titre

تحولات مهمی در شرق اوکراین در شرف وقوع است که مستقیما روی اتحادیه اروپا و مناسبات آینده امریکا و روسیه می تواند تاثیر بگذارد. این تحولات به دو گونه ممکن است اتفاق بیفتد. یا ناتو و ارتش اوکراین دست از گلوله باران مردم در شرق اوکراین و تنگ تر کردن حلقه محاصره روسیه بر میدارند که دراینصورت اتحادیه اروپا روی دست ترامپ بلند شده و زودتر از امریکا مناسبات خود را با روسیه ترمیم کرده و حتی گسترش خواهد داد. و یا بمباران توپخانه ای شرق اوکراین توسط ارتش اوکراین و شبه نظامیان نئوفاشیست تحت حمایت این ارتش در اکرائین به جنگ با مردم شرق اوکرائین که عمدتا روس هستند ادامه خواهند داد. دراینصورت و بموجب شواهد موجود روسیه شرق اوکرائین را بعنوان یک جمهوری مستقل به رسمیت خواهد شناخت و در چارچوب روسیه فدراتیو جای خواهد داد. سرنوشتی تقریبا شبیه “کریمه”. در حالت دوم باید دید واکنش کاخ سفید چه خواهد بود و اتحادیه اروپا چه واکنشی از خود نشان خواهد داد، زیرا بلافاصله پس از به رسمیت شناختن شرق اوکرائین بعنوان یک جمهوری مستقل (اکنون نام آن “جمهوری دمکراتیک “روسیه نو” است.) دست به تقویت قدرت نظامی آن زده و در برابر ارتش ناتو و ارتش اوکراین صف آرائی خواهد کرد.

آیا این تحول تا پیش از رسیدن صدراعظم آلمان به امریکا و مذاکره با ترامپ روی خواهد داد؟ دراینصورت آلمان بعنوان یکی از آتش بیاران جنگ اوکراین چه موقعیتی در مذاکرات با ترامپ خواهد داشت؟ ماجرائی که موجب استقلال شرق اوکراین شد و لهستان و آلمان را در تنگنای بیشتر گذاشت و البته ناتو را یک گام نزدیک تر به رویاروئی با روسیه کرد؛ و یا سیاستی که مانع شتاب ترامپ برای مذاکره و تفاهم با روسیه شد؟ آیا این رویداد کاخ سفید کنونی را باز هم از اروپا و آلمان که می خواهند ناتو و امریکا را با روسیه درگیر کنند دور تر خواهد کرد و یا برعکس؟ بهر روی، آنچه که در شرف وقوع است و به نوعی به شکست غرب و داعش در سوریه نیز مربوط است، روی بسیاری از محاسبات جهانی تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

+++++++++++++++++++

مصاحبه سخنگوی کاخ کرملین

روسیه در آستانه به رسمیت

شناختن جمهوری شرق اکراین

سخنگوی رئیس جمهور روسیه “دیمیتری پسکوف” در یک مصاحبه پیش بینی نشده اعلام کرد که همه شرایط برای به رسمیت شناختن جمهوری های مردمی دونتسنک و لوگانسنگ – “روسیه نو” فراهم شده است.

او اضافه کرد: قانون اساسی روسیه این حق را برای رئیس جمهور در باره مسائل خارجی روسیه قائل شده است. با وضعیت حاکم بر “جمهوری دمکراتیک روسیه نو” به لحاظ حقوق بین الملل رئیس جمهور روسیه این حق را دارد تا این جمهوری را به رسمیت بشناسد.

پیش از این اعلام نظر، لئونید کلاشنیکوف رئیس کمیسیون کشورهای همسو در مجلس دومای روسیه گفته بود که همه شرایط برای به رسمیت شناختن جمهوری دمکراتیک روسیه نو از طرف روسیه وجود دارد

+++++++++++++++++++++++++++

کمک 300 میلیون دلاری امریکا

برای ارتش اوکراین نصف شد

ukrain2

تلویزیون “خط سرخ” وابسته به حزب کمونیست روسیه روز سوم مارس گزارش داد، کنگره آمریکا بودجه کمک های نظامی به اوکراین را به نصف کاهش داده است. سال 2016 میلادی مبلغ 300 میلیون دلار توسط دولت اوباما جهت کمک به نو سازی و تعلیم ارتش اوکراین اختصاص داده شده بود که این مبلغ امسال به 150 میلیون دلار کاهش پیدا کرده است.

