حمله به سوریه؛ آغاز چرخش در سیاست خارجی ترامپ؟

چهار سال پیش بعد از حمله شیمیایی مرگبار دولت سوریه به مردم این کشور، دونالد ترامپ هشدار داد که آمریکا باید از حمله نظامی و انتقام جویانه خودداری کند.

او در توییترش نوشت: “الان وقت آن است که اوباما بر کشور خودمان تمرکز کند. بر اشتغال، خدمات درمانی و همه مشکلات دیگری که داریم. سوریه را فراموش کنید و عزت را به آمریکا برگردانید.”

دو سال پیش آقای ترامپ با تاکید بر روی همین نکته توانست کارزار انتخاباتی موفقی بسازد. او از سیاست خارجی مداخله‌گرایانه دموکرات‌ها و بعضی از همقطاران جمهوری‌خواهش انتقاد می‌کرد.

همین یک هفته پیش هم رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، ظاهرا همین نگاه را دنبال می‌کرد. او درخواست‌های برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه از قدرت را بی‌اهمیت جلوه داد و گفت که نقش آقای اسد را “مردم سوریه تعیین خواهند کرد”.

پنجشنبه شب، دو روز بعد از حمله شیمیایی در ادلب، دونالد ترامپ که حالا خود رئیس جمهور آمریکاست، دستور داد موشک‌های آمریکا پایگاه هوایی دولت سوریه را هدف بگیرند

.

این اقدام چرخشی عمده در سیاست‌های پیشین آقای ترامپ است و انتظارها از عملکردش در سیاست خارجی را هم تغییر داده است.

آقای ترامپ در سخنانش بعد از حمله موشکی به سوریه گفت این اقدامی “حیاتی برای حفظ امنیت ملی آمریکا و جلوگیری از انتشار و استفاده سلاح‌های شیمیایی مرگبار بوده است”.

او حتی از “دولت‌های متمدن” خواست تا به “خونریزی و کشتار” در جنگ داخلی سوریه پایان دهند و تاکید کرد که “صلح و آرامش” پیروز می‌شود.

مردی که گفته می‌شد “نو-انزواطلب” است، فقط چند ماه بعد از آغاز ریاست جمهوری‌اش، نیروی نظامی آمریکا را به خارج از مرزها می‌برد تا هنجارهای بین‌المللی را اعمال و تخطی‌کنندگان از حقوق بشر را مجازات کند

نعطاف‌پذیری یا تناقض‌گویی؟

چه چیزی تغییر کرده؟ به نظر می‌رسد تصاویر دلخراش اجساد و سوری‌هایی که جان می‌دهند – و در میانشان به گفته آقای ترامپ “کودکان زیبا” هم هستند – تاثیر عمیقی بر رئیس جمهوری آمریکا گذاشته است.

به استثنای چند مورد قابل توجه، اغلب سیاستمداران آمریکا، چه چپ‌گرا و چه راست‌گرا، از این حمله استقبال کرده‌اند. با این حال در روزهای آینده سوال‌هایی جدی مطرح خواهد شد.

اگر سیاست خارجی رئیس جمهور می‌تواند در عرض فقط چند روز این قدر تغییر کند، آیا متحدان و دشمنانش این اقدام را به نشانه انعطاف‌پذیری تعبیر می کنند یا تناقض‌گویی؟

حمله موشکی اقدام نظامی کم‌خطری است و تاثیر کمی هم دارد. یک مقام کاخ سفید این حمله را “تیر هشداری” برای حکومت اسد خوانده است.

