به تازگی یک جوان افغان در حساب رسمی فیس‌بوکش یک اعلان «همسریابی» را به نشر رسانیده که با واکنش‌های متفاوت در میان کاربران رو‌به‌رو شده است.
حسین معرفت، باشنده شهر کابل است. او در این اعلان شهرت، سن، درجه تحصیل، شغل، سوابق عشقی، وزن، قد، میزان درآمد، محل بود و باش، ویژگی‌ها و علاقه‌مندی‌ها خود را به نشر رسانده است. او هم‌چنان معیارهایی برای انتخاب مخاطبش نیز نگاشته است. به گونه‌ی مثال او در باره‌ی خانواده دختر، گفته است: «مذهبی افراطی نباشد (ارجحیت: تعلق به خانواده دموکرات)، از خانواده فقیر یا متوسط باشد.»
این نخستین بار است که در افغانستان یک جوان در شبکه‌های اجتماعی اعلان ازدواج داده است.
این در حالی است که یکی از مشکلات جوانان را عروسی‌هایی با هزینه‌های گزاف تشکیل می‌دهد و یک پسر سال‌ها به خاطر نداشتن پول، نمی‌تواند ازدواج کند و سال‌ها نامزد می‌ماند.
حسین معرفت ۲۴ ساله است. او از رشته زبان و ادبیات آلمانی از دانشگاه کابل فارغ التحصیل شده است و اکنون به حیث آموزگار زبان آلمانی در مرکز زبان‌های خارجی یک دانشگاه خصوصی در کابل تدریس می‌کند.
آقای معرفت در فیس‌بوک خود نوشته است: «وقتی تصمیم ازدواج گرفتم به این فکر افتادم که چگونه شریک زندگی‌ام را انتخاب کنم. آن طوری که از کمنت‌ها پیداست عده‌ای فکر کرده‌اند که من در نتیجه بن‌بست [در] دیگر راه‌ها، به این طریق روی آورده‌ام، اما این طور نیست.»
رسم ازدواج در جامعه افغانستان طوری است که نخست باید سراغ خانواده‌ها رفت و مسأله ازدواج پسر با دختر را مطرح کرد. اما حسین گفت که خوب است اول پسر و دختر هم‌دیگر را ببینند، با هم حرف بزنند و بیشتر آشنا شوند، بعد می‌توانند موضوع ازدواج را با خانواده‌های‌شان در میان بگذارند. چون پسر و دختر برای آینده‌شان مهم‌تر هستند.
این جوان، افزود: «به نظر من باید ازدواج و رابطه عاطفی و عاشقانه کاملاً از حوزه‌های دوستی، آشنایی، قرابت، همکار بودن و… مجزا تعریف شود. از این رو خواستم با این پست بگویم که باید میان این حوزه‌ها و رابطه‌ی عاطفی و عاشقانه تفکیک قایل شویم. من می‌توانستم در حوزه قرابت یا دوستی به دنبال شریک زندگی‌ام بگردم، اما خواستم این مسأله را به صورت جداگانه و کاملاً مجزا تعقیب کنم.» این اقدام حسین معرفت در شبکه‌های اجتماعی با واکنش‌های متفاوت رو به رو شده است.
یونس محمدی، یکی از کاربران فیس‌بوک، زیر پست اعلان همسریابی حسین معرفت نوشته است: «تا به حال اعلانی بهتر از این ندیده بودم! این یک اقدام خوب است. شاید یک دختر خانم به‌روز شده و در سطح عالی پیدا شود، و اگر نه در این زمانه، زن گرفتن مشکل است، آدم در غم گله و مال و منالی که پدر دختر می‌خواهد، می‌ماند، به هر حال برادر عزیز! ان‌شالله که پُست اعلان شده، توسط دختر خانم شایسته‌ای اشغال شود، در ضمن اگر نتیجه داد مرا هم خبر کن تا چنین کاری را انجام دهم.» اما، خلیل هنردوست یکی دیگر از کاربران شبکه‌ی اجتماعی فیس‌بوک نگاشته است: «نمی‌توانم بگویم مخالفم، اما موافق بودن هم سخت است، چون در کشور و شرایطی که ما به سر می‌بریم، فعلاً برای این کارها خیلی زود است، در این پروژه ۹۹درصد سرکار گذاشتن است، شاید ۸۰ درصد بچه‌ها عکس‌های الکی روان کرده و خود را دختر معرفی کنند، به‌ هر صورت موفق باشی.» اعلان همسریابی در حالی در یکی از شبکه‌های اجتماعی، صورت می‌گیرد که پیش از این اصلاً چنین چیزی در افغانستان وجود نداشته است. در حالی که در کشورهای منطقه و جهان سایت‌های رسمی همسریابی وجود داشته و برخی از ازدواج‌ها از این طریق صورت می‌گیرد.
هم‌چنان حسین معرفت با دوستانش قرار است نهاد و سایت همسر یابی‌ای را برای جوانان افغان ایجاد کنند8 صبح.

Advertisements