هشدار کره شمالی به آمریکا: آماده پاسخ به حملات اتمی هستیم

کره شمالی به آمریکا در مورد دست زدن به اقدامات تحریک آمیز در منطقه هشدار داده و گفته است که این کشور “آماده است تا با حملات اتمی پاسخ دهد”.

این اظهارات در حالی از سوی کره شمالی بیان شده که این کشور یکصد و پنجمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی را جشن گرفته است.

رژه نظامی بزرگی در پیونگ یانگ، پایتخت با حضور کیم جونگ اون، رهبر فعلی برگزار شده و پیش بینی شده که او دستور انجام آزمایش موشکی جدیدی را صادر کند

به گفته تحلیل‌گران نظامی در بین تجهیزات نظامی سنگین ظاهرا دو نوع جدید از موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای و موشک‌هایی که قابلیت شلیک از زیردریایی‌ها را دارند، هم به نمایش گذاشته شده اما معلوم نیست که آیا این موشک‌ها آزمایش شده‌اند یا خیر.

برخلاف رژه‌های نظامی قبلی در کره شمالی در مراسم امروز هیچ گونه نماینده‌ای از چین حضور نداشت.

این نمایش قدرت در حالی صورت گرفته که آمریکا ناوهای جنگی خود را به شبه جزیره کره اعزام کرده است.

چورایونگ هایی که گفته شده دومین فرد قدرتمند در کره شمالی بشمار می‌رود، گفته ما آماده‌ایم تا پاسخ جنگ را با جنگ بدهیم.

او همچنین تاکید کرده: “ما آماده‌ایم تا هرگونه حمله اتمی را با حملات اتمی به روش خودمان پاسخ دهیم

کره شمالی تاکنون ۵ آزمایش اتمی انجام داده است.

مقامات دولتی و کارشناسان معتقدند که این کشور درحال کار بر روی موشک‌هایی با کلاهک های اتمی است که قابلیت رسیدن به آمریکا را داشته باشد.

روز گذشته ونگ یی، وزیرخارجه چین نسبت به اوضاع در منطقه هشدار داد و گفت که شرایط به گونه‌ای است که هر آن امکان بروز درگیری وجود دارد.

او همچنین افزود بروز هر گونه جنگی در این منطقه برنده‌ای نخواهد داشت.

روز پنجشنبه هم دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، گفت: “مشکل کره شمالی حل خواهد شد.”

“اگر چین تصمیم بگیرد که کمک کند، عالی است. اگرنه ما مشکل را بدون آنها حل می‌کنیم.”

قرار است مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا فردا یکشنبه ۱۵ آوریل( ۲۷ فروردین) درچارچوب سفری ده روزه به کشورهای آسیایی به کره جنوبی سفر کند.

آسوشیتدپرس به نقل از مقامات آمریکا گفته است که دولت آمریکا در تلاش است که با کمک چین فشارها بر کره شمالی راافزایش دهد تا اینکه از نیروی نظامی استفاده کند.

+++++++++++++++++++++++++++++.

هوشدارچین: هر جناحی که کره‌ شمالی را تحریک کند، باید عواقب آن را بپذیرد

به نقل از رویترز، وانگ یی – وزیر خارجه چین – روز پنجشنبه گفت استفاده از فشار نظامی نمی‌تواند به پایان تنش‌ها در شبه جزیره کره منجر شود. وی همچنین گفت انتظار دارد تنش‌های کنونی بتواند فرصت بازگشتن به میز مذاکره را فراهم کند.
وانگ به خبرنگاران گفت هر جناحی که کره شمالی را تحریک کند، باید مسئولیت عواقب . تاریخی آن را نیز بپذیرباشگاه خبر نگاران جوان

مطلب مرتبط:

نگرانی چین از احتمال بروز مناقشه کره شمالی ‘در هر لحظه

با افزایش تنش میان آمریکا و کره شمالی، چین هشدار داده است که “هر لحظه امکان شروع درگیری” وجود دارد

ونگ یی وزیر خارجه چین گفت هرگونه مناقشه‌ میان آن دو برنده‌ای نخواهد داشت.