اگر رئیس جمهور سوریه به استفاده از سلاح‌های شیمیایی ادامه دهد یا حملاتی انجام دهد که تلفات زیادی در میان مردم سوریه داشته باشد، آیا آمریکا مداخله نظامی اش را افزایش می‌دهد یا عقب‌ می‌نشیند و خطر ضعیف دیده شدن را به جان می‌خرد؟

زمانی که باراک اوباما به استفاده از زور در برابر دولت سوریه فکر می‌کرد، تصمیم گرفت که با تایید کنگره وارد عمل شود. آیا دونالد ترامپ – اگر تصمیم به مداخله بیشتر بگیرد – به دنبال تایید قانون‌گذاران خواهد بود؟ یعنی تایید گرفتن از کسانی که از هر دو جناح، تمایل نداشتند به باراک اوباما چنین اجازه ای بدهند.

پنجشنبه شب اولین چالش عمده آقای ترامپ در سیاست خارجی رقم خورد و به نظر می رسد که این چالش به شدت بر نگاهش، تاثیرگذاری‌اش و اقداماتش اثر گذاشته است. نامزدی که همیشه درباره در اولویت بودن آمریکا صحبت می‌کرد سخنرانی کوتاه پنجشنبه شبش را با گفتن این جمله که خدا نه فقط آمریکا بلکه “تمام جهان” را حفظ کند به پایان برد.

شاید این حمله و تغییر رفتار آقای ترامپ دیگر هیچ وقت تکرار نشود. شاید هم یک جهانگرای دور از انتظار متولد شده باشد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط.

.

از داشتن بم اتمی عراق تا حمله شیمیایی حکومت سوریه!!!

ترامپ در واکنش به حمله شیمیایی در سوریه: ‘باید اتفاقی بیفتد

در پی اظهارات شدیدالحن دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه، گمانه زنی‌ها درباره اقدام نظامی احتمالی علیه حکومت بشار اسد بالا گرفته است.

آقای ترامپ پنجشنبه (ششم آوریل) حمله شیمیایی در شهر خان شیخون استان ادلب را که به مرگ ۸۶ نفر از جمله کودکان منجر شد را هولناک خواند و آن را مایه رسوایی بشریت توصیف کرد. او سپس گفت: “باید اتفاقی بیفتد.”

دونالد ترامپ انگشت اتهام را به طرف بشار اسد گرفت که گفت که رئیس جمهوری سوریه – که از طرف روسیه و ایران حمایت می شود – مرتکب یک جنایت فاحش شده است.

هم زمان، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری خواهان آغاز یک روند سیاسی شد که به کناره گیری بشار اسد منجر شود.

او گفت که نقش بشار اسد در آینده مبهم است و با اقداماتی که انجام داده است به نظر می رسد که در حکومت آینده نباید “هیچ نقشی” داشته باشد.

هم زمان، رسانه‌های آمریکا گزارش داده اند که وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) به زودی گزینه‌های نظامی متعددی را به آقای ترامپ ارائه خواهد کرد.

گزارش ها حاکیست که دولت ترامپ درباره اقدام نظامی احتمالی با اعضای جمهوریخواه کنگره رایزنی کرده است. این منابع می‌گویند به نظر نمی‌رسد اقدام نظامی احتمالی، قریب‌الوقوع باشد

روز سه‌شنبه گزارش شد که در حمله شیمیایی در شهر خان شیخون، از مناطق تحت تسلط شورشیان مخالف حکومت سوریه در استان ادلب، بیش از ۸۶ نفر کشته شدند که دست کم ۲۷ نفر از قربانیان کودک بودند.

مخالفان دولت سوریه و کشورهای غربی بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی می‌دانند، اما دولت سوریه نقش در این حمله را رد می‌کند.

روسیه می‌گوید به دنبال حمله هوایی نیروهای سوریه انبار تسلیحات شیمیایی شورشیان آسیب دیده و گازهای شیمیایی متصاعد شده‌اند.

به دنبال حمله شیمیایی دونالد ترامپ گفت که نظرش نسبت به بحران سوریه و بشار اسد عوض شده است. مقام‌های ارشد آمریکایی چند روز پیش گفته بودند که برکناری بشار اسد دیگر حزو اولویت‌های آنها در سوریه نیست.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته است که در صورت مداخله نظامی آمریکا علیه بشار اسد از آن حمایت می‌کند. آقای اردوغان گفته است که “هر اقدام لازمی” را در این زمینه انجام خواهد داد.

