راهبرد سختگیرانه و درک مشترک واشنگتن با کابل در مبارزه با هراس‌افگنی

مشاور شورای امنیت ملی امریکا پس از آنکه در مبارزه با هراس‌افگنی، از بوجود آمدن “درک مشترک” میان کابل و واشنگتن یادآور شده، در سفرش به اسلام‌آباد بر تلاش‌های همگام امریکا و پاکستان برای صلح در افغانستان و منطقه تاکید کرده است.

رسانه‌های خارجی به نقل از منابع دولت افغانستان نوشته اند که مک مستر مشاور امنیت ملی دونالد ترامپ به رهبران حکومت وحدت ملی گفته است که درک مشترک در مبارزه با هراس‌افگنی میان کابل و واشنگتن به وجود آمده و امریکا با حملات اخیر نشان داده است که راهبرد سختگیرانه را در پیش گرفته ازینرو طالبان در میدان‌های نبرد شکست می‌خورند.

همچنان مایک پنس، معاون دونالد ترامپ در کوریای جنوبی با اشاره به بمب افگنی در سوربه وافغانستان، گفته است که امریکا برای ثبات در منطقه جدی است.

داکترعبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت دیدارهایش با مک مستر را خوب خوانده و گفته است که سفر این مقام امریکایی در آستانه تهیه راهبرد امریکا برای افغانستان، یک گام مثبت است و افغانستان از تعهداتی آقای مستر در کار مبارزه با هراس‌افگنی استقبال می‌کند. حنیف اتمر مشاور شورای امنیت ملی گفته است که مک مستر از راهبرد چهارساله حکومت افغانستان در کار مبارزه با هراس افگنی پشتیبانی کرده است. مک مستر باور دارد که با این راهبرد، هراس افگنان به گونه کامل شکست خواهند خورد.

در کنار این

سفر مک مستر به پاکستان:

آقای مستر پس از افغانستان به پاکستان رفته و سپس به هند می‌رود. گفتگو در باره افغانستان و کشمیر یکی از اهداف این سفرش عنوان شده است.

در این سفر،سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی و روابط خارجی نخست وزیر پاکستانبه روز دوشنبه به این همتای امریکایی‌اش گفت است که روابط مستحکم میان اسلام آباد و واشنگتن، در روند صلح در منطقه تاثیرگذار است.

بر بنیاد یک خبرنامه وزارت خارجه پاکستان، مک ماستر نیز گفته که امریکا برای اهداف مشترک بخاطر صلح در افغانستان و منطقه با پاکستان کار خواهد کرد.

در این خبرنامه همچنان آمده است که سرتاج عزیز تاکید کرده که پاکستان بر تعهدش پابند است تا با جامعه جهانی برای ثبات و صلح در افغانستان تلاش‌های مشترک کند. عزیز مدیریت مرز را نیز در امنیت منطقه اثرگذار و مهم خوانده است.

در کنار این، نماینده دایمی پاکستان در سازمان ملل متحد تأکید کرده که بحران افغانستان باید از راه سیاسی حل گردد.

ملیحه لودی، سفیر دایمی پاکستان درسازمان ملل متحد گفته است: “ما باید به یک راه حل سیاسی آن هم از طریق گفتگوهای صلح در افغانستان دست یابیم، همه ما می‌دانیم که واشنگتن درگذشته یکی از حامیان سرسخت این روند در افغانستان بود اما اکنون چنین هدفی ازسوی واشنگتن دنبال نمی‌شود، بنابراین ما از امریکا می‌خواهیم که برای دست‌یابی به یک راه حل سیاسی در افغانستان، سهم فعال بگیرد.”

مقام‌های افغان همواره پاکستان را بخاطر اقدام نکردن در برابر پناه‌گاهای امن هراس‌افگنان در خاک آن کشور، عامل ناامنی افغانستان می‌دانند و پاکستان نیز ادعای مشباه در برابر افغانستان دارد.

امریکا سالانه نزدیک به دوملیارد دالر به پاکستان بخاطر مبارزه با هراس‌افگنی کمک می کرد اما پس از آنکه این کشور اقدام جدی در برابر پناه‌گاهای هراس افگنان نکرد و اسامه بن لادن در خاک آن کشور رد یابی و کشته شد، روابط میان دو کشور تیره و یک سوم کمک هایش به پاکستان را به حالت تعلیق در آورد.
بشیر احمد قاسانی – مختار سار