنامه آمده است: “در این جلسه روی اوضاع جاری کشور و فراهم‌نمودن زمینه‌های بهتر تقویت و انکشاف قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بحث گردید.”

در خبرنامه اضافه شده است که در جریان این نشست، وزیران دفاع و رییس ستاد ارتش استعفای شان را به رییس‎جمهور سپرد و غنی نیز آن را پذیرفت.

در ادامه خبرنامه آمده است که غنی گفته است که به ‌زودی افراد شایسته دراین پست‌ها معرفی خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++

حبیبی و شهیم: به خواست خودمان کنار رفتیم

جنرال عبدالله حبیبی، وزیر دفاع و قدم شاه شهیم، رییس ستاد ارتش پس از حمله بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین روز دوشنبه دریک از سمت های شان کنار رفتند.

Thumbnail

عبدالله حبیبی، وزیر دفاع کشور و قدم شاه شهیم، رییس ستاد ارتش کشور به روز دوشنبه (۴ ثور) در یک نشست خبری به خبرنگاران گفتند که “بدون هیچ نوع فشار” از سمت‎های شان کنار رفته‌اند.

آقای حبیبی گفته است که استعفا وی به خاطر منافع ملی کشور بوده است و رویدادهای امنیتی مشابه در کشورهای دیگر جهان نیز واقع می‎شود، اما وی گفته است که گزینۀ دیگر به جز از کنار رفتن ندارد.

وی افزوده است که “جنگ امروزی در افغانستان متفاوت است، اما نسل جوان کشور قوی است” و باور دارد که نسل جوان می‎تواند با این مشکل رویاروی کند.

درهمین حال، آقای شهیم، گفت: “ما به نگرانی‎های مردم و مجلس نماینده‌گان را احترام می‎گذاریم و این برای ما ارزشمند است.”

وی در ادامه گفت که هیچ کسی آنها را مجبور به استعفا نکرده است و حتی شماری‎ها از آنان خواستند تا به وظایف شان ادامه دهند، اما خود شان تصمیم گرفتند که از سمت‎های شان کنار روند.

وی می افزاید که نتیجۀ بررسی حمله بر قول اردوی شاهین به زودی به مردم آشکار خواهد شد.

این درحالی‎ست که به روز دوشنبه ریاست‎جمهوری در یک خبرنامه تأیید کرد که وزیر دفاع و رییس ستاد ارتش از سمت شان استعفا دادند و رییس‎جمهور غنی نیز آن را پذیرفته است.

از سوی هم، ریاست جمهوری در خبرنامۀ گفته است که رییس‎جمهور غنی بامداد امروز یک نشست امنیتی را با حضور داکترعبدالله عبدالله رییس اجرائیه، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی، وزیر دفاع ملی و رییس ستاد ارتش برگزار کرده است.

در خبرنامه آمده است: “در این جلسه روی اوضاع جاری کشور و فراهم‌نمودن زمینه‌های بهتر تقویت و انکشاف قوای امنیتی و دفاعی افغانستان بحث گردید.”

در ادامۀ خبرنامه آمده است که غنی گفته است که به ‌زودی افراد شایسته در این پست‌ها معرفی خواهد شد.

.