ولید معلم، وزیر امور خارجه سوریه، گفته است که دولت این کشور برای همکاری با بازرسان سازمان ملل “شرایطی” دارد و این تحقیقات نباید “سیاسی” باشند. آقای معلم گفت تجربه‌های قبلی سوریه با بازرسان بین‌المللی “امیدوارکننده” نبوده است.

سال گذشته سازمان ملل و سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی اعلام کردند که دولت سوریه بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵، سه بار از گاز کلر استفاده کرده بود.

شورای امنیت سازمان ملل روز چهارشنبه جلسه‌ای برای بررسی حمله شیمیایی برگزار کرد اما این جلسه به نتیجه‌ای نرسید

+++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

حمله موشکی ناوهای آمریکایی به پایگاه هوایی سوریه

 

dnd,آمریکا می گوید که در واکنش به حمله شیمیایی اخیر در سوریه یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را بمباران کرده است. در این حمله از موشک های کروز توماهاک استفاده شده است.

پنتاگون می گوید دو ناو آمریکایی از شرق دریای مدیترانه یک پایگاه هوایی در غرب سوریه را هدف ۵۹ فروند موشک کروز قرار داده است.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که پایگاه شعیرات، واقع در استان حمص، را بمباران کرده که آمریکا می گوید حمله شیمیایی در استان ادلب از آن پایگاه انجام شده بود.

این اولین بار است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، دستور اقدام مستقیم نظامی علیه نیروهای وفادار به بشار اسد رئیس جمهور سوریه را صادر می کند.

رئیس جمهوری آمریکا که برای دیدار با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به فلوریدا سفر کرده است، خبر اقدام نظامی را به مردم آمریکا اعلام کرد.

آقای ترامپ بشار اسد را دیکتاتور خواند و او را متهم کرد که در واقعه اخیر با گاز اعصاب مردم بیگناه از جمله “کودکان زیبا” را بی رحمانه به قتل رسانده است.

دونالد ترامپ گفت: “بر سر این که سوریه از تسلیحات شیمیایی ممنوعه استفاده کرده است هیچ بحثی نیست

دولت سوریه دست زدن به آن حمله شیمیایی را یک اتهام بی اساس می داند.

تلویزیون دولتی سوریه اعلام کرده است که “آمریکای تجاوزکار” اهدافی نظامی ای را در سوریه هدف قرار داده است

هنوز از تعداد کشته ها یا زخمی های احتمالی این حمله خبری منتشر نشده است.

پنتاگون تایید کرده است که پیش از حمله، روسیه را از عملیات قریب الوقوع مطلع کرده بود تا به هواپیماها یا پرسنل روس در سوریه آسیبی وارد نشود.

ناظران می گویند فرماندهی مرکزی آمریکا که در منطقه خاورمیانه حضور نظامی دارد از سال ها قبل طرح هایی را برای حمله به دولت سوریه آماده کرده بود تا در صورت تصمیم کاخ سفید امکان اجرای فوری آن وجود داشته باشد.

سناتورهای جمهوریخواه جان مک کین و لیندزی گراهام که معمولا از ترامپ انتقاد می کند با صدور بیانیه ای از این اقدام وی حمایت کرده اند.

آنها گفتند: «برخلاف دولت قبلی (اوباما)، پرزیدنت ترامپ با یک لحظه سرنوشت ساز در مورد سوریه که مواجه شد دست به اقدام زد. او شایستگی آن را دارد که برای این کار مورد حمایت مردم آمریکا قرار بگیرد.”

در پی اظهارات شدیدالحن دونالد ترامپ درباره حمله شیمیایی اخیر در سوریه، گمانه زنی‌ها درباره اقدام نظامی احتمالی علیه حکومت بشار اسد بالا گرفته بود.