او پس از آن اظهار نظر می کرد که آمریکا بیش از پیش در مورد توسعه سلاح های اتمی توسط کره شمالی ابراز نگرانی کرده و یک ناوگروه هواپیمابر را در آب های شبه جزیره کره مستقر کرده است.

چین که تنها حامی حکومت کره شمالی است می ترسد هر مناقشه ای به فروپاشی رژیم این کشور و ایجاد مشکلات مرزی منجر شود.

آقای ونگ گفت: “این احساس وجود دارد که درگیری ممکن است هر لحظه روی دهد… فکر می کنم که همه طرف ها باید در مورد اوضاع کاملا هوشیار باشند.”

“ما از همه طرف ها می خواهیم از تحریک و تهدید یکدیگر خودداری کنند، چه در حرف چه در عمل، و اجازه ندهند اوضاع به مسیری غیرقابل بازگشت و غیرقابل کنترل بیافتد.”

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه گفت که “مشکل کره شمالی… حل خواهد شد.”

او گفت: “اگر چین تصمیم بگیرد کمک کند، عالی. اگر نه، بدون آنها را مشکل را حل خواهیم کرد!”.

ارتش کره شمالی روز جمعه در واکنش گفت که هرگونه اقدام تحریک آمیز آمریکا را “بی رحمانه خنثی” خواهد شد

  ناوگروهی تحت هدایت ناو هواپیمابر کارل وینسون در شبه جزیره کره مستقر شده

در بیانیه ارتش که خبرگزاری رسمی کی سی ان ای منتشر کرد آمده است: “شدیدترین اقدام متقابل ما علیه آمریکا و نیروهای دنباله رو آن بی رحمانه خواهد بود به طوری که متجاوزین شانس بقا نخواهند داشت.”

رئیس جمهور آمریکا اخیرا تمایل خود به توسل به نیروی نظامی را آشکار کرده است. او دستور حمله موشکی به یک پایگاه هوایی سوریه در واکنش به حمله مظنون شیمیایی در آن کشور را صادر کرد، و ارتش آمریکا روز پنجشنبه از بزرگترین بمب غیرهسته ای خود برای حمله به داعش در افغانستان استفاده کرد.

واشنگتن نگران است کره شمالی به توانایی پرتاب یک سلاح اتمی به سوی خاک آمریکا دست پیدا کند.

آقای ترامپ و شی جینپینگ رئیس جمهور چین از زمان ملاقات هفته پیش در فلوریدا در تماس بوده اند و خبرگزاری رویترز به نقل از مقام های آمریکایی گزارش می دهد که آنها تحریم های شدیدتر اقتصاد علیه کره شمالی را بررسی می کنند

.

نیروهای ویژه کره شمالی در حال آموزش های نظامی

چین نگران است هر مناقشه ای به مشکل عظیم پناهندگان در مرز این کشور با کره شمالی منجر شود. به علاوه این کشور نمی خواهد حد فاصله میان چین و پایگاه های نظامی آمریکا در کره جنوبی و ژاپن حذف شود.

اما به گزارش تلویزیون مرکزی چین، دولت این کشور گفته است پروازهای بین پکن و پیونگ یانگ، پایتخت کره شمالی را از روز دوشنبه ۱۷ آوریل به حال تعلیق در می آورد. چین در ماه فوریه گذشته واردات زغال سنگ از کره شمالی را به حال تعلیق درآورد.

این اقدام، چین را به سیاست‌های سازمان ملل در مورد اعمال تحریم‌های تجاری بر کره شمالی نزدیکتر کرده است.

هدف از این تحریم‌ها، محدود کردن توانایی این کشور در سرمایه‌گذاری در زمینه برنامه‌های اتمی است.

