شماری از اعضای شورای ولایتی جوزجان و نماینده‌گان مردم در مجلس از گسترش فعالیت
گروه تروریستی داعش در جوزجان ابراز نگرانی می‌کنند.
ستار درزابی، نمایندۀ مردم جوزجان دیروز در نشست عمومی مجلس گفت: در ولسوالی‌های درزاب و خوش‌تیپه داعش فعالیت می‌کند. پسر طاهر یولداش در این مناطق سرگرم هسته‌گذاری و سربازگیری است

.
آقای درزابی می‌گوید که بی‌عدالتی و اختلافات در کشور سبب شده که اکنون در ۸۰ نقطه در شمال صغیر و کبیر را برای تربیت انتحاری جمع‌آوری کنند.
حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی بدخشان می‌گوید که گروه تروریستی داعش از شش ماه به این طرف در ولسوالی‌های «درزاب» و «خوش‌تیپه» فعالیت دارند.
بانو صدف می‌گوید که این موضوع را بارها به حکومت مرکزی در میان گذاشته‌ایم؛ تا جلو فعالیت این گروه تروریستی گرفته شود، اما متأسفانه دولت در این زمینه بی اعتنایی کرده است.
او با بیان اینکه قرار بود در ماه حوت عملیات انجام شود، اما تاکنون عملیات انجام نشده است، گفت: عدم راه‌اندازی عملیات باعث شده تا داعش در این ولایت روحیه بگیرند و فعالیت‌شان در حال افزایش است.
این عضو شورای ولایتی تاکید کرد که گروه داعش برعکس نیروهای امنیتی محلی با سلاح سنگین مجهز اند؛ از همین رو نیروهای امنیتی در جوزجان توان مقابله با این گروه را
ندارند. ماندگار

+++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

معاون اول مجلس سنا

:
امریکا اراده قوی و صداقت کامل برای مبارزه با تروریزم ندارد/انتقال تروریستان به شمال به منظور ناامن‌کردن آسیای میانه است

معاون اول مجلس نمایندگان می‌گوید که تجربه پانزده ساله از حضور جامعه جهانی به رهبری ايالات متحده امريكا در افغانستان و منطقه نشان ميدهد كه صداقت كامل و اراده قوی برای مبارزه با تروريزيم وجود نداشته و ندارد.

به‌گزارش خبرگزاری آوا، محمدعلم ایزدیار، معاون اول مجلس سنا در نشست علنی امروز گفت: خاستگاه و پايگاه تروريستان هدف قرار نگرفته و حاميان آنها در راس پاكستان به جای فشار و تنبیه، مورد تشويق و حمايت قرار گرفتند.

به گفته او، اين امر موجب شده تا تروريست ها نه تنها سركوب و نابود نشوند، بلكه فعاليت آنها توسعه و انكشاف يابد.

معاون مجلس سنا که گزارش هیات مجلس سنا در کنفرانس پارلمانی پیرامون «مبارزه با تروریزم بین المللی» در مسکو را ارایه می‌کرد، از تغییر جغرافیای جنگ در کشور به هدف ناامن کردن آسیای میانه سخن گفت.

آقای ایزدیار افزود: حمايت مستقيم و غيرمستقيم از انتقال هراس افگنان طالب و داعشی به شمال و شمال شرق افغانستان به منظور ناامن و بی ثبات ساختن اين مناطق و نفوذ در كشورهای آسيای ميانه و حوزه قفقاز و ايجاد درد سر به كشورهای منطقه از جمله فدراتيف روسيه بوده و جز برنامه هایی است كه می خواهند افغانستان را به سوريه دوم تبديل کنند.

کنفرانس «مبارزه با تروریزم بین المللی» در شهر سینت پترزبورگ روسیه از سوی مجمع بین الپارلمانی اتحادیه کشورهای مستقل مشترک المنافع و سازمان امنیت اروپا از پنجم الی هشتم حمل سال روان برگزار شد.

در این کنفرانس، هیات پارلمانی افغانستان، روسا، معاونین و اعضای پارلمان‌های کشورهای مستقل مشترک المنافع، نمایندگان پارلمان اتحادیه اروپا، پارلمان حوزه مدیترانه، روسا و نمایندگان سازمان های بین المللی و یک تعداد مقامات دیگر اشتراک داشتند.

رئیس هیات مجلس سنای افغانستان در این کنفرانس با ایراد بیانیه ای تروریزم را یک مشکل جدی برای جامعه انسانی و مدنیت بشری دانسته افزوده است که تروریزم مرز نداشته محدود و منحصر به یک کشور، یک قوم، یک ملت، یک دین و یک مذهب خاص نبوده، بلکه تروریزم از همه قربانی می گیرد.

در این بیانیه آمده است: اگر امروز تروریزم در برخی کشورهای اسلامی و بخشی از جامعۀ مسلمانان، از افغانستان و پاکستان تا عراق، سوریه، لیبیا، سومالیا و نایجریا حضور دارد و یا این تروریستان بیشتر به گروه های افراطی و تکفیرگرای اسلامی تعلق می گیرند، اما قربانیان اصلی و بیشترین قربانی افکار و رفتار آنها، مسلمانان هستند؛ پس تروریستانی که قبل از همه مسلمانان را نشانه می گیرند و هر روز در سرزمین های اسلامی خون مسلمانان را می ریزانند، از اسلام و جامعۀ یک و نیم میلیارد مسلمانان جهان نمایندگی نمی کنند.

