در همین حال یک تن از مقام‌ها از داخل قول اردو به شریف امیری می‌گوید که یک تعداد اجساد سوخته‌اند و شناسایی آن‌ها مشکل می‌باشد و سوختن اجساد باعث کندی روند تسلیم دهی قربانیان شده است

حمله بر قول اردوی دو صد و نه شاهین که در آن بیش از ۱۳۰ تن جان باختند و بیش از ۶۰ تن دیگر زخمی شدند، از سوی ده طالب به شمول سه مهاجم انتحاری که لباس‌های ارتش بر تن داشتند و سوار دو رنجر ارتش بودند انجام شد

منابع به شریف امیری، خبرنگار طلوع‌نیوز در بلخ می‌گویند که  یکی از افراد انتحاری مواد منفحره‌اش را در بیرون از مسجد انفجار داد و سپس انتحاری دوم در داخل مسجد و انتحاری سوم در طعام خانه مواد انفجاری همراه شان را منفجر کردند.

به گفته منابع، یکی از مهاجمان به یک تعداد زیادی از عساکر گفت که به داخل طعام خانه بروند و سپس دروازه طعام خانه را بست و بالای عساکر گلوله باری کرد.

در زمان حمله مهاجمان بر سربازان، اکثر نظامیانی که در طعام خانه و مسجد بودند، غیر مسلح بودند.

مقام‌ها تاکنون آمار دقیق از این حمله به رسانه‌ها نداده‌اند، ولی بعضی گزارش‌ها می‌رسانند که در این حمله حداقل یک صد و سی و پنج تن کشته شده‌اند.

حمله کننده‌گان توانستند از چندین پاسگاه به داخل این قول اردو بروند و بر گروهی از سربازان و افسرانی که برای ادای نماز و نیز در طعام خانه این قول اردو گرد آمده بودند گلوله باری کردند.

این حمله پنج ساعت ادامه داشت.

آقای امیری می‌گوید که پس از این حمله هیچ کس اجازه داخل شدن به این قول اردو را نداشت.

شریف امیری که با شماری از خانواده‌های این قربانیان گفتگو کرده است می‌گوید که این خانواده‌ها جسدهای نزدیکان شان را با موترهای خودشان انتقال می‌دادند.

شماری از منابع و مقام‌های امنیتی که می‌خواهند نامی از آنان گرفته نشوند آمار تلفات را تائید می‌کنند اما حکومت به ویژه وزارت دفاع ملی در این باره جزئیات به دست نمی‌دهد.

شریف امیری همچنان می‌گوید که جسد ده‌ها عسکر که در این حمله جان‌های شان را از دست دادند، روز شنبه به خانواده‌های شان تسلیم داده شد و همچنان یک تعداد زیادی دیگر از جسد‌ها توسط چرخبال‌ها به ولایات مربوطه شان انتقال یافتند.

امیری می‌گوید که چرخبال‌ها اجساد قربانیان این حادثه را به ولایات کابل، کندز، بدخشان و تخار انتقال دادند.

مقام‌ها در باره این‌که چی تعداد اجساد قربانیان به ولایات انتقال یافتند و چی تعداد به خوانواده‌های شان تسلیم داده شده‌اند، تاهنوز معلومات دقیق نداده‌اند.

به گفته امیری، روز شنبه تعداد زیادی از مردم در بیرون از قول اردو به خاطر تسلیم گیری اجساد نزدیکان شان تجمع کردند و روند تسلیم دهی اجساد قربانیان به کندی به پیش می‌رفت و در تمام روز جریان داشت.

در همین حال یک تن از مقام‌ها از داخل قول اردو به شریف امیری می‌گوید که یک تعداد اجساد سوخته‌اند و شناسایی آن‌ها مشکل می‌باشد و سوختن اجساد باعث کندی روند تسلیم دهی قربانیان شده است.

حوالی ساعت یک و نیم پس از چاشت روز جمعه ده مهاجم که سوار بر موترهای نظامی بودند از موانع امنیتی گذشتند و راه شان را به داخل قول اردو باز کردند و این حمله خونین را انجام دادند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفته است.