سال 2015 حکومت کیف از دولت آمریکا تقاضای کرده بود تا ایالات متحده آمریکا سلاح های”مهلک” را در اختیار ارتش اکراین قرار دهد

++++++++++++++++++++++++++++++++

شبه فاشیست ها در اوکراین

ارتباط شرق و غرب را قطع کردند

ukrain3

در پی تحریم های همه جانبه “جمهوری مردمی روسیه نو” توسط حکومت اوکراین، رهبران این منطقه اعلام کردند که چنانچه شرکت های وابسته به اکراین از اول ماه مارس مالیات نپردازند موسسات آن ها را تحت کنترل در خواهند آورد.

دولت اوکراین به تبعیت از نئوفاشیست های این کشور هر گونه داد و ستد با شرق این کشور را که اعلام “جمهوری دمکراتیک روسیه نو” کرده اند ممنوع اعلام کرده است.  شبه فاشیست های تحت حمایت دولت نیز با حمله به خطوط راه آهن و جاده ها ارتباط با شرق این کشور را قطع کردند و ارتش اوکرائین با شلیک توپخانه مرکز اصلی آب شرق اوکرائین را تخریب کرد که در نتیجه آن مردم در بی آبی بسر می برند. از واردات زغال سنگ و دیگر مواد معدنی و صنعتی جلوگیری می شود. این درحالی است که بخش بزرگی از نیروگاه های برق اوکراین با سوخت زغال سنگ وارداتی از دونتسک در شرق اوکراین تامین می شود.

رهبر جمهوری مردمی روسیه نو “الکساندر زاخاراچنکو” اعلام کرد: “مردم دونتسک و لوگانسگ خود را با شرایط تحریم های اوکراین وفق داده اند. ما جواب تحریم کیف را با تحریم خواهیم داد. ما برای فروش زغال سنگ و دیگر تولیدات خود مشکلی نخواهیم داشت. روسیه و قزاقستان آمادگی دارند تا محصولات ما را خریداری کرده و حتی به بازارهای اروپا صادر کنند”.

با سرعت گرفتن تحولات در “جمهوری مردمی روسیه” ( به رسمیت شناختن مدارک هویتی افراد و ورود و خروج شهروندان این جمهوری بدون ویزا به روسیه) ارتش اوکراین آتش باری سنگینی را روی این جمهوری شدت بخشیده است.

در همین زمینه “لیونید کلاشنیکف” عضو رهبری حزب کمونیست روسیه و رئیس کمیته کشورهای همسو (جمهوری های سابق اتحاد شوروی) در زمینه همگرایی در مجلس دوما طی مصاحبه ای اعلام کرد: “روسیه به لحاظ قانونی و با استناد به توافق نامه “مینسک” جهت آتش بس، این حق را دارد تا جمهوری مردمی روسیه نو را به رسمیت بشناسد. در شرایطی که با فرمان رئیس جمهور اوکراین همچنان مردم این جمهوری زیر آتش باری ارتش اکراین قرار دارند و تن به قبول آتش بس نمی دهد، روسیه بر اساس قوانین جهانی و حقوق انسانی این حق را دارد تا این جمهوری که با رای بیش از 95 در صد شهروندان به جدایی از اوکراین رای داده اند را به رسمیت بشناسد.

 سال 2008  مردم اوستینای جنوبی رای به جدایی از گرجستان دادند که متعاقب رای گیری، ارتش گرجستان به این منطقه حمله کرد و دست به کشتار شهروندان این جمهوری زد. آن زمان روسیه ارتش گرجستان را به عقب راند و از مردم اوستینای جنوبی و از استقلال آن دفاع کرد. بیش از سه سال از تکرار سناریوی اوستینای جنوبی در اوکراین می گذرد و ما تا به حال به وظیفه خود عمل نکرده ایم”.

نماینده مجلس دوما در ارتباط به واکنش سخنگوی کاخ کرملین که گفته بود: “اقدام رهبران “جمهوری مردمی روسیه نو”جهت واکنش به تحریم های اکراین مورد تایید ما است” آن را مثبت ارزیابی کرد و خواهان اقدام اساسی و قاطع برای به رسمیت شناختن جمهوری روسیه نو توسط روسیه فدراتیو شد.