پول های فامیل های شهدا به طالبان توزیع شده است

مجلس سنا خواستار بررسی جدی توزیع اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی به طالبان شد

شماری از سناتوران در مجلس سنا، می گویند که حکومت باید در مورد پرداخت اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی را به طالبان، توضیح دهد.
به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری جمهور؛ سناتوران توزیع اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی را به خانواده های طالبان، خلاف قانون، مایوس کننده و سوال بر انگیز عنوان کردند.
آنان تاکید دارند که حکومت باید این مساله را جداً بررسی کرده و به مردم افغانستان وضاحت دهد.
اسدالله عمرخیل والی قندوز روز گذشته (دوشنبه ۲۱ حمل) گفت که پول اکرامیه نیروهای امنیتی را برای ۵۰ تا ۶۰ خانواده طالبانی که در جنگ‌های قندوز کشته شده بودند، توزیع کرده است.
آقای عمرخیل افزود: “قسم می خورم از ۵۰ تا ۶۰ نفر آنان(طالبان) که کشته شده بودند، ورثه شان آمده بودند، از من پول شهیدان را گرفتند، تمام شان در همین جنگ(جنگ قندوز) مردار شده بودند؛ ما هم به ملت گفتیم که خیر است دامن دولت کلان است“.
این اظهارات والی قندوز واکنش تند اعضای مجلس سنا را بر انگیخته است.
عبدالله قرلق سناتور ولایت قندوز در مجلس سنا گفت، اظهارات والی قندوز مبنی بر این که اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی را به خانواده های کشته شدگان طالبان توزیع کرده است، باید به صورت دقیق بررسی شود.
آقای قرلق افزود: “توزیع اکرامیه شهدایی که برای آرامش وطن فدارکاری کرده اند به خانواده های طالبانی که درد و رنج را برای مردم افغانستان به بار آورده اند، هیچ گونه توجیهی ندارد”.
به گفته وی، والی قندوز بابت این اظهارات اش باید مورد بازپرسی قرار گیرد.
او همچنین گفت: از ۵۰ میلیون افغانی که برای اکرامیه نیروهای امنیتی به قندوز فرستاده شده است حدود ۱۶۵ هزار آن دوباره به مرکز برگشت کرده و به خانواده های شهدای نیروهای امنیتی توزیع نشده است.
این عضو سنا تاکید ورزید که این کار والی قندوز، مردم و به ویژه نیروهای امنیتی را بالای دولت بی باور می سازد و این مساله باید از سوی دولت جدی گرفته شود.
لیلما احمدی دیگر عضو مجلس نیز تاکید ورزید که اظهارات والی قندوز باید جدی بررسی گردد.
خانم احمدی تاکید ورزید که والی قندوز باید در این زمینه به مردم افغانستان وضاحت دهد که چرا اکرامیه شهدای نیروهای امنیتی را به قاتلان مردم افغانستان توزیع کرده است.
از سوی هم، فضل هادی مسلم یار رییس مجلس سنا، سناتوران را تا صحت و ثقم این مساله به آرامش دعوت کرد.
آقای مسلم یار به یک هیات مجلس سنا که قرار است بزودی به ولایت های شمال برود، هدایت داد که با سفر به قندوز این مساله را از نزدیک و با دقت بررسی کند.
قندوز از ولایت های است که طالبان به صورت گسترده در آن فعالیت دارند و در دوسال گذشته دو بار به دست این گروه سقوط کرده است.
دولت برای خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی ۱۰۰ هزار افغانی اکرامیه پرداخت می کند؛ دسترسی خانواده‌های شهدا به این پول ساده نیست و آنان مجبور اند مراحل زیاد اداری را طی کنند.
شماری از خانواده‌های شهدای نیروهای امنیتی در قندوز نیز نسبت به توزیع اکرامیه شهدا به طالبان واکنش نشان داده و از این کار والی قندوز ابراز نگرانی کرده اند

++++++++++++++++++++++++++++++

نماینده‌گان: والی کندز باید برکنار شود و زیر پیگرد قرار بگیرد

والی کندز در یکی از دیدارهایش با بزرگان این ولایت گفت که به پنجاه تا شصت خانواده بازمانده آن طالبان که کندز را سقوط دادند و در نبرد با نیروهای دولتی کشته شدند زیر نام خانواده شهید پول داده است

برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان می‌خواهند که  اسدالله عمرخیل والی کندز از کارش تبدیل شود و زیر پیگرد قانونی قرار گیرد.

والی کندز در یکی از دیدارهایش با بزرگان این ولایت گفت که به پنجاه تا شصت خانواده بازمانده آن طالبان که کندز را سقوط دادند و در نبرد با نیروهای دولتی کشته شدند زیر نام خانواده شهید پول داده است.

برخی از اعضای مجلس نماینده‌گان پرداخت پول را به بازمانده‌گان طالبان خیانت به نیروهای دولتی می‌دانند.

غلام فاروق مجروح، عضو مجلس نماینده‌گان، گفت: «از رییس جمهور می‌خواهم که هر چه زودتر ضمن این‌که این والی را تبدیل بکند او را به پنجه قانون بسپارد و به عنوان یک شخصی که حامی و مددگار دشمن است او را محاکمه بکند.»

فاطمه عزیز، مجلس نماینده‌گان، گفت: «اگر پول نیروهای امنیتی ما وقتی شهید می‌شوند خانواده‌های شان در حالت بدی بسر می‌برند به مخالفان داده می‌شود، این برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.»

درهمین حال اداره مستقل ارگان‌های محلی پرداخت پول را  از سوی والی کندز  به  بازمانده‌گان طالبان به بررسی گرفته است و به گفته سخنگوی این اداره، والی کندز هیچ گونه صلاحیتی در توزیع سلیقه‌یی پول  ندارد.

منیره یوسف زاده، سخنگوی اداره مستقل ارگان‌های محلی، گفت: «بحث این که بگویم که این پول به طالبان داده شده است بحث این است که حق یک شهروند نباید به شهروند دیگری داده شود.»

با این هم سخنگوی والی کندز در این باره چنین می‌گوید.

سید محمود دانش، سخنگوی والی کندز، گفت: «هدف از صحبت‌های والی صاحب که در آن کلپ نشر شده بود آن حادثه بوز قندهاری بود که در آن به تعداد ۳۳ نفر هم وطنان ما شهید شدند و آن‌ها به گونه‌یی از اقاربان کسانی بودند که به ضد نظام جنگ می‌کردند و کشته شده بودند.»

در بیش از یک دهه پسین کندز نخستین ولایتی است که در حکومت وحدت ملی دو بار به دست طالبان سقوط کرد.

پس از نخستین سقوط این ولایت رییس جمهور غنی به کندز رفت و وعده سپرد که در شش ماه کندز از وجود هراس افگنان پاک سازی خواهد شد و این ولایت را از رهگذر حکومت‌داری خوب، یک ولایت نمونه به ولایت‌های دیگر خواهد ساخت وبرای عملی ساختن این وعده‌ها اسدالله عمرخیل را والی گماشت، اما این وعده‌های رییس جمهور با گذشت نزدیک به دو سال بر آورده نشده‌اند.

.

Advertisements