139507011103492548721454

گلبدین حکمتیار در ترکیه فوت کرد

گلبدین حكمتیار در بیمارستانی در ترکیه جان باخته است.

پس از آنکه حالت صحی گلبدین حکمتیار در پاکستان خراب شده و به حالت کما رفته است، خانواده اش تصمیم گرفتند تا او را به ترکیه انتقال دهند.

هدف انتقال حکمتیار از پاکستان به ترکیه این بوده است که او در پاکستان جان ندهد.

اگر گلب‌الدین حکمتیار در پاکستان جان می‌داد در قطار ملاعمر و اسامه بن‌لادن محاسبه می‌شد و در کشوری جان می داد که متهم به جاسوسی به آن بود.
حکمتیار پس از منتقل شدن به بیمارستانی در ترکیه، جان باخته است.

خانواده حکمتیار مصروف رایزنی در باره تعیینِ جانشین حکمتیار و نحوه‌ی به خاکسپاری جنازه او می باشد.

مرگ حكمتيار اينبار شايعه نيست؛ حكمتيار مرده است، به همين خاطر اعضاي خانواده و اعضاي نزديک به حكمتيار در حزب اسلامي مرگ او را نه رد مي نمايند و نه تاييد.

هياتي از حزب اسلامي براي انتقال جنازه حكمتيار به تركيه سفر كرده است و فاروق وردك در رأس كميسيون دولتي خاكسپاري حكمتيار گماشته شده است.

حامد رهگذر

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)
مطلب مرتبط:

مرگ حکمتیار

_93951413_536cc094-f22e-4d90-ba7b-acb7e3138caf

نيزه شايد چند روزی باعث تحكيم اقتدار شود اما محبوبيت و جايگاه اجتماعی خلق نمی كند.

باری تاليران وزير خارجه ناپلئون به او گفته بود: ” امپراتورا! با سر نيزه هر كاری می توان انجام داد اما سر نيزه نمی توان نشست.”

مشكل گلبدين حكمتيار نيز همين است. او روزگاری به قدرت و توانايى نظامی خود غره بود. می پنداشت كه همه چيز راکت است.

راکت های او كابل را ويران كرد، اما جايگاهی برايش خلق نكرد. او امروزه آن قدر منفور است كه همه آرزوی مرگ او را می كنند.

شايعات مرگ او ريشه در همين آرزو دارد.
خدا آدمی را منفور نسازد.

عبدالشهید ثاقب
—–
کارشناسان نظامی معتقدند که از نام حکمتیار مرده مثل ملا عمر سود می برند
 1395111614393099099024610

«احمد سعیدی» کارشناس نظامی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، با اشاره به گزارش‌هایی مبنی بر مرگ «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی افغانستان اعلام کرد: احتمال درگذشت وی وجود دارد.

وی افزود: حکمتیار از چند روز قبل دچار بیماری شدیدی شده و بر اثر تشدید بیماری در روز پنجشنبه به کُما رفت.

وی تصریح کرد: حکمتیار در شهر «پیشاور» پاکستان زندگی می‌کرد و 2 روز پیش به دلیل تشدید بیماری وی را از این شهر به شهر «کراچی» انتقال و در یک بیمارستان تحت درمان پزشکان پاکستانی قرار دادند.

سعیدی تصریح کرد: با اینکه 100 درصد نمی‌توان مرگ حکمتیار را تأیید یا رد کرد، اما بدون شک وی در وضع نامناسب سلامتی قرار گرفته است.

این کارشناس افغانستانی با بیان اینکه مرگ و بیماری حکمتیار در حال سیاسی شدن است، گفت:  حکمتیار در فهرست سیاه قرار گرفته بود و اگر مرگ وی در خاک پاکستان اعلام شود، بزرگترین ضربه به نظام «اسلام‌آباد» وارد خواهد شد.

وی تصریح کرد: به همین دلیل پاکستانی‌ها مصمم شده‌اند تا حکمتیار را ظرف امروز یا فردا به داخل خاک افغانستان انتقاد داده و پس از آن خبر مرگ وی را از طریق منابع نزدیک به حکمتیار اعلام کنند.

این در حالی است که گزارش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که گویا رهبر حزب اسلامی افغانستان به مرگ طبیعی فوت کرده است.

با این حال، «جاوید کوهستانی» دیگر کارشناس نظامی افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار سایت افغانستان خبر گزاری فارس

 ، با تأیید بیماری حکمتیار گفت: از چندی قبل رهبر حزب اسلامی تحت نظارت شدید سازمان اطلاعاتی ISI پاکستان قرار گرفته بود.

وی تصریح کرد: حتی خانواده حکمتیار نیز اجازه دیدار با وی را نداشتند و به این صورت می‌توان گفت: مرگ حکمتیار همانند مرگ ملاعمر خواهد بود.

کوهستانی در ادامه با اشاره به پیامد مرگ ملا عمر به هم‌گروهان وی گفت: در صورتی که مرگ حکمتیار تصدیق شود این بزرگ‌ترین ضربه به پیکر هم‌پیمانان پاکستان خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود گفت: در صورتی که مرگ حکمتیار از سوی ISI پاکستان مخفی نگهداشته شود، برنامه بزرگی در پشت آن قرار دارد.

حزب اسلامی در کنار گروه‌های طالبان، داعش و حقانی یکی از مخالفان مسلح دولت کابل به شمار می‌رود که در عُمر 14 ساله نظام جدید کابل همواره درگیری‌های شدیدی با آن داشته است.

e70365ec-41d1-4aa0-9d03-0c14461c38a1_w987_r1_s

farhangnews_133892-382073-1436265061

destruction_kunar_1994_jehadis

jang-2

Advertisements