301872_492

مرگ مشکوک کیم جونگ نام برادر ناتنی رهبر کره شمالی در مالزی

یکی از منابع دولتی آمریکا روز سه‌شنبه گفت دولت آمریکا معتقد است مأموران کره شمالی برادر ناتنی رهبر کره شمالی “کیم جونگ اون” را در مالزی به قتل رسانده‌اند.

به گزارش فرارو به نقل از نیوزویک، مقامات آمریکایی هنوز اطلاعات دقیقی درباره نحوه کشته شدن “کیم جونگ اون نام” ارائه نداده‌اند و شواهد کافی برای تأیید این ادعای آمریکا وجود ندارد.

یک منبع دولتی کره جنوبی نیز گفته بود که “کیم جونگ نام” در مالزی به قتل رسیده است؛ اما جزئیات بیشتری ارائه نداد.

وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد نمی‌تواند این گزارش‌ها را تأیید کند و سازمان اطلاعاتی کشور نیز نمی‌تواند بلافاصله دراین‌باره نظر دهد.

در واشنگتن نیز درخواست خبرنگاران برای اظهارنظر دولت ترامپ دراین‌باره بی‌پاسخ ماند. دولت جدید آمریکا بر سر برنامه هسته‌ای کره شمالی و آزمایش موشک بالستیک در آخر هفته گذشته، با چالش‌های سختی روبرو است.

کیم جونگ نام زمان زیادی را خارج از کره شمالی سپری می‌کرد و علناً علیه نحوه کنترل خانواده‌اش بر این کشور گوشه‌گیر، سخن گفته بود.

اگر خبر ترور او تأیید شود، این قتل آخرین مورد از کشتارهایی محسوب می‌شود که رهبران کره شمالی در چند دهه اخیر برای ساکت کردن مخالفانشان انجام داده‌اند.

پلیس مالزی در بیانیه‌ای اعلام کرد فرد کشته‌شده 46 سال داشت و در پاسپورتش نام “کیم چول” ثبت‌شده بود. در گذشته کیم جونگ نام به دلیل استفاده از مدارک جعلی بازداشت شده بود.

“فادزیل احمد” یکی از مقامات پلیس مالزی گفت علت مرگ هنوز مشخص نیست و کالبدشکافی در حال انجام است.

فادزیل به رویترز گفت: “تاکنون هیچ مظنونی وجود ندارد، اما تحقیقات آغازشده و در حال دنبال کردن چند سرنخ هستیم.”

به گفته فادزیل، “کیم” قصد داشت روز دوشنبه به “ماکائو” سفر کند و در فرودگاه بین‌المللی کوالالامپور حاضر شد.

فادزیل گفت: “کیم جونگ نام حس کرد کسی از پشت صورتش را گرفت… دچار سرگیجه شد و درخواست کمک کرد.”

او را به درمانگاه فرودگاه بردند. هنوز هم حالش بود و تصمیم گرفتند او را به بیمارستان منتقل کنند. در حین انتقال به بیمارستان “پوتراجایا” در آمبولانس درگذشت.

منابع دولتی آمریکا گفتند احتمالاً کیم جونگ نام مسموم شده است. این احتمال نیز وجود دارد که قاتلان از نوعی “قلم سمی” استفاده کرده باشند.

تلویزیون کره جنوبی اعلام کرد دو زن که تصور می‌شود مأموران کره شمالی باشند، با سوزن کیم جونگ نام را مسموم و سپس با تاکسی از محل فرار کردند.

301874_793

301873_162

خانواده مرموز

مالزی یکی از معدود کشورهایی است که روابط نزدیکی با کره شمالی دارد. مردم مالزی و کره شمالی می‌توانند بدون ویزا میان دو کشور سفر کنند. اواخر روز سه‌شنبه با سفارت کره شمالی در مالزی تماس گرفته شد که بر روی دستگاه پیغام‌گیر رفت.

کیم جونگ اون و کیم جونگ نام هر دو فرزندان رهبر سابق کره شمالی “کیم جونگ ایل” هستند که در اواخر سال 2011 درگذشت. این دو از مادران متفاوتی متولدشده‌اند.

کیم جونگ نام که از دو برادر دیگر خود بزرگ‌تر بود، در مراسم تدفین پدرش شرکت نکرد. مادرش بازیگر بود و “سونگ های ریم” نام داشت. کیم جونگ نام قبلاً گفته بود که پدرش رابطه خود با مادرش را مخفی نگاه داشته بود.

گفته می‌شد کیم جونگ نام با عمویش “جانگ سونگ تائک” روابط نزدیکی داشت. تائک قبل از اینکه در سال 2013 به دستور کیم جونگ اون اعدام شود، دومین مرد قدرتمند کره شمالی بود.

در سال 2011، کیم جونگ نام در فرودگاه ژاپن با پاسپورتی جعلی از جمهوری دومینیکن دستگیر شد. گفت که می‌خواسته به دیزنی لند توکیو برود. او به هنگ‌کنگ، ماکائو و چین سفرکرده بود.

301870_791

کیم جونگ اون رهبر کره شمالی

“کوه یو هوان” استاد دانشگاه سئول گفت کیم جونگ نام به‌عنوان گزینه‌ای برای جانشینی برادر ناتنی‌اش در نسل سوم جانشینی، نظر گرفته می‌شد. او گفت: “طرفداران حکومت می‌خواستند از شرش خلاص شوند.”

کیم جونگ نام چندین بار در سال‌های اخیر اعلام کرده بود علاقه‌ای به رهبریِ کشور ندارد. او در سال 2010 در شبکه Asahi ژاپن گفته بود: “من به‌شخصه مخالف حکومت نسل سوم هستم. امیدوارم برادر کوچکم بهترین تصمیم را برای رفاه مردم کره شمالی بگیرد.”

به گفته منابع خبری کره جنوبی، پسرعمویشان “لی هان یانگ” که در سال 1982 به سوئیس پناهنده شده بود، در سال 1997 توسط عوامل کره شمالی در سئول به قتل رسید.

منبع: نیوزویک

ترجمه: وب‌سایت فرارو