پس از کشته شدن پنج نظامی پاکستانی، رئیس ستاد ارتش این کشور حضور فیزیکی نیروهای نظامی در مرزهای افغانستان را نیاز مهم اعلام کرد.

به گزارش  سایت همایون بنقل از «اکسپرس‌تریبون»، دفتر مطبوعاتی ارتش پاکستان اعلام کرد که شب گذشته مخالفان مسلح به پاسگاه‌های ارتش این کشور در منطقه مرزی «مهمند ایجنسی» در مرز مشترک با افغانستان حمله کردند.

ارتش پاکستان اظهارداشت که مالفان مسلح از داخل خاک افغانستان سه پاسگاه ارتش در نوار مرزی در منطقه مهمند ایجنسی را هدف حمله قرار دادند که در نتیجه این درگیری پنج سرباز پاکستانی کشته و 10 تن از مخالفان مسلح نیز کشته شدند.

رئیس ستاد ارتش پاکستان در واکنش به این حملات اعلام کرد که تروریست‌ها تهدیدی برای همه هستند و باید از تحرکات آزادانه آنها در مرز ممانعت صورت بگیرد.

ژنرال «قمر باجوه» تاکید کرد که برای تامین امنیت موثر در مرزها، نیروهای نظامی این کشور باید در آن سوی مرز افغانستان نیز حضور فیزیکی داشته باشند.

این حملات پس از آن صورت می‌گیرد که گروه تروریستی و شاخه انشعابی تحریک طالبان پاکستان موسوم به جماعت الاحرار پس از انتشار بیانیه‌ای حملات خود به اهداف نظامی و غیر نظامی در پاکستان را تشدید کرد.

با این وجود هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

مناطق هفت گانه قبایلی پاکستان (FATA) با وجود عملیات‌های مکرر ارتش پاکستان هنوز هم از ناامن ترین مناطق در ایالت خیبر پختونخوا محسوب می‌گردند.تسنیم

مطالب مرتبط:

وزیر دفاع پاکستان: هند و افغانستان برای بی ثبات کردن پاکستان متحد شده اند

وزیر دفاع پاکستان روز گذشته با حضور در مجلس ملی این کشور، هند و افغانستان را متهم به همکاری با یکدیگر برای ایجاد ناآرامی و بی ثباتی در پاکستان کرد و گفت که اقدام پاکستان در مسدود کردن مرزها با افغانستان در راستای ‘امنیت ملی’ پاکستان است.

به گزارش ایرنا، رسانه های دولتی پاکستان روز سه شنبه اعلام کردند: ‘خواجه محمد آصف’ درخصوص اقدام پاکستان برای مسدود کردن گذرگاه های مرزی با افغانستان گفته است این اقدام را نباید یک اقدام سیاسی دانست بلکه در راستای امنیت ملی کشور و کنترل بهتر مرزها با اافغانستان انجام شده است.
وی تاکید کرد اگر نتوانیم مدیریت و کنترل موثر بر مرزهای خود با افغانستان داشته باشیم، نفوذ تروریست ها به داخل کشور ادامه خواهد یافت.
وزیر دفاع پاکستان با بیان اینکه مسدود کردن گذرگاه های مرزی برای جلوگیری از ورود تروریست ها به کشور حق پاکستان است، گفت: نمی توانیم دست رو دست بگذاریم شاهد کشته شدن مردم کشور خود به دست تروریست ها باشیم.

** گذرگاه های مرزی ‘امروز و فردا’ بطور موقت باز است
پاکستان عصر روز گذشته رسما اعلام کرد که با هدف فراهم کردن امکان بازگشت آن دسته از شهروندان افغانستان به کشورشان که با ‘مدارک معتبر’ به پاکستان سفر کرده اند، گذرگاه های مرزی ‘تورخم’ و ‘چمن’ را طی روزهای سه شنبه و چهارشنبه این هفته(17 و 18 اسفند) بطور موقت بازگشایی می کند.
پس از حملات تروریستی پی در پی در پاکستان در هفته های اخیر به ویژه حمله تروریستی سه هفته پیش به زیارتگاهی در ایالت سند پاکستان که بیش از 80 کشته برجای گذاشت، این کشور مدعی شد تروریست هایی که در خاک افغانستان پناهگاه های امن دارند، اقدام به حمله به پاکستان می کنند و به همین دلیل اقدام به مسدود کردن گذرهای مرزی با افغانستان کرد.
به گزارش ایرنا، در بیانیه که دولت پاکستان روز گذشته درخصوص بازگشایی موقت گذرگاه های مرزی صادر کرد، آمده است: در مدت این دو روز، شهرواندان پاکستانی هم که با مدارک معتبر به پاکستان رفته بودند، می توانند به کشور خود بازگردند.
این تصمیم دولت پاکستان در تماس تلفنی سرتاج عزیز مشاور نخست وزیر این کشور در امور خارجی رسما به عمر زاخیلوال سفر افغانستان در اسلام آباد اعلام شد. این تصمیم همچنین برای مسئولان گذرگاه های مرزی یاد شده برای اجرا، ابلاغ شده است.

Advertisements