همزمان گزارش‌ها از احتمال انجام آزمایش اتمی دیگری از سوی کره شمالی در روز شنبه حکایت دارد.

شنبه ۱۰۵ امین سالگرد تولد کیم ایل سونگ اولین رهبر کره شمالی است

+++++++++++++++++++++++++++++++.

ترامپ رسما کره شمالی را تهدید کرد

رئیس جمهور آمریکا گفت اگر چین قصد ندارد مسئله کره شمالی را حل کند ما این کار را انجام خواهیم داد. این همه چیزی است که من به شما می گویم.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در مصاحبه ای که روز یکشنبه منتشر شد هشدار داد اگر چین تمایلی به کمک برای مقابله با کره شمالی نداشته باشد، آمریکا آماده است برای مقابله با برنامه هسته ای کره شمالی به طور یکجانبه وارد عمل شود.
وی در مصاحبه با روزنامه « فایننشال تایمز » افزود: «بسیار خوب، اگر چین قصد ندارد مسئله کره شمالی را حل کند ما این کار را انجام خواهیم داد. این همه چیزی است که من به شما می گویم.»
این اظهارات ترامپ در آستانه نشست روز پنجشنبه وی با شی جینپینگ رئیس جمهور چین در فلوریدا مطرح شد.
تحلیلگران در آمریکا هشدار داده اند ظاهرا کره شمالی در حال آماده شدن برای یک آزمایش هسته ای جدید است. این کشور تاکنون پنج آزمایش هسته ای انجام داده است که دو مورد از آنها به سال گذشته مربوط می شود.
ترامپ تصریح کرد: «چین از نفوذ زیادی بر کره شمالی برخوردار است. چین اکنون باید تصمیم بگیرد آیا قصد کمک به ما را برای مقابله با کره شمالی دارد یا نه.»
نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد نیز در مصاحبه ای جداگانه گفت آمریکا از چین انتظار دارد علیه کره شمالی اقدام کند.
وی در مصاحبه خود با شبکه « ای بی سی » که روز یکشنبه منتشر شد افزود: « چین تنها کشوری است که می تواند کره شمالی را متوقف کند و آنها نیز از این موضوع آگاه هستند. ما به فشار بر چین برای اقدام علیه کره شمالی ادامه خواهیم داد.»
نشست روز پنجشنبه ترامپ و شی جینپینگ نخستین نشست رو در رو سران آمریکا و چین از زمان روی کار آمدن ترامپ خواهد بود.
ترامپ روز پنجشنبه پیش بینی کرد نشستی بسیار دشوار با شی جینپینگ خواهد داشت.
هیلی تاکید کرد نشست فلوریدا (بین ترامپ و شی جینپینگ) مهم‌ترین گفتگویی خواهد بود که ما درمورد چگونگی مقابله با برنامه هسته ای کره شمالی خواهیم داشت.
فعالیت های موشکی و هسته ای مداوم کره شمالی باعث دلسردی و ناامیدی چین نیز شده است به طوری که پکن اعلام کرده واردات زغال سنگ از کره شمالی را تا پایان امسال به حال تعلیق درآورده است.
اما هیلی گفت این اقدام کافی نیست و زغال سنگ از راه های دیگر وارد می شود.
سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد افزود آمریکا می خواهد چین با اقدامات خود ثابت کند واقعا در تلاش برای متوقف کردن آزمایش های هسته‌ای کره شمالی است و این چیزی است که رئیس جمهور آمریکا در نشست هفته آینده خود شی جینپینگ بر آن تاکید خواهد کرد.
اشتون کارتر وزیر دفاع سابق آمریکا در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما نیز گفت آمریکا همواره همه گزینه را روی میز داشته است.
کارتر نیز که این اظهارات را در مصاحبه با شبکه « ای بی سی » بیان می کرد یادآور شد آمریکا سال 1994 « طرح حمله پیشدستانه » را برای از بین بردن رئاکتور « یونگ بیون » کره شمالی تهیه کرده بود.
وی تصریح کرد: « ما چنین گزینه هایی را در نظر داشته ایم. این گزینه ها همچنان روی میز است و از دستور کار خارج نشده است.»
کارتر با این حال گفت: « حمله آمریکا به کره شمالی احتمالا منجر به تلاش این کشور برای حمله به کره جنوبی خواهد شد. این جنگ باعث تشدید خشونت ها به شکلی خواهد شد که از زمان جنگ کره شاهد آن نبوده ایم. واشنگتن باید به تحت فشار قرار دادن پکن برای مقابله با پیونگ یانگ ادامه دهد اما بعید به نظر می رسد این کار نتیجه ای داشته باشد.»
یک مقام آمریکایی: تکمیل شدن روند بررسی گزینه‌ها علیه کره شمالی
یک مقام بلندپایه آمریکا روز یکشنبه گفت دستیاران امنیت ملی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بررسی جامع گزینه های این کشور را برای مقابله با برنامه های هسته ای و موشکی کره شمالی تکمیل کرده اند.
این مقام آمریکایی که خواست نامش فاش نشود افزود این گزینه ها که روند بررسی آنها سرعت گرفته بود تا پیش از نشست این هفته ترامپ با شی جینپینگ رئیس جمهور چین تکمیل شود شامل مجموعه ای از اقدامات اقتصادی و نظامی است اما بر اعمال تحریم های جدید و افزایش فشار بر پکن برای مهار این همسایه خود (پیونگ یانگ) تکیه دارد.
وی تصریح کرد شورای امنیت ملی آمریکا به دستور ترامپ فهرستی از توصیه ها را تهیه کرده که آماده بررسی توسط رئیس جمهور است.
هنوز مشخص نیست نتیجه این بررسی ها روی میز رئیس جمهور جمهوریخواه آمریکا قرار گرفته است یا خیر. همچنین مشخص نیست چه مدت طول خواهد کشید تا ترامپ درمورد اقدام در این خصوص تصمیم گیری کند.
در حال حاضر کاخ سفید از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده است
++++++++++++++++++++++++++++++++

