جنرال مک مستر به مانند تمامی مقام های امریکایی وعده ها را خرج کابل کرده و حمایت های مالی و معنوی را روانه همپیمان تروریست پرور خود، زیرا منافع کاخ سفید در گرو بقای حکومتی است که در رویای حاکمیت تروریستان بر افغانستان به سر می برد

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان، مشاور امنیت ملی امریکا که برای بررسی وضعیت امنیتی به افغانستان سفر کرده و با رهبران حکومت وحدت ملی دیدار و از گسترش روابط میان واشنگتن و کابل گفته بود در سفری اعلام نشده وارد اسلام آباد شد و با نخست وزیر و مشاور نخست وزیر در امور خارجی پاکستان دیدار داشته و با سایر رهبران مدنی و نظامی این کشور در خصوص جنگ افغانستان بحث و گفتگو کرده است.

در حالی که مک مستر روز یک شنبه در دیدار با اشرف غنی به طور تلویحی از امکان شدت عمل و موضع شدیدتر واشنگتن در قبال اسلام آباد خبر داده بود، دفتر نواز شریف اعلام کرد که مشاور امنیت ملی امریکا به نخست وزیر اطمینان داد که دولت جدید این کشور به تقویت روابط دوجانبه و همکاری با پاکستان برای دستیابی به صلح و ثبات در افغانستان و منطقه جنوب آسیا پایبند است.

بازی دوگانه ای که امریکا به راه انداخته با وجود سیاست تروریست پروری پاکستان و قربانی شدن افغانستان، هیچ تغییری نه در دولت گذشته این کشور داشته و نه در امروز امریکا، این کشور حاضر نیست فشاری بر اسلام آباد باشد و برهمین اساس هیچ گاه نام گروه طالبان را وارد لیست سیاه نکرد و برای مقابله با انتقادها، برخی از رهبران این گروه را تروریست خواند.

آیا مقامی مانند جنرال مک مستر که از رهبران وحدت ملی خواهان گام برداشتن برای ثبات است با بررسی وضعیت امنیتی افغانستان پی نبرده که سرچشمه جنگ از لانه های تروریستان در خاک پاکستان می باشد که بلافاصله با هیات همراه در سفر به این کشور، قول ادامه همکاری های دوجانبه را می دهد؟

نظام پاکستان بر اساس استراتژی تروریست پروری شکل گرفته و منافع امریکا در منطقه به بقای چنین سیاستی گره خورده است و هیچ گاه، نه امریکا فشاری بر اسلام آباد خواهد بود و نه پاکستان در پی محو تروریستان.

امریکا به خوبی نقش بریتانیای سابق در منطقه را بازی کرده و بحران را مدیریت می کند، دیورندی که باعث رهایی بریتانیا از شر قومیت های رام نشده بود اکنون تنها دلیل تجاوز پاکستان بر افغانستان و آشوب است.

امریکا برای کنترل قدرت هسته ای پاکستان، حمایت های مالی و معنوی خود را به این کشور سرازیر کرده تا تروریزم نیز دوام دار باشد و از سوی دیگر دولت و دولتمردانی در افغانستان برقرار کرد، همیشه محتاج این کشور و مطیع سیاست پاکستان.

بحران افغانستان نه ارتباطی با معضل خاک خورده دیورند دارد و نه وجود طالبان بلکه با استراتژی پنهان قدرت ها به نابودی کشیده شد: امریکا با پایگاه های خود به تضعیف رقبای دیرینه منطقه ای خود می رسد، پاکستان به دنبال کشوری طالبانی و دست نشانده و دولتمردان افغانستان در فساد و معامله به ثروت و مقام می رسند و در این میان می ماند میلیون ها بی گناه این سرزمین.

پاکستان حمایت قدرتمندترین کشور جهان را با خود دارد و بیشمار تروریست و منابع عظیم مالی و نظامی که باید روانه افغانستان شود تا متجاوزان از خون مردم به اهداف شوم خود دست یابند، همانگونه که در دوران تجاوز شوروی جنگ میان مجاهد و ارتش سرخ نبود امروز نیز این جنگ در پشت پرده، نبرد امریکا با روسیه است، خط نشان کشدن برای بیجین و تضعیف کشورهای منطقه ای

++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط:
چه کسی از طالبان حمایت می کند؟

مک مستر؛ مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ، به رهبران پاکستان گفت: هیچ کشوری نباید از طالبان حمایت کند.

او در اسلام آباد، در دیدار با مقامات پاکستانی گفت که خواستار نقش مثبت همه کشورهای منطقه در ایجاد ثبات در افغانستان است.

مک مستر در نخستین سفر رسمی خود به پاکستان، با نواز شریف؛ نخست وزیر ملاقات کرد.

او اطمینان داد که دولت جدید امریکا در تقویت روابط دوجانبه با پاکستان برای رسیدن به صلح و ثبات در افغانستان و به شکل گسترده تر در جنوب آسیا، متعهد است.