این حمله در حالی انجام می‌شود که چند روز پیش حامد کرزی، رییس جمهور پیشین در باره گروه طالبان چنین گفته بود: «طالبان در افغانستان امروز یک واقعیت بزرگ است.»

کرزی که در حمایت از گفتگوهای مسکو با طالبان صحبت می‌کرد، گفت که طالبان یک «نیرو» است و کشورها هیچ گزینه‌یی به جز گفتگو با این گروه ندارند.

در همین حال عطا محمد نور، والی بلخ این حمله را محکوم کرد و گفت که رییس جمهور اشرف غنی پس از چاشت روز شنبه یک جلسه اضطراری را در این رابطه در داخل قول اردو دایر کرد. آقای نور همچنان گفت که یک تیم تحقیقاتی تشکیل شده تا این حمله را بررسی کند.

نور گفت که این تیم ادعاهای مبنی بر این‌که کسانی مهاجمان را از داخل قول اردو کمک کرده‌اند و این‌که این حمله در بیرون از مرزهای افغانستان طرح‌ریزی شده بود، را بررسی می‌کند.

والی بلخ به تمام نیروهای امنیتی دستور داده است که در آماده‌گی کامل باشند تا از تکرار همچون حمله‌ها جلوگیری شود.

در همین حال رییس جمهور غنی فردا (یک شنبه) را روز ماتم ملی اعلان کرد و گفت که به منظور اعزاز و تکریم شهدای حادثه تروریستی مراسم خاص اتحاف دعا به مدت یک روز در قصر ریاست جمهوری برگذار می‌شود.

غنی همچنان دستور داده است که روز یک شنبه پرچم افغانستان در سراسر کشور به حالت نیمه برافراشته درآورده شود

++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

علمای کابل در واکنش به حمله ترورریستی بر قول اردوی شاهین:
حمله بر قول اردوی شاهین از سوی آی‌اس‌آی پاکستان طراحی شده است

علمای کابل در واکنش به حمله تروریستی بر قول اردوی شاهین و به خاک و خون کشیدن بیش از ۲۰۰ نفر، گفتند که این حمله از سوی پاکستان طرح ریزی شده است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزای صدای افغان(آوا)، این علما امروز (۴ ثور) در یک نشست خبری، حمله بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین را کار ای.اس.ای پاکستان دانسته و فتواهای علمای پاکستان در رابطه با جهاد در افغانستان را رد کردند.

محمد سالم حسنی،

رییس شورای علمای کابل با بیان این که حملاتی نظیر حمله بر قول اردوی شاهین از سوی پاکستان طرح ریزی می شود، گفت: “کسانی که در آنجا دروس دینی را فرا می گیرند، در اصل دروس انتحاری را فرامی گیرند، این ها می خواهند نام اسلام را بد کنند. حملات و فتاوایی که داده می شود، از سوی علمای پاکستانی است که آن ها نمی خواهند افغانستان آباد شود و آن ها دشمنان قسم خورده این سرزمین هستند.”

عضو شورای علمای کابل در این نشست خبری گفت: حمله بر قول اردوی شاهین، یکی از ناجوانمردانه ترین حملاتی بود که در وقت ادای نماز صورت گرفت. به گفته حسنی، آن هایی که از نام اسلام استفاده می کنند، این را بدانند که اسلام بازیچه نیست.

او ادامه داد: حملاتی که از سوی طالبان یا گروه های دیگر در افغانستان انجام می شود، در پاکستان و از سوی ای.اس.ای طرح ریزی می شود.

حسنی ادامه داد: تا زمانی که دولت در این راستا اقدام جدی نکند، این حالت دوام دارد و حملات طالبان مزدور ادامه خواهد داشت.

در همین حال، مولوی مفلح، رئیس شورای علمای کابل گفت: “کسانی که این حمله را انجام دادند، نمی شود آنها را مسلمان خطاب کرد، این کار نه در قرآن و نه در حدیث نبوی آمده که مسلمان بیاید برادر مسلمان خود را از بین ببرد؛ آن هم در روز رحمت خداوند، که پیامبر گفته است کسی که در این روز وفات می کند، از سوالات قبر معاف می باشد.”

