n00061333-b

اکنون که روسیه در کشمکش با رقیب جهانی خود امریکا عصبانی به نظر می رسد، سعی دارد در سیاست مبارزه با تروریزم خود در کل و در مورد ارتباط چند دهه ای خود با طالبان به طور خاص تغییر ایجاد کند

روسیه و چین به عنوان اعضای اصلی سازمان همکاری های شانگهای قرار است در 27 ماه دسمبر حول موضوعات پروسه صلح افغانستان و افزایش تهدید داعش علیه آسیای مرکزی با پاکستان مذاکره کنند. سفیر روسیه در کابل در این مورد می گوید انتظار می رود این مذاکره زمینه های لازم برای ایجاد یک مرکز منطقه ای در مورد ختم جنگ در افغانستان را ایجاد کند.
یک مقام وزارت خارجه پاکستان نیز گفته است موضوعات مهمی در این گفت و گوی سه جانبه که قرار است هفته آینده برگزار شود مطرح خواهد شد. بعد از ظهور داعش که گفته می شود شاخه جدا شده ای از طالبان هستند و تلاش این گروه تروریستی که برای اولین بار در سوریه ظهور پیدا کرد برای یافتن پایگاه هایی در ولایت شرقی ننگرهار، روسیه بیش از هر زمان دیگری به دلیل داشتن ارتباط با طالبان مورد سرزنش قرار گرفت.
اکنون که روسیه در کشمکش با رقیب جهانی خود امریکا عصبانی به نظر می رسد، سعی دارد در سیاست مبارزه با تروریزم خود در کل و در مورد ارتباط چند دهه ای خود با طالبان به طور خاص تغییر ایجاد کند.
کارشناسان افغانستانی بر این باورند که روسیه برای مقابله با داعش از طالبان حمایت می کند؛ داعش مسئول بسیاری از حملات تروریستی اخیر در کابل به ویژه حمله به عزاداران حسینی با هدف ایجاد جنگ مذهبی می باشد در حالیکه طالبان به این مقوله با شدت و حدت داعش اعتقاد ندارد.
به نظر می رسد بعد از ظهور داعش به عنوان یک تهدید جهانی، پوتین و ترامپ در مورد طالبان به یک دیدگاه مشترک رسیده اند اگرچه هنوز مشخص نیست ترامپ در مورد افغانستان چه سیاستی را اتخاذ خواهد کرد، اینکه سربازان امریکایی در افغانستان حفظ و گفت و گو های صلح با طالبان با جدیت بیشتری پیگیری خواهد شد یا اینکه فشار نظامی بر طالبان و حامیان منطقه ای آن افزایش خواهد یافت.
از طرفی بر اساس اعلام رسانه ها به نظر می رسد طالبانی که از زمان ظهور داعش تاکنون بارها با این گروه جنگیده اند به تازگی برای مذاکرات صلح اشتیاق بیشتری از خود نشان داده اند اگرچه به دولت وحدت ملی بی باورند و خواستار مذاکره مستقیم با امریکا در مورد ختم جنگ در افغانستان شده اند.
کشورهای عضو سازمان همکاری های شانگهای علی رغم تلاش برای مبارزه با ناامنی در منطقه، قاچاق مواد مخدر و مشکلات دیگر نه تنها در این زمینه ها به موفقیتی نرسیده اند که تروریزم در منطقه به ویژه در افغانستان ، پاکستان و هند افزایش یافته است. اگرچه انتظار افغانستانیها از مذاکرات سه جانبه میان روسیه، چین و پاکستان با موضوع ختم جنگ در افغانستان بسیار کمتر از دوره های پیشین نشست های سازمان همکاری های شانگهای می باشد چون روسیه برنامه مشخصی برای مبارزه با تروریزم ندارد، اما ناامید هم نیستند چرا که تفاوت این دوره با دوره های پیشین در نوع نگاه به پدیده تروریزم می باشد: در دوره های پیشین تروریزم محصول سیاست های غلط امریکا در جهان تلقی می شد اما در این دوره تروریست که در قاموس نحس داعش خود را نشان داده یک تهدید برای روسیه و آسیای مرکزی به شمار می رود و این احتمال وجود دارد که ورود داعش به افغانستان با هدف فشار بر روسیه و چین از سوی امریکا صورت گرفته باشد و البته روسیه نمی خواهد قافیه را به رقیب خود واگذار کند.
نشست هفته آینده روسیه، چین و پاکستان به نوعی می تواند به طالبان این اطمینان را از ناحیه دولت افغانستان بدهد که اگر  سلاح را زمین بگذارند و با پیوستن به پروسه صلح بخشی از سیستم سیاسی کشور شوند، می توانند به امتیازات، نقش ها و اختیاراتی که به عنوان یک شهروند افغان حق قانونی آنهاست دسترسی داشته باشند. دولت وحدت ملی اگر حس کند که طالبان واقعا نیت ختم جنگ را دارد و دیگر با جنگ افروزی های خود دستاوردهای سالهای گذشته افغانستان در زمینه های حقوق بشر، حقوق زنان و دیگر بخش ها را تهدید به نابودی نمی کند، می تواند امتیازات لازم را به طالبان بدهد.
نشست سه جانبه 27 دسامبر اگر به مقوله تروریست و جنگ در افغانستان برخلاف دوره های پیشین جدی نگاه نکند و اگر چین به عنوان حامی اصلی اسلام آباد نتواند پاکستان را به دست برداشتن از حمایت از طالبان متقاعد کند و اگر روسیه نیز که به تازگی سیاست ضد داعشی خود را تجدید و یک مانور نظامی مشترک با اسلام آباد را راه اندازی نموده، نخواهند یا نتوانند به این مهم دست یابند، نمی توان به برقراری صلح در افغانستان زیاد امیدوار بود.

نویسنده: حفیظ الله رجبی

Advertisements