سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور به عنوان یک اولویت برای دستیابی افغانستان به مصالحه ملی تلاش بیشتری خواهد کرد.
لاوروف امروز جمعه با حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان در مسکو دیدارو در باره همکاری های دو کشور گفتگو و تبادل نظر کردند.
خبرگزاری “ایتارتاس-ИТАР-ТАСС” به نقل از سخنان وزیر خارجه روسیه در این دیدار نوشت: به مذاکره با افغانستان در باره مسائل مربوط به برقراری مصالحه ملی در این کشور اهمیت فراوان قائل هستیم.
لاوروف گفت: در ماههای اخیر گام هایی را با مشارکت برخی کشورها و بازیگران اصلی در مساله افغانستان برداشته ایم و اقدام های بیشتری را نیز برای پیشبرد مصالحه ملی برنامه ریزی کرده ایم.
وی افزود: امیدواریم اراده جامعه جهانی برای این منظور تحقق یابد.
لاوروف سپس عزم روسیه را برای توسعه همکاری ها با افغانستان در عرصه های اقتصادی، تجارتی، انسانی و کمک به افزایش توانمندی ارتش افغانستان راسخ خواند.
مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری افغانستان نیز در این دیدار گفت که ” افغانستان طرح های اخیر روسیه را در دستیابی به اجماع منطقه ای با هدف تشویق درچنین مشارکت ها قدر دانی میکند”.
حنیف اتمرافزود: افغانستان بطور سنتی سیاست خارجی چندوجهی اجرا میکند و مسکو نیز عامل مهمی در سیاست های کابل است.
وی خاطرنشان کرد: روسیه و افغانستان منافع مشترک مهمی دارند و مشارکت ما هم نقش تاثیرگذاری در دستیابی به اهداف مشترک دارد که میتوان به همکاری در مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر، تامین صلح ومصالحه ملی و همچنین توسعه روابط اقتصادی و تجارتی اشاره کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز دیروز پنجشنبه در مراسم دریافت اعتبارنامه های سفرای خارجی در کاخ کرملین که در آن عبدالقیوم کوچی سفیر جدید افغانستان نیز حضور داشت، بر عزم روسیه برای توسعه روابط و همکاری ها با افغانستان تاکید کرد.
به گزارش دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین، پوتین گفت: روسیه کمک های خود را به افغانستان به عنوان شریک و همسایه برای برقراری مصالحه ملی و تقویت پایه های آن در کشوری مستقل، با ثبات و بدون تروریسم و مواد مخدر ادامه میدهد.
وی افزود: روابط با افغانستان را در عرصه های مختلف ادامه میدهیم و به آموزش پرسنل نظامی و امنیتی افغانستان کمک میکنیم.
روسیه که با افغانستان روابط خوبی دارد وهمکاری های نزدیکی به ویژه در عرصه های امنیتی و مبارزه با قاچاق مواد مخدر برقرار کرده، تاکنون دو دور نشست بین المللی با مشارکت کشورهای مختلف از جمله ایران و پاکستان برای پیدا کردن راهکارهای برون رفت از مشکلات افغانستان برگزار کرده است.

Advertisements