در ادامه بیان شده است: تروریزم یک اندیشۀ غیر مدنی، خشونتگرا و خون ریز است. دهشت افگنان با کُشتار انسان ها، حق حیات، ابتدایی ترین حق را از انسان ها می گیرند. تروریستان انواع حقوق بین المللی را نقض می کنند و هدفی جز ایجاد ترس و تخریب مدنیت و بنیان های مدنی جامعۀ انسانی ندارند. هراس افگنان ثبات کشورها، حاکمیت ارضی، امنیت ملی و امنیت منطقه ای و بین المللی را تهدید می کنند، دولت های مشروع را بی ثبات می سازند و مانع توسعۀ پایدار در تمام عرصه های حیات جوامع و ملت ها می شوند

++++++++++++++++++++++++++++.

والی بلخ عملیاتی را برضد گروه طالبان راه اندازی کرده است

عطا محمد نور، والی بلخ ماموریت نظامی را در پی حمله‌های گروه طالبان در منطقه‌هایی از کوه البرز ولسوالی چمتال،  برضد این گروه راه اندازی کرده است.

در این ماموریت نظامی تا اکنون چند قریه از وجود جنگجویان گروه طالبان پاکسازی شده است.

پس از پیوستن بیش از ۲۰۰ تن از جنگجویان گروه طالبان به روند صلح در ولسوالی چمتال بلخ، شماری دیگر از افراد این گروه به هدف “انتقام گیری” در برابر نیروهای امنیتی و افرادی که مصالحه کرده بودند، حمله‌‎های گروهی را آغاز کردند.

منیر احمد فرهاد، سخنگوی والی بلخ به تلویزیون ۱ گفت که این ماموریت در حال پیشروی است و تا آخرین نقطه‌ی ولایت بلخ ادامه پیدا می‌کند.

شمار تلفات گروه طالبان هنوز روشن نیست، اما نه کشته و چهار زخمی از نیروهای خیزش مردمی به شفاخانه منتقل شده‌اند. این افراد پس از آن کشته و زخمی شدند که موترشان با ماین کنار جاده برخورد کرد.

گفته می‌شود که جنگجویان گروه طالبان از ولایت‌های بلخ، جوزجان، سرپل و فاریاب گردهم آمده‌اند و در برابر خان محمد چریک، فرمانده پیشین گروه طالبان که با حکومت مصالحه کرده است و نیروهای امنیتی کشور می‌جنگند.

بلخ در شمال افغانستان موقعیت دارد که از نگاه وجود جنگجویان گروه طالبان و تحرک‌های این گروه، خبر ساز نبوده است.

++++++++++++++++++++++++++++++

ولسوالی درزاب ولایت جوزجان در حال سقوط به دست گروه تروریستی داعش

یک عضو شورای ولایتی جوزجان با ابراز اینکه ۸۰ درصد ولسوالی درزاب به دست گروه تروریستی داعش قرار دارد، گفت: اگر حکومت مرکزی دست به کار نشود، مناطق بیشتری به دست داعش خواهد افتاد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری صدای افغان (آوا) محمد رضا غفوری سخنگوی مقام ولایت جوزجان در مصاحبه با خبرنگار آوا گفت: تا اکنون ۱۵۰ عضو داعش در ولایت جوزجان در ولسوالی های درزاب و خوشتیپه فعالیت دارند که از آن جمله ۵۶ نفر آن تبعه کشورهای خارجی نظیر پاکستان، قرقزستان، ازبکستان و دیگر کشورها می باشند.

غفوری با ابراز اینکه عملیات ها برای نابودی این گروه جریان دارد، گفت: “در درگیری دیشب که تا امروز صبح ادامه داشت چهار عضو داعش از جمله ملا غضنفر، سرکرده این گروه که از ولایت سرپل به کمک آنها آمده بود، کشته شده و ۵ نفر دیگر آنها زخمی گردیده است.

وی درباره چگونگی حضور این گروه در ولایت جوزجان تصریح کرد: فعالیت این گروه از اواخر سال ۱۳۹۴ شروع شده و رهبری این گروه را قاری حکمت که قبلا در گروه طالبان فعالیت میکرد و فعلا با تغییر پرچم خود به گروه داعش پیوسته، به عهده دارد.

سخنگوی مقام ولایت جوزجان

سخنگوی والی جوزجان با ابراز اینکه این گروه با اسلحه سبک و سنگین مجهز می باشند، بیان داشت: هدف این گروه اذیت نمودن و وحشت انداختن بین مردم بوده، که آنها با دزدی، آدم کشی، غارت کردن مال مردم، اهداف شان را به پیش میبرند.

