امیدواریم مجبور به حل‌ بحران افغانستان از طریق نظامی نشویم
رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که امیدوار است مسکو مجبور نشود تا از نیروهای نظامی خود در تاجیکستان برای حل‌ بحران در افغانستان استفاده کند.

به نقل از «اسپوتنیک»، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه با اشاره به تشدید بحران در افغانستان اظهارداشت که مسکو امیدوار است مجبور نشود تا برای شکستن بن‌بست موجود در افغانستان به این کشور نیروی نظامی اعزام کند.

وی گفت: معتقد هستیم که از نیروهای نظامی از جمله نیروهای نظامی مستقر در پایگاه 201 ارتش در تاجیکستان استفاده نکنیم.

پوتین بر اهمیت به رسمیت شناخته شدن قانون اساسی افغانستان، آشتی ملی و خلع سلاح گروهای مخالف در افغانستان تاکید کرد.

رئیس جمهور روسیه همچنین در ادامه اذعان کرد که درگیری احتمالی نیروهای روسی با گروه‌های مسلح از جمله طالبان در افغانستان قابل توجیه است.

وی گفت:« ما بر اساس این واقعیت که باید به حکومت قانونی افغانستان در کنار سایر طرف‌ها که برای حل و فصل بحران افغانستان تلاش دارند، کمک کنیم، تا در نهایت ما به صلح دست یافته و افغانستان را به سمتی ببریم تا به حل‌وفصل صلح آمیز مسائل داخلی خود دست یابد».

قرار است دو روز دیگر نشست مسکو به ابتکار روسیه با حضور پاکستان، چین، افغانستان، هند و کشورهای آسیای مرکزی در رابطه با رون صلح در افغانستان برگزار شود.

مسکو همواره به حمایت از طالبان از سوی ژنرال‌های آمریکایی و برخی از مقامات افغان متهم شده است.

مقامات روسی قبل از این نیز از گسترش حضور گروه‌های تروریستی، افراد وابسته به داعش در شمال افغانستان و به ویژه ولایت بدخشان که با تاجیکستان هم مرز است ابراز نگرانی کرده بودند.

روسیه در چند سال اخیر درباره ماهیت ماموریت نظامی آمریکا در افغانستان ابراز تردید کرده و بارها خواستار پایان دادن به ابهامات حضور نظامی آمریکا در افغانستان شده است.

از سو دیگر، اخیرا آمریکا به تلاش برای گسترش تروریسم از طریق مرزهای افغانستان به کشورهای آسیای مرکزی متهم شده است.تسنیم

Advertisements