آقای ترامپ پنجشنبه (ششم آوریل) حمله شیمیایی در شهر خان شیخون استان ادلب را که به مرگ ۸۶ نفر از جمله کودکان منجر شد را هولناک خواند و آن را مایه رسوایی بشریت توصیف کرد. او سپس گفت: “باید اتفاقی بیفتد.”

دونالد ترامپ انگشت اتهام را به طرف بشار اسد گرفت که گفت که رئیس جمهوری سوریه – که از طرف روسیه و ایران حمایت می شود – مرتکب یک جنایت فاحش شده است.

مخالفان دولت سوریه و کشورهای غربی بشار اسد را مسئول حمله شیمیایی می‌دانند، اما دولت سوریه نقش در این حمله را رد می‌کند.

روسیه می‌گوید به دنبال حمله هوایی نیروهای سوریه انبار تسلیحات شیمیایی شورشیان آسیب دیده و گازهای شیمیایی متصاعد شده‌اند.

به دنبال حمله شیمیایی دونالد ترامپ گفت که نظرش نسبت به بحران سوریه و بشار اسد عوض شده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا روز پنجشنبه در یک کنفرانس خبری خواهان آغاز یک روند سیاسی شد که به کناره گیری بشار اسد منجر شود

++++++++++++++++++++++++++++++

مقام های نظامی آمریکا بامداد جمعه از حمله موشکی گسترده به برخی اهداف و پایگاههای سوریه خبردادند
.
به گزارش سایت همایون بنقل از فرارو، ارتش ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در پاسخ به حمله شیمیایی ادعایی در “خان شیخون” با ۵۹ موشک “تام هاوک”به پایگاه هوایی الشعیرات سوریه حمله کرده است. منابع خبری مختلف اما تعداد موشک‌های شلیک‌شده به پایگاه هوایی الشعیرات در استان حمص را بین ۵۰ تا ۷۰ عدد ذکر کرده‌اند. دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا دستور این حمله را صادر کرده است.
رئیس جمهور امریکا ساعتی قبل در همین رابطه در فلوریدا به خبرنگاران گفت:”امشب، دستور حملۀ هوایی هدفمند را به پایگاه هوایی در سوریه، جایی که حملۀ شیمیایی آغاز شد، صادر کردم.”
وی مدعی شد: “حمله امریکا به سوریه در راستای مصلحت امنیت آمریکا است.”
در همین حال شبکه تلویزیونی بی بی سی نیز در خبری فوری اعلام کرد حملات غافلگیرانه موشکی از سوی امریکا در نزدیکی “حمص” صورت گرفته است. گفته می شود که این پایگاه هوایی همان پایگاه هوایی است که حمله شیمیایی ادعایی از آنجا صورت گرفته است.
منابع غربی گزارش کردند که حمله از روی دو ناو جنگی “یواس‌اس راس” و “یوا‌س‌اس پورتر” انجام شده که ساعتی پیش، خبر آماده‌باش آنها در شرق مدیترانه منتشر شده بود.
آمریکایی‌ها مدعی‌اند که جنگنده‌های ارتش سوریه با به پرواز در آمدن از پایگاه هوایی الشعیرات به”خان شیخون” حمله کرده‌اند و این حمله موشکی در تلافی حمله شیمیایی به خان شیخون انجام شده است اما دمشق این ادعا را رد کرده و گفته است هرگز از سلاح‌های شیمیایی استفاده نکرده و نخواهد کرد.
شبکۀ تلویزیونی سوریه به نقل از یکی از منابع نظامی این کشور اعلام کرد حملۀ موشکی امریکا به پایگاه هوایی سوریه خساراتی درپی داشته است.
همچنین به گزارش سی ان ان در زمان این حمله موشکی نیروهای روسی در پایگاه نظامی الشعیرات حضور داشتند. با این حال منابع نظامی امریکا ادعا کرده اند پیش از آغاز این حمله مسکو از اجرای آن با خبر شده است.
سی ان ان بعد از ظهر روز گذشته به نقل یک منبع آگاه گزارش داده بود ترامپ در حال بررسی گزینه دخالت نظامی امریکا در سوریه است.
در همین حال رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا روز پنجشنبه اعلام کرد واشنگتن در حال بررسی گزینه های دیپلماتیک به منظور وادار کردن اسد به کناره گیری از قدرت است.
حمله موشکی آمریکا به سوریه در حالی اتفاق افتاد که جلسه روز پنجشنبه شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی حادثه شیمیایی خان شیخون ساعتی پیش بدون رای گیری درباره پیش نویس قطعنامه های پیشنهادی پایان یافته بود
+++++++++++++++++++++++++++++++

