کابل – به گزارش سایت همایون بنقل از(پژواک،۲۲حوت۹۵): مشرانوجرگه، حمله بر شفاخانه سردار محمد داوود خان در کابل را سوال برانگيز خواند و  فیصله نمود تا هفتۀ آینده، مسوولین امنیتی در پیوند به اين حمله به آن جرگه وضاحت دهند.

چهار روز قبل، افراد مسلح بر شفاخانه نظامی ۴۰۰ بستر سردار محمد داوود خان حمله کردند. مسوولان مى گويند که در اين حمله، ۴۹ تن کشته شده و دست کم ۵۰ تن دیگر زخم برداشته اند.

مسوولیت این حمله را گروه موسوم به داعش بر عهده گرفته است.

گل احمد اعظمی نماینده مردم در مشرانوجرگه در نشست امروز گفت: “حمله بر شفاخانه از سوی برخی حلقات داخلی و استخبارات منطقه سازماندهی شده بود و باید کسانی که در این راستا غفلت و یا همکاری کرده اند، گرفتار و مورد پیگرد قانونی قرار بگیرند.”

رحمت الله اڅکزی عضو دیگر این جرگه گفت: “این واقعیت است که بدون همکاری از داخل شفاخانه، راه اندازی چنین حمله ناممکن است، حکومت مکلف است تا مردم را در جریان قرار بدهد که چگونه با وجود قیودات، مهاجمان خود را به این شفاخانه رسانده اند.”

محمد حنیف حنفی نماینده عضو ديگر اين جرگه گفت کسانی که در این راستا غفلت و یا با مخالفین مسلح دولت همکاری کرده اند، باید محکوم به اشد مجازات شوند تا عبرت به دیگران شود.

محمد حسن هوتک عضو دیگر این جرگه گفت: “حمله بر شفاخانه ۴۰۰ بستر همه را نگران ساخته است؛ چون به همه معلوم شد که از داخل همکاری صورت گرفته است، مشرانو جرگه نيز باید این موضوع را مورد بررسی قرار دهد.”

گلالی اکبری نماینده مردم بدخشان در این جرگه بدون ارایه جزییات گفت: “در این حمله بیش از ١٧٠ تن به شمول جنرال، دگروال، داکتر و بهترین افسران ما کشته شده است، کرولاى سرخ که مربوط به یکی از داکتران شفاخانه بود، بدون اینکه تلاشی شود با پنج نفر چپن پوش داخل شده و این فاجعه را به بار آوردند.”

او افزود حلقاتی در کشور فعالیت دارند که انتحارکنندگان را در خانه هاى شان نگهداری می کنند.

عبدالله قرلق عضو دیگر این جرگه، ضمن اینکه حمله یادشده را یک حمله شرم آور و حرکت ضد دین اسلام خواند گفت: “حکومت باید در سیاست امنیتی و در رهبری نیروهای امنیتی به خصوص در رهبری وزارت دفاع ملی و شفاخانه ٤٠٠ بستر تجدید نظر نماید.”

شماری از اعضای این جرگه، برعلاوه يى که نظر مشابه داشتند، خواهان استجواب مسوولان امنیتی به جرگه شدند.

فضل هادی مسلمیار رییس مشرانوجرگه، حمله بر شفاخانه را محکوم کرد و از حکومت خواست تا حقایق را روشن و عاملان این رویداد را مورد پیگیرد قرار دهد.

وی به کمیسیون امور دفاعی و امنیتی این جرگه هدایت داد تا فردا به شفاخانه بروند و در کنار هیئت حکومت، حمله یادشده را به بررسی گيرند و نتایج بررسى را به روز سه شنبه هفته جاری، با جرگه شریک نمایند.

سرانجام در نشست امروز مشرانوجرگه، تصميم اتخاذ شده تا مسوولان امنیتی روز یکشنبه هفته آینده به جرگه فرا خوانده شوند تا در مورد وضاحت دهند.

قابل ذکر است که حکومت نيز براى بررسى اين موضوع، هيئتى را توظيف کرده است.

مسلمیار، جنگ فعلی را در برابر افغان ها جنگ استخبارات پاکستان خوانده گفت: “ما در جنگ با پاکستان درگیر هستیم و مستقیماً استخبارات پاکستان با ما می جنگد، طالب و داعش هر دو پروژۀ پاکستان و وسیله آی اس آی می باشد.”

وی ضمن حمایت از نظام کنونی و نیروهای امنیتی کشور گفت: “بلند کردن صدای ما به خاطر اصلاح نظام است، نه بخاطر تضعیف نظام.”

قابل ذکر است که مناسبات افغانستان با پاکستان تيره تر شده است. پاکستان راه هاى مرزى را به روى مسافرين و کالاهاى تجارتى با افغانستان، از حدود سه هفته به اين سو مسدود کرده است.

همچنان پاکستان از چند روز به اين طرف، يک بار ديگر حملات راکتى را بر مناطق سرحدى افغانستان در کنر و ننگرها آغاز کرده و افغانستان شکايت خود را از پاکستان در سازمان ملل متحد ثبت کرده است.

Advertisements