روسیه و گسترش نفوذ جهانی از کانال صلح افغانستان / وقتی بازی رقبا در میدان افغانستان جدی تر می‌شود

با سرگرم بودن ترامپ و کابینه اش در تعیین خطوط و اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا، اینک روسیه به تکاپو افتاده تا با پر کردن خلأ حضور آمریکا در برخی مناطق، نفوذ جهانی تضعیف شده خود را قوت ببخشد

n00065114-b

با سرگرم بودن ترامپ و کابینه اش در تعیین خطوط و اولویت‌های سیاست خارجی آمریکا، اینک روسیه به تکاپو افتاده تا با پر کردن خلأ حضور آمریکا در برخی مناطق، نفوذ جهانی تضعیف شده خود را قوت ببخشد.
اینکه ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، در کشورهایی مانند اوکران وسوریه از زور کار می‌گیرد و نیز سخت در تلاش است با ارائه مشوق‌هایی به دیگر متحدان بالقوه آنها را با روسیه هم پیمان کند همگی نشان می‌دهد که روسیه در اندیشه توسعه نفوذ نسبتاً از دست رفته خود در جهان می‌باشد؛ پوتین می‌داند که این تلاش‌ها در آینده نتیجه می‌دهد. در این میان تمرکز اما روی کشورهایی است که روابط سستی با آمریکا دارند اما از منابع طبیعی سرشاری برخوردار می‌باشند.
موضوع کلیدی اما چگونگی ارتباط پوتین با دونالد ترامپ می‌باشد، اینکه آیا این دو شخصیت مغرور در مبارزه با دشمنان مشترکی مانند داعش متحد می‌شوند تا عصر تازه‌ای از همکاری‌های دو جانبه را رقم بزنند یا خیر؟ آیا بر بی‌اعتمادی و دشمنی آمریکا و شوروی که در جریان جنگ سرد گذشته شدت گرفت، غلبه خواهد شد و سرانجام اینکه آیا تلاش‌های روسیه برای برنده شدن ترامپ در زمان کمپاین انتخاباتی وی در آمریکا نتایج طولانی مدتی را در پی خواهد داشت؟
روسه و آمریکا رقبای تقریباً هم پایی بودند که در جریان جنگ سرد روی گسترش نفوذ خود با یکدیگر رقابت می‌کردند. با سقوط کمونیزم و فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی اما نفوذ روسیه نیز رو به افول گذاشت. اینک اما پوتین تصمیم گرفته روسیه را دوباره احیا کند و در این میان به تلاش‌هایش از دریای شمال تا قطب جنوب ادامه می‌دهد.
روسیه در تازه‌ترین اقدام خلاقانه خود به مذاکرات صلح افغانستان پا گذاشته تا چهره متجاوز و جنگ‌افروز خود در افغانستان که طی ده سال تجاوز و حضور این کشور در افغانستان شکل گرفته است را به یک مصلح تبدیل کند.
روز چهارشنبه هفته گذشته مسکو دومین دور گفت و گوها در مورد پروسه صلح افغانستان را با حضور افغانستان، ایران، پاکستان، هند و چین برگزار نمود. آمریکا و نمایندگان ناتو در این نشست دعوت نشده بودند.
دشمنان مشترک
کارشناسان امور افغانستان در منطقه بر این باورند که روسیه بعد از اقدامات در سوریه می‌خواهد نقش فعال تری نسبت به کشورهای همسایه داشته باشد.
رحیم الله یوسف زی از ژونالیستان پاکستانی که همواره در مورد اوضاع افغانستان و طالبان می‌نویسد در این مورد می‌گوید روسیه نقش کلیدی برای خود در خاورمیانه به ویژه سوریه ایجاد و عملیات‌های مؤثری علیه داعش انجام داده است.
وی تأکید می‌کند روسیه بدون شک بخشی از گفت و گوها برای صلح یا آتش‌بس در سوریه خواهد بود واینک تلاش می‌کند در هر جلسه تصمیم‌گیری در مورد همسایگان حضور داشته باشد و در این راه به موفقیت‌هایی نیز دست یافته است.