بیانیه پنتاگون درمورد حمله آمریکا به سوریه

پنتاگون اعلام کرد که 59 موشک از نوع توماهاک فرودگاه نظامی در جنوب شرق شهر حمص را هدف قرار داد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روسیا الیوم، پنتاگون اعلام کرد که 59 موشک از نوع توماهاک از سوی دو ناوشکن وابسته به نیروی دریایی آمریکا به فرودگاه نظامی الشعیرات (طیاس) در جنوب شرق شهر حمص در مرکز سوریه شلیک شد.
جف دیویس، سخنگوی پنتاگون گفت از جمله اهدافی که توسط موشک‌ها هدف قرار گرفته شدند هواپیماها و سامانه‌های پدافند هوایی بودند.
وی گفت این موشک‌ها در حملات خود جنگنده‌ها و انبارهای مهمات و سامانه‌های پدافند هوایی و دستگاه‌های رادار را هدف قرار دادند.
سخنگوی پنتاگون تصریح کرد ارتش آمریکا از قبل به نیروهای روسی نسبت به حملات به پایگاه هوایی سوری خبر داده بود و ارتش آمریکا بخش‌هایی از این پایگاه را هدف قرار نداد که گمان می‌رود روس‌ها در آن حضور داشته باشند.
وی گفت که ارتش آمریکا چندین گفتگو با نیروهای روسی در روز پنج شنبه داشت تا مانع از وقوع درگیری به صورت اشتباه در سوریه شود.
ارتش آمریکا اعلام کرد که این حمله خسارت‌های سنگینی را به فرودگاه وارد کرد و جنگنده‌های سوری و زیرساخت‌های پشتیبانی و تجهیزات در پایگاه نظامی الشعیرات را منهدم ساخت.
 شبکه ان بی سی نیوز اعلام کرد که این حملات موشکی از سوی تجهیزات جنگی آمریکا در دریای مدیترانه در واکنش به “اقدام دولت سوریه در استفاده‌ها از سلاح‌های شیمیایی صورت گرفته است.”
وزارت دفاع آمریکا فایل تصویری را از عملیات شلیک موشک به سمت فرودگاه الشعیرات منتشر کرده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

جدی شدن مداخله نظامی آمریکا در سوریه و سوالاتی که واشنگتن قبل از مداخله باید پاسخ دهد

یک مقام ارشد دیگر آمریکا هم با تائید اینکه پنتاگون و کاخ سفید در حال بحث در مورد گزینه نظامی هستند، گفت گزینه نظامی علیه سوریه ممکن است شامل اعلام پرواز ممنوع برای جنگنده‌ها و بالگردهای ارتش سوریه باشد. در همین راستا نیز پایگاه آمریکایی «فدرالیست» در مطلبی به مخاطرات دخالت نظامی آمریکا در سوریه اشاره کرده و در همین راستا 14 سوال را مطرح کرده است