جنرال مک مستر افزود:”هیچکس نباید از طالبان حمایت کند. هیچکس نباید از مقاومت مسلحانه علیه دولت افغانستان و مردم افغانستان حمایت کند. ما می خواهم که همه کشورهای منطقه نقش مؤثر و مثبتی را برای کمک به مردم افغانستان در عوض تلاش برای تداوم این جنگ طولانی، ایفا نمایند.”

پس از ملاقات مک مستر با سرتاج عزیز؛ مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان، اسلام آباد نگرانی خود را از وخامت اوضاع امنیتی افغانستان ابراز داشت.

کارشناسان اما می گویند که پیام مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به پاکستان در مورد عدم حمایت از طالبان در شرایطی بیان می شود که هیچکس تردید ندارد که پاکستان سال هاست که با تمام توان نه تنها از طالبان؛ بلکه از همه نسخه های تروریزم بین المللی فعال در افغانستان حمایت می کند و این حمایت چیزی نیست که امریکا از آن باخبر نباشد.

امریکا بهتر از هر کشور دیگری می داند که خاستگاه ها، پرورشگاه ها و مراکز تجهیز و تربیت تروریزم بین المللی در پاکستان قرار دارد؛ اما علیرغم این مسأله، این افغانستان است که همچنان قربانی تروریزم و ضد تروریزم است و بزرگ ترین بمب غیر هسته ای جهان نیز در کمال وقاحت، در افغانستان آزمایش می شود نه در پاکستان.

با توجه به این موضوع، منتقدان می گویند که آنچه به تازگی از سوی جنرال مک مستر؛ مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ در خصوص ممنوعیت حمایت هیچ کشوری از گروه طالبان، مطرح شده، چیزی فراتر از یک توصیه غیر الزام آور و غیر عملی اخلاقی نیست و خود او هم می داند که پاکستان، هیچگاه این توصیه را جدی نخواهد گرفت و این پیام اخلاقی، تغییری در موضع کنونی اسلام آباد در حمایت وسیع و همه جانبه از تروریزم، کمترین خدشه و خللی ایجاد نخواهد کرد.

بنابراین، از نظر آگاهان، اگر امریکا آن گونه که شعار می دهد، در مبارزه با تروریزم و شکست طالبان و سایر جریان های تروریستی در افغانستان و منطقه، مصمم و جدی است، یکی از زودبازده ترین و مؤثرترین مسیرهای دستیابی به این مهم، استفاده از «مادر بمب ها» برای درهم کوبیدن مواضع تروریست ها در مناطق قبایلی پاکستان است نه توصیه های بی مصرف اخلاقی به رژيم تروریست پرور پاکستان.

از جانب دیگر، تحلیلگران می گویند که توصیه اخلاقی مک مستر، لزوما چیزی از بار مسؤولیت سنگین امریکا در قبال تروریزم کم نمی کند؛ موضوعی که از دید ناظران به تقویت روزافزون تروریزم در افغانستان و منطقه، کمک کرده و رژیم های حامی تروریزم را در حمایت وسیع و آشکار از این بلای فراگیر بین المللی، تشجیع و ترغیب نموده است.

از این منظر، اگر امریکا و هم پیمانانش در ۱۶ سال گذشته، رژيم های حامی تروریزم را در کنار تروریزم، تحت فشارهای فزاینده قرار می داد و هزینه های متقابل آنها در حمایت از تروریزم را از مسیرهایی مانند تحریم و انزوا و اعمال فشارهای سنگین و همه جانبه، چندین برابر افزایش می داد، اکنون هرگز نه تنها نیازی به تکرار این توصیه های غیر عملی اخلاقی نبود؛ بلکه کوچک ترین نشانی از تروریزم نیز باقی نمی ماند؛ اما امریکا در یک رویکرد عمیقا ابهام آمیز و پرسش برانگیز، از چنین اقدامی امتناع کرد و به این ترتیب، تروریزم تقویت شد و حامیان شناخته شده تروریزم بین المللی از جمله پاکستان و عربستان سعودی نیز بیشتر از پیش، به تقویت و تجهیز این بلای خانمان برانداز ضد انسانی، مبادرت کردند. بنابراین، امریکا هم در تقویت و قدرت گیری تروریزم بین المللی، مسؤول است و این مسؤولیت را باید بپذیرد و هزینه های آن را بپردازد.

از یاد نمی بریم که امریکا نخستین کشوری بود که پس از سال ها حضور نظامی در افغانستان به بهانه مبارزه با طالبان، رسما اعلام کرد که طالبان، دیگر دشمن امریکا نیست و به این ترتیب، از این گروه تروریستی، اتهام زدایی کرد و زمینه تبریه و تطهیر آن را فراهم آورد. اکنون چگونه می توان باور کرد که موضع مک مستر در منع حمایت از طالبان، موضعی صادقانه و در راستای استراتژی سرکوب و شکست تروریزم است؛ آنهم در شرایطی که طالبان هرگز بدون حمایت رژيم های تروریست پرور خارجی و انفعال و سکوت و تماشای محور ضد تروریزم به رهبری امریکا، هرگز قادر به ادامه حیات خود نبود و نیست؟!