او افزود: دولت باید در این زمینه اقدام جدی کند و مسئولین قول اردوی شاهین از وظیفه سبک دوش و محاکمه شوند.

مفلح افزود، زمانی که یک قول اردو امنیت خود را تأمین نتواند، به هیچ وجه نمی تواند امنیت مردم را تأمین کند!

وی خاطرنشان کرد: “تا چه وقت غفلت! چقدر غفلت! تا چه زمانی مادران به ماتم فرزندان شان بنشینند؟! چرا خانواده ای بی سرپرست شود؟ چرا زنی بیوه شود؟ خواست ما از مقامات ارشد دولتی، از شخص خود رئیس جمهور است که باید قوماندان قول اردو محاکمه شود و کسانی که در این حمله دست داشتند، شناسایی شوند”.

رییس شورای علمای کابل با بیان این که حملاتی نظیر حمله بر قول اردوی شاهین از سوی پاکستان طرح ریزی می شود، گفت: “کسانی که در آنجا دروس دینی را فرا می گیرند، در اصل دروس انتحاری را فرامی گیرند، این ها می خواهند نام اسلام را بد کنند. حملات و فتاوایی که داده می شود، از سوی علمای پاکستانی است که آن ها نمی خواهند افغانستان آباد شود و آن ها دشمنان قسم خورده این سرزمین هستند.”

این در حالی است که به دنبال فشارهای مختلف مردمی، صبح امروز عبدالله حبیبی، وزیر دفاع افغانستان و قدم شاه شهیم لوی درستیز قوای مسلح، از سمت های شان کنار رفتند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++.

وزارت دفاع: حمله بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین با کشته شدن مهاجمان پایان یافت

کابل -به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک اول ثور٩٦):وزارت دفاع ملى می‌گوید که حمله مسلحانه بر قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ با کشته شدن تمامى مهاجمان وتعدادى ازنيروهاى امنيتى پایان یافت.

جنرال دولت وزیری سخنگوی این وزارت به اژانس خبرى پژواک گفت که ،حوالى ظهرامروز مهاجمان مسلح که لباس نظامى برتن وسواربردوعراده موتر نظامى بودند بالاى قول اردوى شاهين حمله کردند .

وى افزود که در این رویداد هشت تن از نیروهای افغان کشته و ۱۱ تن دیگر آن‌ها زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت دفاع گفت، یک موتر مهاجمان در آغاز از سوی نیروهای افغان هدف قرار گرفت و در ختم این درگیری پنج جسد مهاجمان در ساحه باقی مانده‌اند.

در مورد هویت نظامیان افغان که در این رویداد کشته شده‌اند چیزی گفته نشده‌است.

درعين حال گفته شده است که مهاجمان امروز حین نماز جمعه وارد قول اردو شده و نخست نماز گذاران را هدف قرار داده‌اند.

اما يک منبع امنيتى که نخواست نامش افشا گردد به پژواک گفت که دراين رويداد ٥٦ تن از نظاميان کشته و ٥٨ تن ديگرجراحت برداشته است .

ضمنا اين منبع ميگويد که تعداد مهاجمان هم بيش ازده تن بودند که دو تن آنها خود را منفجرساختند وراه را براى داخل ساير مهاجمان به داخل قول اردو باز نمودند .

طالبان مسلح مسووليت اين حمله را برعهده گرفتند .

ذبيح الله مجاهد ازسخنگويان اين گروه درايميلى که به پژواک ارسال نموده ، گفته است اين حمله توسط افراد آنها صورت گرفته است .

مجاهد ادعا کرده که درنتيجۀ اين حمله ده ها تن ازنيروهاى نظامى کشته وزخمى شده اند .

بگفته مجاهد، يکتن ازافراد آنها نخست درمقابل دروازه قول اردو مواد همراهش را منفجرنموده وراه رابراى سايرمهاجمان بازنموده است .