از ابتدای وقوع حملات شیمیایی در منطقه «خان شیخون» در ادلب سوریه بسیاری از مقامات اروپایی، آمریکایی و عربی دولت و ارتش سوریه را متهم کردند که مسئول این حملات بوده است و در همین راستا جنگ تبلیغاتی عظیمی را نظام حاکم بر سوریه آغاز کردند؛ به طوری که از لزوم مداخله نظامی در سوریه برای کنار زدن بشار اسد سخن گفته اند در حالی که هیچ گونه اسنادی برای تایید ادعای خود ارائه نداده اند.
به گزارش  سایت همایون بنقل ازتابناک، در همین زمینه شبکه تلویزیونی سی ان ان به نقل از برخی منابع اعلام کرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اقدام نظامی در سوریه را مد نظر قرار داده است.
سی ان ان افزود: این تصمیم دونالد ترامپ در واکنش  به حمله شیمیایی است که عامل آن نیروهای دولتی سوریه اعلام شده است.
دونالد ترامپ در این باره با برخی اعضای کنگره صحبت کرده است. به گفته منبعی که با این تماس ها آشنا است، رئیس جمهوری آمریکا قویا تصمیم نگرفته است که در این مقطع زمانی این تصمیم را به پیش ببرد اما فقط  اقدام نظامی در سوریه را مد نظر قرار داده است.
منبع آگاه مورد استناد سی‌ان‌ان می‌گویند هرچند ترامپ هنوز تصمیم دقیقی در این رابطه نگرفته، اما این موضوع را با «جیمز متیس» وزیر دفاع آمریکا در میان گذاشته و با توجه به نظر او تصمیم‌گیری می‌کند.
بنا بر این گزارش، مقامات پنتاگون می‌گویند از مدت‌ها قبل طرح‌هایی را برای حمله به آنچه توانمندی تسلیحات شیمیایی سوریه خوانده شده، آماده کرده‌اند.
یک مقام ارشد دیگر آمریکا هم با تائید اینکه پنتاگون و کاخ سفید در حال بحث در مورد گزینه نظامی هستند، گفت گزینه نظامی علیه سوریه ممکن است شامل اعلام پرواز ممنوع برای جنگنده‌ها و بالگردهای ارتش سوریه باشد.
همچنین دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه گفت باید در سوریه اقدامی کرد، اما قصد ندارد برنامه‌ای در قبال این کشور را افشا کند.
بنا بر اعلام سخنگوی کاخ سفید، ترامپ تلفنی با شماری از سران کشورها در مورد وضعیت سوریه، از جمله امکان ایجاد منطقه پرواز ممنوع، صحبت کرده است.
«رکس تیلرسون» وزیر خارجه آمریکا هم امشب در تغییر موضعی آشکار، گفت دولت ترامپ آینده‌ای برای اسد متصور نیست و در تلاش است تا به همراه ائتلافی بین‌المللی، وی را از قدرت کنار بزند.
«مایک پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز روز گذشته از امکان استفاده از گزینه نظامی صحبت کرده بود.
همچنین یک مقام آمریکایی گفته که ژنرال «جیمز ماتیس» وزیر دفاع آمریکا قرار است برای بحث در خصوص اجرایی شدن گزینه نظامی علیه سوریه به فلوریدا ‌رود و با ترامپ دیدار ‌کند.

 شبکه خبری فاکس‌نیوز نیز از آماده‌باش ناوهای جنگی «یواس‌اس راس» و «یواس‌اس پورتر» در شرق دریای مدیترانه برای حمله به خاک سوریه در صورت نیاز خبر داد.

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز ساعتی پس از انتشار خبر احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه دولت قانونی سوریه، برای کمک به این حمله احتمالی، اعلام آمادگی کرد.
شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز نوشته است که کابینه این رژیم روز یکشنبه برای بحث در خصوص «مداخله بشردوستانه» در سوریه، نشستی اضطراری برگزار می‌کند.

