تأثیر مادر بمب‌ها ؛ از سرطان و سوء شکل جنین تا ضعفِ بینایی

ارتش آمریکا ناوقت‌ روز پنج‌شنبه بزرگ‌ترین بمب غیرهسته‌ای خود به نام مادر بمب‌ها را که ۱۰ تُن وزن داشت، بر منطقه ای از مربوطات ولسوالی اچین ننگرهار پرتاب کرد.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا ، استعمال این بمب در افغانستان واکنش‌هایی را در پی داشت. که شماری از این اقدام آمریکا استقبال و شمار زیادی هم آن را نکوهش کردند.

کاظم همایون؛ آگاه محیط زیست می‌گوید: این نوع بمب‌ها حامل آلاینده‌های سرب، کادمیم و جیوه اند که سبب شیوع بیماری‌های سرطانی، تنفسی، مشکلات هاضمه، سوء شکل جنین، سکته‌ها، بلندرفتن فشار خون و ضعف بینایی می‌شوند.

او می‌گوید که استعمال این بمب در ننگرهار سبب آلودگی زنجیرۀ غذایی باشندگان محل شده و نسل‌های آینده نیز از آسیب‌های آن در امان نمی‌مانند.

این آگاه محیط زیست با نگرانی می‌گوید: حکومت باید دسته‌ای از افراد متخصص را به اچین اعزام کند تا آب‌های ولسوالی اچین را تجزیه و تحلیل کنند.

به گفتۀ آقای همایون، مصرف شیر حیوانات آلوده‌شده سبب شیوع بیماری بین باشندگان ننگرهار شده و در صورتی که مواد غذایی از این منطقه صادر شود، این منطقه در فهرست سیاه کشورها قرار خواهد گرفت.

سیدجعفر احمدی؛ روان‌شناس می‌گوید: استعمال مادر بمب‌ها سبب بروز اختلالات روانی بین باشندگان ولسوالی اچین ننگرهار می‌شود.

او می‌گوید: پس از استعمال این بمب، باشندگان محل از طرف شب کابوس دیده و همواره احساس ترس و ناامنی به آنان دست می‌دهد.

به گفتۀ این روان‌شناس، اختلالات به جامانده از این نوع بمب‌ها به سادگی قابل درمان نیست.

او می‌گوید: به هر اندازه‌ای که شهروندان بیشتر به جزییات آسیب‌های این بمب آگاهی پیدا کنند، میزان آسیب‌پذیری‌شان افزایش می‌یابد.

بمب غیرهسته‌ای GBU-۴۳ که به هدف نابودی پایگاه اساسی گروه داعش استفاده شده، برای نخستین‌بار پیش از آغاز جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی آزمایش شده است.

منبع : سلام وطندار

Advertisements