آمریکا، چین و روسیه هر کدام منافعی در افغانستان دارند که برخی از این منافع می‌تواند این کشورها را رو در روی یکدیگر قرار دهد.
یوسف زی اما معتقد است که مبارزه با داعش می‌تواند هدف مشترک این کشورها در افغانستان باشد.
دوستان جنجالی!
نزدیک شدن روسیه به طالبان و حمایت از این گروه با هدف ضربه زدن به داعش سبب دلخوری آمریکا از روسیه شده است و اگرچه روسیه در توجیه حمایت خود از طالبان تسریع روند صلح در افغانستان را بهانه می‌کند اما آمریکا این اقدام روسیه را تلاش برای تقویت طالبان برای ضربه زدن به دولت وحدت ملی که مورد حمایت امریکاست، تعبیر می‌کند.
سمیع یوسف زی از خبرنگاران بین‌المللی افغان نیز می‌گوید دخالت روسیه در افغانستان شاید با هدف جلوگیری از نفوذ داعش به روسیه از طریق کشورهای مسلمان آسیای میانه و نیز مواد مخدر صورت گیرد اما افغانستان محاط به خشکی و دارای یک موقعیت استراتژیک می‌باشد، ویژگی که دلیل اصلی تجاوز شوروی به افغانستان در سال ۱۹۷۹ بود.
وی تأکید می‌کند حمایت روسیه از طالبان نمی‌تواند در سطح بین‌الملل برای طالبان مشروعیت خلق یا اینکه در داخل افغانستان طالبان را به عنوان یک نیروی سیاسی قدرتمند مطرح کند چرا که روسیه در خاورمیانه نقش مؤثری ندارد و با قرار گرفتن در کنار ایران بسیاری از کشورهای سنی مذهب را عصبانی ساخته است.
طالبان اگر می‌خواهند به عنوان یک نیروی سیاسی قوی در سطح بین‌الملل مطرح و دارای یک موقف سیاسی شوند، می‌بایست حمایت آمریکا و ناتو را به دست آورند.
منافع گسترده
افغانستان می‌تواند همچون همیشه میدان تضاد منافع کشورهای قدرتمند باشد و اینک روسیه و چین نیز از این قاعده مستثنی نیستند؛ روسیه و چین هر دو در افغانستان منافع خاص خود را دارند و از آنجایی که رسیدن به اشتراک منافع بین قدرت‌ها کار ساده‌ای نیست، بسیاری از کارشناسان به همکاری روسیه و چین در کنترل نفوذ آمریکا در سطح جهان زیاد خوشبین نیستند. چین می‌خواهد به دریای چین جنوبی مسلط شود. هر دو کشور چین و روسیه در زمان اوباما سیاست خارجی عدم اقدام را در پیش گرفته بودند.
روسیه به دخالت سیاسی در بالکان متهم است، چیزی که منافع آمریکا را تا مرز نابودی تهدید می‌کرد.
روسیه یک سال پیش به کشور فیجی از کشورهای اقیانوس آرام که به دلیل کودتای نظامی سال ۲۰۰۶ مورد تحریم قرار گرفته بود سلاح و تجهیزات نظامی ارسال نمود.
پل بوکانان، مدیر ۳۶ مین ارزیابی‌های نظامی امنیتی موازی، به گاردین می‌گوید می‌توان عبور و مرور ناوهای جنگی روسیه به سووا، پایتخت فیجی، را در ده یا پانزده سال آینده مشاهده کرد و شاید بیست سال دیگر روسیه و چین حق ایجاد پایگاه در فوجی را به دست آورند.
روسیه همچنین روابطش با لیبا را نیز گسترش داده که ممکن است به نقطه همکاری روسیه و آمریکا یا نقطه درگیری این دو کشور منجر شود. روسیه حضورش در قطب جنوب که گفته می‌شود منابع طبیعی سرشاری در اختیار دارد را نیز توسعه داده و نیم نگاهی هم به قطب شمال که با آب شدن یخ‌ها امکان دسترسی به سرزمین‌های محاط گذشته را فراهم می‌کند، دارد.
حفیظ الله رجبی، خبرنگار پایگاه اطلاع‌رسانی پیام آفتاب در کابل
منبع اطلاعات:
http://www.voanews.com/a/analysis-afghan-talks-reflect-russian-moves-expand-global-influence/3729391.html

Advertisements