به گزارش سایت همایون بنقل از العربیه، مرکز فرماندهی عملیات مشترک در سوریه که روسیه و ایران و گروه‌های شبه‌نظامی حامی بشار اسد رئیس نظام سوریه در آن حضور دارند، در بیانیه مشترکی اعلام کرد از این پس به هر «تجاوزی» پاسخ خواهد داده خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این بیانیه، یکشنبه 9 آوریل در واکنش به موشک باران پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص سوریه توسط آمریکا صادر شده است.

در بیانیه مرکز فرماندهی عمالیات مشترک آمده است: «حمله آمریکا به پایگاه هوایی در سوریه، همه خطوط قرمز را نقض کرد».

در این بیانیه تاکید شده است: «از این پس به هر تجاوز پاسخ داده خواهد شد و میزان حمایت از اسد افزایش خواهد یافت».

بامداد جمعه 7 آوریل، پایگاه هوایی الشعیرات، هدف 59 موشکی قرار گرفت که از دو ناوشکن آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه شلیک شد.

این واکنش در اقدام به حمله شیمیایی صورت گرفت که سه‌شنبه 4 آوریل، شهرک خان‌شیخون در استان ادلب را هدف قرار داد و در نتیجه آن، حدود 100 غیر نظامی کشته و 400 تن دیگر مصدوم شدند.

کشورهای غربی، ترکیه و برخی کشورهای عربی، نظام بشار اسد را عامل این حمله شیمیایی می‌دانند. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در بیانیه‌ای اعلام کرد که اطمینان یافته حمله توسط جنگنده بمب‌افکن‌های ارتش نظام سوریه صورت گرفته است. »

این در حالیست که سوریه ادعا دارد که بر اثر بمبارد ذخایر مخالفان تروریست، این حادثه به وقوع پیوسته است. زیرا سوریه خود نمی‌خواهدکه بهانه ی را به دست جنگجویان جهانی دهد ‌