+++++++++++++++++++++++++++++

سیاست های آمریکا همیشه مبهم بوده است

 

در طول چهار دهه میدان آزمایش اسلحه ها و تاکتیک های نظامی قدرتها شدیم، نه تنها بمب ده تنی که به ننگرهار شلیک شد که راکت های کروز، اورگان و اسکات نیز در همین جا استعمال شد.

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رساني افغانستان،داکتر آصف بکتاش، رییس اجرایی حرکت ملی نجات افغانستان در گفتگو با زاویه، درخصوص مبهم بودن سیاست های آمریکا در افغانستان گفت: آمریکا در بازسازی افغانستان حدود 117 میلیارد دالر کمک کرد اما اگر در هر ولایت دو میلیارد مصرف می شد امروز این فقر، بیکاری و مرض در ولایت های گوناگون وجود نمی داشت و زمینه برای فعالیت گروه های تروریستی موجود نمی شد. روشن است که بخش اعظم این کمک ها توسط دونر ها و مقامات بلند پایه که قراردادهای بزرگ کردند از دست رفت.

بکتاش، در محاسبه اینکه در طی این مدت چه چیزی را در اقبال این کمک 117 میلیارد دالری از دست داده ایم اظهار کرد: در طی یک دهه اگر محاسبه کنیم در هر سال به طور متوسط 40 میلیارد متر مکعب آب از دست رفته است که اگر هر متر مکعب نیم دالر قیمت هم داشته باشد در یک دهه 200 میلیارد دالر می شود.

وی، درخصوص مافیای مواد مخدر بیان کرد: رییس جمهور گفته است که مافیای مواد مخدر در طول این مدت 800 میلیارد دالر از کشت مواد مخدر سود کرده اند اما تاجایی که من اطلاع دارم مافیای مواد مخدر در هر سال به طور متوسط حدود 120 میلیارد دالر کسب می کنند که در این رقم در یک دهه، 100 هزار و 200 میلیارد دالر می شود!

داکتر بکتاش بیان کرد: بیش از 60 درصد جنگل های کنر و نورستان به ارزش یک میلیارد و 80 میلیارد دالر چپاول شده است و هر روز از معادن کشور 10 میلیون دالر دزدیده می شود.

رییس اجرایی حرکت ملی نجات افغانستان، اظهار کرد: ما در طی یک دهه بیشتر از دو و نیم تریلیون دالر از ثروت این کشور را در بدل 117میلیارد دالر آمریکا از دست داده ایم که از همین مقدار هم بخشی توسط دونرها و مقامات بلند پایه حکومت در قراردادهایشان به باد رفته است.

این آگاه سیاسی افزود: تمام اینها به نام دمکراسی و حقوق بشر از دست رفت و در طول چهار دهه میدان آزمایش اسلحه ها و تاکتیک های نظامی قدرتها شدیم. نه تنها بمب ده تنی که به ننگرهار شلیک شد که راکت های کروز، اورگان و اسکات نیز در همین جا استعمال شد.

+++++++++++++++++++++++++

داعش مانند شرکت‌های خارجی با آمریکا قرارداد دارد

داعش طرف قرارداد آمریکا است مانند سایر شرکت‌های خارجی، مناطق را از سکنه خالی کرده و فضای مناسب را برای آمریکا میسر می‌سازد تا تسلیحات خود را آزمایش کند.

حامد کرزی رییس جمهور سابق که از مخالفان حمله اخیر نیروهای آمریکایی با استفاده از مادربمب به مواضع داعش در شرق افغانستان است در مصاحبه با نیویورک‌تایمز گفت: داعش نیز مانند شرکت‌های آمریکایی برای دولت واشنگتن کار می‌کند.

وی تصریح کرد که مبارزه آمریکا با داعش غیرصادقانه است زیرا از دو سال گذشته به این طرف، مردم در شرق افغانستان از آمدن افراد وابسته به داعش از مرزهای پاکستان بارها ابراز نگرانی کرده بودند اما هیچ توجهی صورت نگرفت.

حامد کرزی اظهارداشت: با وجود اینکه آمریکا فرماندهی ماموریت نظامی نیروهای خارجی را به عهده دارد، اجازه داد تا داعش وارد شرق افغانستان شود و در پناهگاه‌های امن مستقر شود و به مدت دوسال منتظر ماند و هیچ عملیاتی را علیه این گروه انجام نداد.

رییس جمهور سابق گفت که می‌توان نتیجه گرفت که داعش در واقع طرف قرارداد دولت آمریکا بود مانند شرکت امنیتی «دایناکورپ» و سایر شرکت‌های آمریکایی که منطقه‌ای را از سکنه تخلیه می‌کرد، علت و فضای مناسب روانی را مهیا می‌ساخت تا آمریکا تسلیحات مورد نظر خود را آزمایش کند.

وی مدعی شد که آمریکا برنامه دارد تا با استفاده از بهانه مبارزه با داعش، افغانستان را به آزمایشگاه تسلیحات نظامی خود تبدیل کند.

Advertisements