غفوری با بیان اینکه ما نیروی کافی برای سرکوب آنها داریم، بیان نمود: “عنقریب عملیات تصفیه ای بهاری را با نیروهای مشترک امنیتی در این ولایت آغاز می نماییم و برای آغاز این عملیات نیاز به چرخ بالهای هوایی داریم. پیشنهادهای مشخص در این باره نوشته شده و به شورای امنیت ملی و وزرات دفاع فرستادیم و بعد از تاییدی آنها عملیات تصفیوی ما آغاز می گردد”.

وی در مورد بیجا شده های این ولسوالی ها گفت: در سال

پیکان دلیل نا امنی های اخیر در ولایات شمال به خصوص جوزجان و فاریاب را عدم حضور جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در این ولایات دانسته، می گوید: جنرال دوستم چهره ملی و رهبر برای ترک تبارهای افغانستان بوده و جایگاهی خاص خود را در آن قوم دارد و عدم حضور این مرد، بالای امنیت این سمت، بی تاثیر نیست.
 

جاری کسی از این ولایت به خاطر جنگ بی جا نشده است اما درسال قبل حدود ۱۵۰ فامیل بی جا شده بودند.

در همین حال حلیمه صدف، عضو شورای ولایتی این ولایت، حکومت را به کم کاری در راستای مبارزه با این گروه محکوم نموده، می گوید: از زمانیکه داعش در این ولایت فعالیت نموده است، موضوع را، بارها با حکومت مرکزی در میان گذاشته‌ایم تا جلو فعالیت این گروه تروریستی گرفته شود، اما متاسفانه دولت در این زمینه بی اعتنایی کرده است.

خانم صدف با گفتن اینکه تا همین حالا جنگ در ولسوالی درزاب جریان دارد، گفت: تا به حال ۱۲ هزار نفر خانه های خود را ترک کرده و به کوه ها و ولسوالی های هم جوار، پناهنده شده اند.

حلیمه صدف کریمی عضو شورای ولایتی جوزجان

وی ادامه داد: “تا به حال از نیروهای امنیتی پنج نفر شهید و ۹ نفر دیگر زخمی شدند که تا هنوز به خاطر جریان داشتن جنگ، زخمی ها را به شفاخانه انتقال نداده ایم”.

این عضو شورای ولایتی با ابراز اینکه ۸۰ درصد ولسوالی درزاب به دست گروه داعش قرار دارد، گفت: اگر حکومت مرکزی دست به کار نشود، مناطق بیشتری به دست داعش خواهد افتاد.

با این حال داکتر نجیب پیکان کارشناس امور سیاسی در بلخ، حضور داعش در ولایت جوزجان را خطری جدی به دیگر ولایت های همجوار آن دانسته و به این باور است که حضور این گروه نه تنها تهدید بالای ساکنان خود جوزجان، بل تهدیدی جدی بالای تمام ولایات، حتی کابل مرکز کشور نیز می باشد.

داکتر پیکان جنگ در افغانستان را یک جنگ پلان شده خواند و گفت: “جنگ در افغانستان به خاطر قدرت نمایی دو امپراطوری بزرگ غرب و شرق، به شکل پلان شده، از جنوب به شرق، از شرق به غرب از غرب به شمال کشور رهبری می شود”.

وی درباره حضور داعش در حوزه غرب و جنوب گفت: داعش نه تنها فعلا در مناطق جنوب و غرب از بین نرفته است بلکه در یک حالتی خاموشی به سر می برند و منتظر فرصت هستند و با دریافت فرصت دوباره، به فعالیت های شان ادامه خواهند داد.

پیکان نا امنی های شمال را ریشه در اختلافات درون حکومتی دانسته، می گوید: اختلافات که در ساختار حکومت وحدت ملی بین مقامات ارشد کشور به وجود آمده است، زمینه را برای سرباز گیری دشمن، در این مناطق فراهم کرده است.

داکتر پیکان دلیل رد کردن داعش توسط مقامات جوزجان را با گفتن اینکه افراد داعش در جوزجان، افراد سابق طالبان هستند، گفت: به این دلیل مقامات جوزجان حضور داعش را در آن ولایت رد می کنند چون تعریف مشخص از داعشی امروزی ندارند؛ زیرا داعش امروزی، برخواسته از طالبان دیروز آن ولایت می باشند.

پیکان دلیل نا امنی های اخیر در ولایات شمال به خصوص جوزجان و فاریاب را عدم حضور جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در این ولایات دانسته، می گوید: جنرال دوستم چهره ملی و رهبر برای ترک تبارهای افغانستان بوده و جایگاهی خاص خود را در آن قوم دارد و عدم حضور این مرد، بالای امنیت این سمت، بی تاثیر نیست.

وی در ادامه بیان کرد: زمانیکه جنرال دوستم قبلا به خط نبرد می رفت، نتایج خوبی به دست می آورد. اما خاموشی جنرال دوستم و حبس خانگی او، ناامنی ها را در این سمت بیشتر نموده و زمینه را برای فعالیت داعش و طالب مساعد کرده است.

داکتر پیکان حضور داعش در جوزجان را نه تنها تهدید بالای ساکنان خودی جوزجان، بلکه تهدید جدی بالای تمام ولایات، حتی کابل، مرکز کشور میداند.

Advertisements