رسانه‌های خبری از ورود وزیر خارجه آمریکا به مسکو خبر دادند.

به گزارش روسیاالیوم، رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا وارد مسکو شد.

وزارت امور خارجه روسیه پیش از این اعلام کرده بود که “رکس تیلرسون” وزیر امور خارجه آمریکا در تاریخ 12-11 آوریل ( سه‌شنبه و چهارشنبه) به منظور دیدار و مذاکره با “سرگئی لاوروف” همتای روسی خود به مسکو سفر می کند.

این نخستین سفر تیلرسون به مسکو وی بعنوان وزیر امور خارجه دولت “دونالد ترامپ” به روسیه است.

وزیر خارجه آمریکا قرار است در این سفر با سرگئی لاوروف وزیر خارجه آمریکا درباره مسائل مهم در زمینه امنیت بین المللی از جمله مبارزه با تروریسم، مبارزه با داعش و دیگر گروه‌های تروریستی که بخشی از خاک سوریه را به اشغال خود درآورده اند، همچنین حل و فصل بحران سوریه، عراق، افغانستان و دیگر کشورها، درگیری بین اسرائیل و فلسطین، بحران اوکراین و ضرورت تحقق توافقنامه مینسک برای حل و فصل مناقشه در شرق این کشور بحث و تبادل نظر کند.

سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه در دیدار با همتای آمریکایی خویش همچنین بر مسئله ضرورت برطرف شدن برخی مشکلات در روابط دوجانبه، از جمله دستگیری شهروندان روسی توسط سرویسهای امنیتی آمریکا در کشورهای ثالث، نقض حقوق کودکان روسی که در آمریکا به فرزندخواندگی پذیرفته شده اند و شرایط دشوار تصنعی برای اجرای وظایف دیپلماتیک بین دو کشور، تاکید خواهد داشت.

مقامات مسکو امیدوارند که سفر رکس تیلرسون بتواند به بهبود روابط روسیه و آمریکا کمک کرده و انگیزه مثبتی برای افزایش درک متقابل شود که بدون تردید دستیابی به چنین درکی نه تنها به نفع هر دو ملت بوده، بلکه به تقویت صلح و ثبات جهانی نیز کمک خواهد کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++

دیدار پوتین با وزیر خارجه امریکا در مسکو لغو شد

پوتین در سفر روز چهارشنبه (۲۳ حمل) وزیرخارجه امریکا به روسیه، با این مقام ارشد سیاسی دیدار نخواهد کرد.
به گزارش بخش بین الملل خبرگزاری جمهور؛ دفتر ریاست جمهوری روسیه با انتشار بیانیه ای گفته است که ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا دیداری نخواهد داشت.
یکی از برنامه های از پیش تعیین شده در سفر رکس تیلرسون، دیدار وی با رییس جمهور روسیه بود.
دفتر ریاست جمهوری روسیه در مورد اینکه چرا این دیدار انجام نمی شود از پاسخ گویی صریح به این موضوع امتناع کرده است. اما حدس زده می شود که این مساله به تنش های اخیر بین دو کشور بر سر سوریه بر می گردد.
دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوری روسیه در پاسخی غیرصریح به خبرنگاران گفته است: ” این دیدار در برنامه های رییس جمهوری نبوده و ما نیز قبلا برگزاری چنین گفتگویی را اعلام نکرده بودیم”.
مطابق برنامه، آقای تیلرسون قرار است فردا به مسکو رفته و روی مسایل جاری در منطقه و جهان با مقامات روسی دیدار کند.
پیش از این؛ معمولا سفرهای وزرای خارجه امریکا به روسیه، با برنامه دیدار با پوتین همراه بود.
برای اولین بار است که رکس تیلرسون در مقام وزارت خارجه امریکا به روسیه سفر می کند.
وی پیش از این؛ در دوران مسوولیت خویش به عنوان رییس شرکت نفتی چند ملیتی “اکسون موبیل” بارها با پوتین دیدار کرده بود و در سال ۲۰۱۳، مدال افتخار روسیه را نیز از او گرفته بود.
کاخ سفید و وزارت خارجه امریکا هنوز به این مساله واکنش نشان نداده اند.
خبرگزاری جمهور _ اموربین الملل

Advertisements