این در حالی است که جمعی از اعضای دموکرات سنای آمریکا به «دونالد ترامپ» هشدار دادند که برای هر گونه اقدام نظامی علیه سوریه، باید ابتدا مجوز کنگره را دریافت کند

با وجود این مواضع، روزنامه واشنگتن‌پست نوشته است که شماری از دستیاران ترامپ و مقامات کاخ سفید از تبعات ثانویه اقدام نظامی ابراز نگرانی کرده‌اند.
در همین راستا نیز پایگاه آمریکایی «فدرالیست» در مطلبی به مخاطرات دخالت نظامی آمریکا در سوریه اشاره کرده و  14 سوال را مطرح کرده است. نویسنده این مطلب از تصمیم گیران آمریکایی خواسته قبل از تصمیم برای حمله به سوریه بدان ها پاسخ دهند.
1-
استفاده از گزینه نظامی علیه بشار اسد به غیر از توجیهات بشر دوستانه چه تاثیری بر منافع ملی آمریکا خواهد داشت؟
2-
برکناری بشار اسد از قدرت چگونه آمریکا را امن تر خواهد کرد؟
3-
با غلبه بر اسد آیا می توان در سوریه ثبات به وجود آورد و دولتی را سرکار آورد که با اتکای خود و بدون کمک اضافی آمریکا از خود محافظت کند؟
4-
چه منابع نظامی، دیپلماتیک و مالی برای پیروزی نهایی در سوریه نیاز است؟
5-
رسیدن به پیروزی در برابر اسد چه مدت طول خواهد کشید؟
6-
رسیدن به این پیروزی مستلزم چه هزینه هایی از نظر انسانی و مالی است؟
7-
چه کشورهایی از نظر نظامی، مالی و دیپلماتیک در حمله به سوریه از آمریکا حمایت می کنند و به آن ملحق می شوند؟
8-
باید مجوز صریح و روشن کنگره اخذ شود یا اینکه ترامپ بودن مجوز کنگره دست به اقدام مداخله نظامی در سوریه خواهد زد؟
9-
با توجه به حضور نظامی روسیه در سوریه، اقدام نظامی آمریکا علیه اسد تا چه اندازه می تواند زمینه های یک درگیری گسترده را فراهم کند؟
10-
اگر مداخله آمریکا در سوریه باعث ایجاد یک جنگ بزرگ با روسیه شود چه پیروزی سیاسی در این سناریو نهفته است و چه هزینه هایی را به همراه خواهد داشت؟
11-
پاسخ آمریکا به استفاده سوریه از «سلاح های شیمایی، بیولوژیک و هسته ای» علیه خود چه خواهد بود؟
12-
با فرض کنار زدن بشار اسد از قدرت چه ساختار حکومتی قرار است جایگزین شود، چه کسی قرار است دولت را به وجود می آورد و چگونه دولت جدید ثبات و آرامش را پیش خواهد برد؟
13-
از آنجایی که تغییر قدرت سیاسی در ایالات متحده اساسا موقعیت آمریکا در عراق را در سال 2009 تغییر داد، چگونه می توان تضمین کرد که در صورت مداخله در سوریه چنین اتفاقی در سال 2018، 2020 یا فراتر از آن در این کشور رخ ندهد؟
14-
چه درس هایی آمریکا از شکست در دستیابی به پیروزی و حفظ آن با حذف حکومت های عراق و لیبی فراگرفته است و چگونه قرار است این درس ها را در مورد سوریه اعمال کند؟
در نهایت این پایگاه آمریکایی عنوان کرده است که تا زمانی که به این پرسش ها پاسخ داده نشود و دولت آمریکا صادقانه با مردم خود در مورد خطرات و هزینه های احتمالی جنگ علیه بشار اسد سخن نگوید، نمی توان از این ایده حمایت کرد. لذا، بدترین چیز برای امنیت و ایمنی آمریکا تکرار افتضاحات سیاسی و نظامی در عراق و لیبی است که ممکن است ترامپ بخواهد آن را در سوریه تکرار کند.

.

Advertisements