(تصاویر) کره شمالی آماده “اتفاق بزرگ”

روزنامه نگاران خارجی دریافته‌اند که مقامات پیونگ یانگ سرگرم اتخاذ تدابیری برای اتفاق مهمی ظرف ساعات آینده هستند

بیش از 200 روزنامه نگار خارجی به منظور پوشش خبری مراسم یکصد و پنجمین سالگرد تولد “کیم ایل سونگ”، بنیانگذار کره شمالی در روز 15 آوریل در  پیونگ یانگ حضور یافته اند. این روز به نام “روز خورشید”، بزرگترین روز ملی در کره شمالی است. در همین حال تعدادی از روزنامه نگاران خارجی دریافته اند که مقامات پیونگ یانگ سرگرم اتخاذ تدابیری برای حادثه مهمی ظرف چند ساعت آینده هستند. البته هیچ گواه و نشانی دال بر اینکه این حادثه ارتباطی با تنش های جاری در منطقه بر سر برنامه سلاح هسته ای کره شمالی دارد، در دست نیست.
شبه جزیره کره به ویژه پس از اقدام نیروی دریایی آمریکا به اجرای چند رزمایش در غرب اقیانوس آرام، شاهد تنش و ناآرامی است؛ کره شمالی هشدار داده است که در صورت مشاهده هر گونه نشانه ای از نیت تجاوزگری از سوی آمریکا، به این کشور حمله هسته ای خواهد کرد. مقامات کره شمالی به خبرنگاران خارجی در پیونگ یانگ گفته بودند که برنامه مراسم لغو شده است و آنها باید صبح روز پنج شنبه جمع شده و آماده اتفاقی مهمی و بزرگ باشند. رویترز عکس هایی از حال و هوای پیونگ یانگ در آستانه این اتفاق منتشر کرده است که در زیر می بینید.

.

Advertisements