اطلاعات کذب به رییس جمهور داده می شود

از حالت دفاعی همیشه شکست نصیب مان شده است که باید از آن وضعیت خارج شویم و با روحیه تهاجمی در برابر تهدیدات و دشمنان بایستیم و در نطفه آنان نابود کنیم، در غیر این صورت بلخ در جوار ولایت های ناامن، آرام نمی ماند

محمد اشرف غنی رییس جمهور امروز شنبه 5 حمل 1396، به دعوت والی بلخ و به منظور افتتاح چندین پروژه عمرانی، دیدار با مردم، افتتاح تالار دو هزار نفری همایش های نور و بهره برداری از مسجد روضه مبارکه به ولایت بلخ سفر کرده است.

به گزارش سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رساني افغانستان، عطا محمد نور، والی بلخ در این تجمع استقبال از رییس جمهور در تالار همایش های نور، پیش از سخنرانی رییس جمهور، درخصوص تقدیر از نیروهای امنیتی این ولایت گفت: تامین امنیت با پرسنل کم دور از امکان است اما نیروهای امنیتی بلخ در نهایت دلسوزی، شب و روز زحمت کشیدند تا جشن نوروز در امنیت برگزار شود، لذا توقع داریم برای این افراد ترفیع و مدال در نظر گرفته شود.

والی بلخ اضافه کرد: عساکر خیالی در میان نظامیان بلخ وجود ندارد و موردی از رشوه، خیانت ، با تفنگ زدن، موتر رانی های غیر قانونی و زندانی کردن های غیر موجه در میان قوت های نظامی بلخ وجود ندارد که این باعث خرسندی ساکنان بلخ است.

عطا محمد نور، درخصوص تشویش باشندگان بلخ از نا امن شدن ولایت های همجوارشان اظهار کرد: تلاش های دشمن در بهار سال جدید موجب تشویش در کل کشور است اما این تشویش در شمال بیشتر است. وضعیت بدخشان، تخار، قندوز، بغلان، فاریاب و سرپل بسیار نگران کننده است.

وی، خطاب به رییس جمهور بیان کرد: امیدواریم که در یک برنامه کارا، کارهایی صورت بگیرد و از حالت دفاعی که همواره از آن شکست نصیب مان شده است خارج شویم و با یک روحیه تهاجمی در برابر تهدیدات بایستیم و دشمن را تا آخرین لانه هایش تعقیب کنیم و آنان را در نطفه هایشان از بین ببریم که در غیر این صورت بلخ در جوار ولایت های ناامن، آرام نمی ماند و آسیب خواهد دید.

والی بلخ، جنگ کشور را جنگ چهار ساله یا جنگ با داعش نمی داند و تصریح می کند: اهداف کلان منطقه ای و فرا منطقه ای در پس تمام جنگ های افغانستان است که از مردم هر روز قربانی می گیرد و امروز نیاز ضروری است که داکترین نظامی با برنامه های زیرکانه جلوی تمام این برنامه ها را بگیرند.

نور افزود: برای تحقق این امر، توجه رییس جمهور به حیث سرقوماندان اعلای کشور امری ضروری و نیازی مبرم است.

این مقام خطاب به رییس جمهور گفت: بعضی اطلاعات کذب به شما داده می شود که این معلومات کاذبانه شما را در خلاء معلوماتی قرار می دهد و بدون شک خردترین اشتباهات در میان نظامیان و داکترین نظامی تلفات و آسیب های کلان به بار می آورد.

وی، درخصوص دستاوردها در ولایت بلخ بیان کرد: عرضه خدمات فرهنگی و اجتماعی و صحی در سراسر بلخ وجود دارد و امروز شاهد فعالیت های گسترده حتی در دورترین مناطق و قریه های بلخ هستیم.

والی بلخ، درخصوص بالا رفتن خدمات صحی در این ولایت گفت: تعداد شفاخانه ها و مراکز صحی از 11 باب به 136 باب در بلخ افزایش یافته است، در یک شب در یک شفاخانه بلخ به طور میانگین 80 تا 100 ولادت اتفاق می افتد اما 24 قابله بیش تر نداریم که نیاز ما به ارتقا ظرفیت و کادر درمانی را نشان می دهد.

عطا محمد نور افزود: در بخش معارف بنا بر آمار رییس معارف، 680 باب مکتب داریم که پاسخگوی شش میلیون و 20 هزار دانش آموز است و در کنار این بیان می کند که جامعه ما به سمت روشنگری می رود. 50 درصد دانش آموزان را دختران تشکیل می دهد و از 13 هزار و 600 معلم نیز، 55 درصد آن را خانم ها تشکیل می دهند و کارهای بسیار خوبی در این بخش صورت گرفته است.

وی درهمین مورد ادامه داد: در بخش تحصیلات عالی، در سال 1383 یک دانشگاه دولتی با هشت دانشکده و سه هزار دانشجو در بلخ وجود داشت اما امروز تعداد دانشکده های آن به 16 دانشکده روزانه و شش دانشکده شبانه ارتقا یافته و تعداد دانشجویان هم از سه هزارنفر به 23 هزار نفر رسیده است که 50 درصد دانشجویان را دختران تشکیل می دهند که این آمار برای کشورهای پیشرفته هم کم نظیر است که نیمی از دانشجویان شان را دختران تشکیل بدهند.

والی بلخ، فرار عواید در بلخ را ناممکن خواند و افزود: عواید ما به بیش از 12 میلیارد افغانی رسیده است که این مقدار شامل عواید تصدی ها نمی شود. همچنین دو ولسوالی شامل برنامه میثاق شهروندی شده است که از فواید آن مستفید می گردند و بلخ اولین شهری است که از راه آهن درون شهری بهره می برد

Advertisements