پدرام: دیورند مرز رسمی افغانستان – پاکستان است

عبدالطیف پدرام، رییس حزب کنگره‌ی ملی افغانستان و عضو مجلس نمایندگان به این باور است که دیورند به عنوان مرز رسمی افغانستان – پاکستان شناخته شده است.

آقای پدرام امروز (شنبه، ۱۲ حمل) در همایش حزب کنگره‌ی ملی افغانستان پیرامون معضله‌ی مرز دیورند، گفت: “دیورند یک بحث پایان یافته است. جدال بر سر این مرز مصرف داخلی دارد و اعتبار سیاسی و حقوقی موجود ندارد.”

به گفته‌ی او، چطور کشوری (افغانستان) که در پشاور قنسلگری دارد می‌تواند ادعا کند که “پشاور مربوطش است.”

غلام محمد محمدی، پژوهشگر و تاریخ نویس کشور که یکی از سخنرانان این همایش بود، گفت: “در ماه چندم حکومت آقای غنی، او و مشاور امنیت ملی‌اش سندی امضا کردند که به اساس آن پاکستان اجازه دارد در امتداد مرز ۴۵۰ پوسته‌ی امنیتی دیگر بسازد.”

بحث جنجالی دیورند پس از دوباره شعله‌ور شد که هفته‌ی گذشته پاکستان شروع به نصب سیم خاردار در امتداد مرز با افغانستان کرد و مقام‌های این کشور گفتند که این روند در منطقه‌های قبیله‌ای مرزی باجور و مهمند را که با تهدیدهای شدید امنیتی مواجه است، آغاز کرده است.

وزارت امور خارجه‌ی کشور با انتقاد از این اقدام گفت که این روند “ممکن و عملی نیست و به انجام نمی‌رسد”.

افغانستان از سال‌ها به اینسو به این نظر است که دیوارکشی مرزی تنها موجب جدایی مردم دو طرف مرز می‌شود و برای مقابله با شورشیان باید لانه‌‎های آنان در خاک پاکستان قرار بگیرد.

حکومت افغانستان مرز مشترک با پاکستان را که حدود ۲۴۳۰کیلو متر طول دارد، به رسمیت نمی‌شناسد و مدعی است که معاهده‌ای که در این مورد در سال ۱۸۹۳ میلادی بین امیر عبد الرحمان خان، پادشاه وقت افغانستان و سر مورتیمر دیورند، وزیر خارجه وقت هند بریتانیایی امضا شده، اعتبار ندارد.

اما حکومت پاکستان و جامعه‌ی بین‌المللی این مرز را به عنوان مرز بین‌المللی بین دو کشور به رسمیت می‌شناسند.

Advertisements